Metszés Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2015.02.01. 12:07  Hozzászólás  Válasz Jana11 (66) hsz.-re     Olvasás  
  •   69   


*
 
A végein...és akkor kb 2 m-es magasságban hoz majd elágazásokat...
 


  2015.02.01. 12:06  Hozzászólás  Válasz Alibá (67) hsz.-re     Olvasás  
  •   68   


*
 
Rendben ,de ha tavasszal visszametszem,akkor még erősebben nő...és ugye ez a visszametszés elég általános,mert ugye mennyi az annyi /a 150-170 centis hajtásból / ?
 


  2015.01.31. 19:36  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (65) hsz.-re     Olvasás  
  •   67   
Avatar

terra alapító
 
Tavasszal visszametszés, év közben zöld metszés.

(Az a baj, hogy a nagyszerű metszési leírásokat mi hiába próbáljuk alkalmazni, ha az ebadta fák - nem az ő hibájuk - nem olvasták el ugynazt a leírást vagy fegyelmezetlenek és nem úgy nőnek! Hát ilyenkor próbálunk kreatívkodni, aztán vagy sikerük, vagy nem.)
 


  2015.01.31. 16:36  Hozzászólás
  •   66   


---
 
Attila, tudod mi a különbség a szines tv és az ötösikrek apja között?

Hát a szines tv az egy agyafúrt ötlet. Az ötösikrek apja meg egyet fúrt és öt lett.

Szóval ötlet szintjén, mivel még nem termő a kajszid, ahogy leírod, a vezérágakat junius, julius, aug hónapokban a végein csipegesd vissza pár centivel. Kénytelen lesz elágazásokat hozni, ha előre nem tud menni, és akkor vastagszik is majd. Legalábbis ez a javaslatom. Egyébként meg nagyon igazat adok neked más hozzászólásnál. Nekem növekedés mérséklő fehér szilvás közbeoltással van kajszim. Ha megadom nekik amit kell, nőnek mint a kender, van fatömeg rendesen. Nem nagyon lehet őket úgy megfogni, ahogy néhány olasz videóban látszik. Na meg egy - két fagy miatt termésben kihagyó év, ha nem adsz tápanyagot is, akkora a növekedés még nyári visszametszés mellett is, hogy hihetetlen. Van egy sztorim, hogy egy kihagyó évben kajszim a novemberi fagyban, zöld levéllel, nőtt meg nőtt, pedig nem kapott abban az évben trágyát meg műtrágyát.
 


  2015.01.31. 13:36  Hozzászólás  Válasz csarli1 (59) hsz.-re     Olvasás  
  •   65   


*
 
Egy ötlet kellene kajszira : két éve ültetett Ishtara alanyú Sweet Redem tavaly kb 150-170 centis hajtásokat hozott /majdani vezérágak /,szinte elágazás nélkül,miközben a törzse ugye alig vastagodott...mit csináljak vele,hogy a korona ne szálljon el ?
 


  2015.01.31. 13:34  Hozzászólás
  •   64   


*
 
A metszési bemutatókkal -különösen az ültetvényesekkel -csak egy bajom van.Ott ha nem is centire,de szte minden fa egyforma ,de legalább is az alany egyforma és a fajták nagy része is.tehát az ültetvényhez az adott szisztéma szerint lehet menni...nade ha az embernek van kb 300 fája ,kb 200 fajtával,kb 30 féle alanyon,0-20 éves korig...mindenféle korona formával..... :lol: :'( :lol: :'( :lol:
 


  2015.01.31. 11:10  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (61) hsz.-re     Olvasás  
  •   63   


*
 
Egyébként nem esek hasra a Feteltől ,meglátom idén mit produkál,aztán megy bele más...mondjuk Carmen ,vagy Dicolor...vagy Bosc.
 


  2015.01.31. 11:09  Hozzászólás  Válasz Alibá (58) hsz.-re     Olvasás  
  •   62   


*
 
...hát az meg nálam úgy is terem,hogy 2 Germs van egymás mellett és a környéken csak a szomszédnak van egy kisebb Margitja...
a Nevirol ismerős,de sztem már nem lehet kapni...majd a cukorral-ha belefér az időbe- megpróbálkozok
 


  2015.01.31. 11:07  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (60) hsz.-re     Olvasás  
  •   61   


*
 
... a teljes területemen meg még vagy 40 fajta...igaz ezek egy része még nem virágzott...
 


  2015.01.31. 11:06  Hozzászólás  Válasz csarli1 (59) hsz.-re     Olvasás  
  •   60   


*
 
Bosc, Erdei vajkörte, Concorde,Dicolor ,Vila ,ism.téli..ebben a sorban,ami már többször is virágzott,de 10 m-es körzetben van Vilmos ,Clapp ,Eldorado ...20 m-en belül + még Packhams ,Társulati esperes.
 




