Növénymagok csíraképessége, sor és tőtávolságuk, vetési időpontjuk, és egyéb infók
Növény neve csíra
képesség
/év
Tő x sor Vetési
mélység
Tenyész
idő
A vetés, és kiültetés ajánlott ideje      
Jan. Febr. Márc. Ápr. Máj. Jun. Júl. Aug. Szep. Okt. Nov. Dec.
 
Bazsalikom 4 - 5
Csírázási idő 5-6 nap. Csírázási hőmérséklet 20 -30 fok.
40 x 40 0,5
A mag csírázásához fény szükséges.
Csírázástól: 85 nap.
     
Vetés: Április 20, és május 10 közt szabadföldbe. Én a paradicsommal egyidőben palántákat nevelek, és a paradicsom közzé ültetem.
                     
 


Bazsalikom
Kép


Főbb jellemzők
  
Csíra képesség:
 4 - 5 év
 Csírázási idő 5-6 nap. Csírázási hőmérséklet 20 -30 fok.

Tő x sor:
 40 x 40
  
Vetési mélység:
 0,5 cm
 A mag csírázásához fény szükséges.

Tenyész idő:
 Csírázástól: 85 nap.

Általános leírás
  Utolsó frissítés:   Rhéman   --   2015.04.19. 10:33             Szerző:   Manual   Készült: 2015.03.15. 15:48
Bazsalikom, kerti bazsalikom (Ocinum basalicum L.)

Származása:
    A bazsalikom őshonos Indiában, Afganisztánban és Pakisztánban, ahol többéves kultúrában termeszthető félcserje. A mi klímánkon általában egynyári növény, mely átlagosan 50-80 cm magasra nő meg. Szára négyzetes, vagy kerek keresztmetszetű. A levelek színe szerint két fő csoporba sorolhatóak, zöld levelűek és bíborvörös színűek. Leveleinek alakja és mérete is igen változatos. A legkisebb levelei görög, törpe, bokros „Bush” bazsalikomoknak (Ocimum basilicum var. minimum) vannak, alig körömnyiek. Az tipikus olasz, mediterán bazsalikomok - 'Genovese', 'Mammoth', 'Large Leaf' levelei a legnagyobbak, melyek akár 10 cm-esek is lehetnek. A thai fajták 'Siam Queen', 'Thai Queen'- levelei csúcsosabbak, simábbak, az olasz fajták általában oválisabbak, ráncosabbak és domborúbb kanál alakúak. Érdekes levele van a fodros bazsalikomnak- 'Ruffles', mely megtalálható zöld és bordó levéllel is. Létezik pár foltos levelű hibrid is. Virága fehértől kezdve, rózsaszínen keresztül, bíborszínűig lehet.

Rendszertani besorolása:
    Lamiaceae (ajakosak) családja

    Mintegy 150 bazsalikomfajt ismernek: a legismertebb változatai a bordólevelű bazsalikom; a görög vagy más néven törpe bazsalikom (Ocinum minimum) a thai bazsalikom, vagy az indiában szent növény (Ocinum santum vagy O. tenoifolium).

Leírás:
    A bazsalikom egynyári növény, szép fehér vagy világos rózsaszín virággal, nagy, ovális, világoszöld aljú levelekkel.
    Erős, kissé szegfűszegre emlékeztető illatú növény a bazsalikom, a felső, fiatal levelei enyhébb aromájúak.

Felhasználása:
    Levele, és virága akár szárított, morzsolt állapotában fontos fűszer. Mint gyógynövény, meghűlésre, gyomor- és bélpanaszokra isszák a teáját. Vizelet- és szélhajtó, tejelválasztást serkentő, idegnyugtató. A növény rovarirtó hatású.
    illóolajat is készítenek belőle (Aetheroleum basilici) (metilkavikol, linalool, eigenol, cineol), szeszkviterpének, flavonoidok, fenolkarbonsavak találhatók benne.
    A bazsalikom illóolaját terhesség alatt ne használjuk!
    Az illóolaja tartalmaz egy estragol nevű anyagot, melyről nem zárható ki, hogy sejtkárosító hatású, ezért várandós és szoptatós kismamák, csecsemők és kisgyermekek lehetőség szerint ne alkalmazzák. Hosszú ideig történő használata sem ajánlott. Aromájának legfőbb összetevői: 1,8 cineol, linalool, citral, methyl chavicol (estragole), eugenol és methyl cinnamate.
    A bazsalikom aromáját tekintve több csoportba sorolható. Vannak a tipikus bazsalikom aromával bírók, vannak melyekre citromos aroma jellemző (Ocimum basilikum var. citriodorum) és néhány más bazsalikom különlegesség, mely egyéb aromákat is tartalmaz (ánizs, fahéj, kámfor).
    Legalább 150 változata van, különböző mérettel, színnel és illattal, melyekkel ma már világszerte elterjedt. Leginkább hat alap változat ismert. Az Ocimum basilicum - kerti bazsalikom, mediterrán bazsalikom (Sweet Basil, St Josephwort), az Ocimum basilicum var. purpurascens - bíborvörös bazsalikom (Dark Opal Basil), az Ocimum basilikum var. citriodorum, Ocimum americanum - citromos bazsalikom (Lemon basil, Lime basil), az Ocimum basilikum var. minimum - bokros bazsalikom, görög bazsalikom (Bush basil, Grek basil, Dwarf basil), az Ocimum tenuiflorum (sanctum) - indiai szent bazsalikom (Holy basil, Tulsi) és az Ocimum kilimandscharicum - afrikai bazsalikom, kámfor bazsalikom. Ezekből is a legelterjedtebb a kerti bazsalikom, a görög bazsalikom és bíbor nazsalikom. A levele és virága a leginkább hasznosított része, melyet a virágzás legelején, vagy azt közvetlenül megelőzően szednek.

Szaporítása:
    Fagyok elmúltával helybe vetve, Lehetséges palánta nevelésével, vagy dugvánnyal. Szabadban május első hetében érdemes vetni, morzsalékos talajba, max. 0,5 cm mélyre. Takarjuk homokkal kevert kerti földdel, kelesztő öntözést meghálálja. Fűtetlen fóliasátorba már áprilisban vethető, 10 nap alatt kikel, vélhetően a magas páratartalom miatt. A magok csírázásához fény szükséges. Amikor palántát nevelek, hozzányomom a földhöz, de nem takarom be. Ekkor különösen fontos, hogy ne száradjon ki.

    Létezik évelő bazsalikom. Az évelő bazsalikomok tartásához magas páratartalom és sok fény szükséges. Télen az optimális hőmérséklet 15-20 C. Az idősebb, fásodott szárú példányok, nem szeretik, ha nedves talajban állnak. Ügyelni kell a megfelelő tápanyag utánpótlásra. Adott esetben alaposan visszavághatjuk. Az évelő bazsalikomok általában a leggyorsabban és legjobban dugványról szaporíthatóak. Az áprilisban vágott dugvánnyal, már május elején szép fiatal növénnyel örvendeztethetjük meg barátainkat, vagy saját magunkat. Mivel ilyen jól és gyorsan szaporítható, nem feltétlenül érdemes évelőként tartanunk, teleltetnünk. A dugványokkal, gondoskodhatunk magunknak minden évben új és friss növényről.

Beltartalom:
    Illó olajat, cseranyagot, szaponint és keserű anyagot tartalmaz. A zöld növényi részekben sok a C-vitamin.

Kedvező társítás:
Azokat a növénytársításokat tekintjük kedvezőnek, melyeknél az egy időben, egymás mellett, egymás közt termesztett növények Akár árnyékolással, vagy egymás kártevőinek elriasztásával, vagy a tápanyagok feltárásával segítik egymást.
A társítás kiválasztásánál ügyelni kell arra, hogy:
  • Ne legyenek érzékenyek egymás betegségeire.
  • Ne legyenek konkurensei a tápanyagok felhasználásában egymásnak.
  • Lehetőleg a talaj más mélységéből használják azokat.
:
    uborka, paradicsom, édeskömény, cukkini. Én a paradicsom közzé szoktam tenni. Így a szószkészítésnél rögtön kéznél van a fűszer is.

Kedvezőtlen társítások:
    fehér üröm

Környezeti igény:
    A bazsalikom nedvesség, fény és melegigényes növény, mély rétegű, jól átjárható, humuszban és tápanyagokban gazdag talajon érzi jól magát. Fényhiányban megnyúlik, és édeskés aromája is hiányzik. Száraz talajon, hidegben bőrszerű, belső értékekben szegényes leveleket fejleszt. Nem szükséges mély rétegű talaj a termesztéséhez, mert gyökérzete a felszínhez közel található.

Tápanyag:
    Jó vízgazdálkodású, magas tápanyagszintű területet igényel. Szervestrágyázást nem igényel. Nagy humusztartalmú terület 10 m2-ére 35-40 dkg pétisót, 40-50 dkg szuperfoszfátot és 30-40 dkg kálisót számítsunk. A műtrágyák közül a foszfor- és káliumtartalmúakat ősszel, a nitrogéntartalmút a tenyészidő folyamán két-három alkalommal fejtrágyaként adagoljuk. Jó hatású a levéltrágyázás is, ezzel pótolhatjuk a mikroelemeket.


környezeti igény:
    Meleg- és fénykedvelő. Nedves, de jó vízáteresztő talajt, és napos, védett helyet igényel.

Víz igény:
    A rendszeres öntözést erőteljes növekedéssel hálálja meg.

Hőigény.
    Fagy és hidegérzékeny, nem bírja a tartós 10 C alatti hőmérsékletet.

Csírázási idő:
    5 - 6 nap

Megjegyzés:
    Tanácsos a hajtáscsúcsot, virágzás előtt, lecsípni, ezzel bokrosabb növekedésre kényszerítjük, és a növény életét is meghosszabbítjuk. Mivel szeretjük az olaszos ételeket, mindig van a kertben bazsalikom. Felhasználjuk a paradicsomszószok eltételéhez. Rovarriasztó hatása miatt egyéb növények, főként paradicson közzé ültetem.
    Ha több fajtát tartunk és szeretnénk magot venni róluk, hogy újra vessük őket, akkor szeparálni kell a különbözőeket, mert könnyen kereszteződnek. Tartsunk akkora távolságot a fajták között, amekkorát csak a kertünk enged, 50 m távolság megfelelő lehet.





 

 

cron