  2015.01.30. 20:59  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (56) hsz.-re     Olvasás  
  •   58   
Avatar

terra alapító
 
Nézz utána a Nevirolnak /hatóanyagának/, én azt használom a Germersdorfinál, különben az is csak virágzik és nem terem. Az meghosszabbítja a virágzási időt.
Még valami: a Germersdorfinál az is gond, hogy a méhek elkerülik. Megfigyeltem!! Ezért vaniliacukrot is teszek a Nevirolhoz. Lehet a körtefádat is kerülik valamiért a méhek. Próbáld ki.
 


  2015.01.30. 17:39  Hozzászólás  Válasz Alibá (55) hsz.-re     Olvasás  
  •   57   


*
 
...egyébként egy ideje orrvérzésig tanulmányozom az orsók metszését...persze nem egyszerű ,mert mindegyik fajra azért nem lehet ugyanazt a sémát ráhúzni...és ugye fajon belül az alany,meg a növekedési erély...ááááááááá :lol:
Most próbálom úgy olvasni az anyagokat ,meg nézni a videókat,hogy próbálom a saját fáimat hozzájuk képzelni.

...és akkor jönnek az új variációk : most már nem a "megszokott karcsúorsó" a karcsúorsó almánál sem ,legyen magasabb a fa és ne legyen alsó,maradó vázkar...na ez jó,meg is csinálnám,de honnan szedjek 3-3,5 m-es támasztéknak valót /hogy olcsón ússzam meg persze...ja és ne időigényes legyen,mert időm az NINCS soha semmire elég /......... :'( :'( :'( :'( :'( :'(
 


  2015.01.30. 17:30  Hozzászólás  Válasz Alibá (55) hsz.-re     Olvasás  
  •   56   


*
 
Értem...de ezzel a Fétel apáttal van azért egyéb gond is ,pl hiába van sok termőrügy,meg sok virág nagyon pocsékul köt.2 fám van Farold 40-en ,mindig rengeteget virágzik ,aztán alig köt,pedig van egy csomó körte a környékén...Csarlival meg kellett volna kérdeznem az olaszoktól ,hogy mit csináljak velük...azoknál ez egyik fő fajta.
 




  2015.01.30. 10:58  Hozzászólás
  •   54   


*
 
Találtam egy jó kis metszési bemutatót körte orsóra...csak...az öreg kb olyan gyorsan metsz,mint ahogy beszél...de azért tetszik...mondjuk az a rengeteg csonk...érdekes :-)

https://www.youtube.com/watch?x-yt-cl=8 ... pfreload=1
 


  2015.01.28. 20:01  Hozzászólás
  •   53   


---
 
Az alkoholt belsőleges használatra tartogatom, bár nem a tiszta szeszt... Én a metszőollót gyula módszerével fertőtlenítem, csak nem hypo hanem Domestos, van az a szélesebb szájú fél literes teás, abba 1-2 dl Domestos, 2-3 dl langyos víz. Legalább 10 percig benne tartom, többször felhasználható.
 


  2015.01.28. 19:50  Hozzászólás  Válasz Vebber (51) hsz.-re     Olvasás  
  •   52   


*
 
Üdv.

Metszés előtt hypos vízben megmosom a metsző ollót ,majd el öblítem a csap folyó vízénél és utána metszek ,ha másik fát metszek akkor ezt újra meg ismétlem
 


  2015.01.28. 18:26  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (44) hsz.-re     Olvasás  
  •   51   
Avatar

---
 
"Csak" 70 %-os alkohol is van belőle, én ezzel szoktam fertőtleníteni. Bár felmerült már bennem, hogy vajon mennyire jó? Elég megtörlni felitatott ronygy darabbal, vagy bele kellene állítani, stb.?

Mindenkitől kérdezném aki Hypot használ, nem marja meg a pengét?
 


  2015.01.28. 12:56  Hozzászólás  Válasz gyula.uw (34) hsz.-re     Olvasás  
  •   50   


---
 
Gyula.UW van neked egy T szemzés videód, nem találom. Feltennéd?
 




  2015.01.28. 11:32  Hozzászólás
  •   48   


*
 
Nem tudom volt-e ez már felrakva,de jó nézegetni.fajonként némi metszési,alakítási segítség ...azért az olaszok tudnak vmit :

http://multidata.multiwire.net/upload/g ... emb_05.pdf
 


  2015.01.28. 11:31  Hozzászólás  Válasz Lactarius (46) hsz.-re     Olvasás  
  •   47   


*
 
...na ja ,ha maradt :thumbup:
 


  2015.01.28. 11:23  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (38) hsz.-re     Olvasás  
  •   46   


---
 
arra a pár fára és pár fertőtlenítésre elég, ami véletlenül maradt :) (a lányom fülének fertőtlenítésére volt fülbevaló okozta gyulladás miatt, ha jól emlékszem)
 


  2015.01.28. 09:29  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (44) hsz.-re     Olvasás  
  •   45   


*
 
...viszont kenéshez lehet,hogy áldozok a Felco 980 as karbantartó spray-re.Egy ideig elég lenne.
 


  2015.01.28. 09:27  Hozzászólás  Válasz Alibá (39) hsz.-re     Olvasás  
  •   44   


*
 
Meginni a gyógyszertári alkoholt...hát aki bírja a 90 % körüli tiszta szeszt...én tavaly vettem 1 decit vmi horror áron,aztán meg is szívtam,mert nem zártam le rendesen az üveget ,így aztán szépen el is párolgott jó része...én meg káromkodtam ill. eldöntöttem idén maradok a hyponál.
 


  2015.01.27. 22:04  Hozzászólás  Válasz délkelet (42) hsz.-re     Olvasás  
  •   43   
Avatar

terra alapító
 
Hát akkor tessék jobban megeltörölgetni :D egy sima ,,faék'' típusú kell, azt szét tudod szedni és ott is megtörölgetni ahol amúgy nem nyílna, de rozsdásodna :D
Gyakorlatilag aztán mint az ásót, egy fárasztó nap után az embör lebssza a többi szerszám közé, ,,fszombléje'' felkiálltással :D
A vadi új ágvágót szorgalmasan törölgettem, aztán amikor már a többiek is megjáratták, már nem volt értelme, mindenki csak felakasztotta munka után :clap:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2015.01.27. 21:57  Hozzászólás  Válasz délkelet (40) hsz.-re     Olvasás  
  •   41   
Avatar

terra alapító
 
Na no ne! :D
Fertőtleníteni vágások közt kell, nehogy átcipeld a fertőzést a többi fára!
Ha végeztél a munkával, akkor le kell törölgetni, és úgy elrakni. Elvileg az elég, gyakorlatban simán rozsdásodhat ha szárazon teszed el, még akkor is :lol:

Láttam én már pálinkás üveg kupakján is rozsdát! :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.27. 21:55  Hozzászólás  Válasz gyula.uw (34) hsz.-re     Olvasás  
  •   40   
Avatar

---
 
Valamit rosszul csinálhatok: fertőtlenítés után megtörölgetem a metszőollót mégis elkezd rozsdásodni. Kellene egy vékony réteg zsír rá?
 




  2015.01.27. 21:48  Hozzászólás  Válasz Lactarius (37) hsz.-re     Olvasás  
  •   38   


*
 
Az elég drága...
 








  2015.01.27. 19:53  Hozzászólás  Válasz Totya (32) hsz.-re     Olvasás  
  •   34   


*
 
Üdv .

Sima háztartási Hypoval ,természetesen nem töménnyel ,1 liter langyos vízbe teszel kb féldecit, decinyit én így szoktam .
 


  2015.01.27. 16:46  Hozzászólás  Válasz Totya (32) hsz.-re     Olvasás  
  •   33   
Avatar

---
 
Üdv. tiszta szesz el szoktam. De hallottam, hogy van aki házi pálinkával csinálja :-)
 




  2015.01.26. 12:05  Hozzászólás
  •   31   


*
 
Nézegetem a metszős videókat...próbálom majd javítgatni az elmúlt 15 év hibáit :-)

Pl azt látom,hogy az elszúrt almasövényemből azok a fák,amit törzsben visszavágtam /M9 alanyú / milyen szépen hajtott és úgy,ahogy annak hajtania kell,szóval idén jön a durva csonkolás.
Aztán persze a lekötözés ,a ritkítás /nem visszametszés,csipegetés.../...na és persze a magasságbeli visszafogás,mert vhogy az is eddig elmaradt...csak hagytam,hadd menjenek.
A szilva meg a kajszi macerásabb,de hát csak hozzájuk kell nyúlnom, főleg a kajszihoz,hogy legyenek új,hosszú-hajtások.
Az őszinél szintén a magasságot kell visszafognom ,ill. a korábbi sok vékony vessző helyett ritkább,de erősebb vesszőket kell hagynom /sokkal bátrabban kell vágnom/.
Talán a körtéket szúrtam el a legkevésbé,de itt a fajták eltérő "hozzáállására" kell rájönni...hogy melyiknél hogyan tudok minél több termőrészt kikönyörögni.
 


  2015.01.11. 09:08  Hozzászólás  Válasz Alibá (29) hsz.-re     Olvasás  
  •   30   
Avatar

terra alapító
 
Valaki már megtette.
Én a 80-as évek elején vettem egy Texas TI 99/4a típusú gépet Amerikában. Ekkor még nem volt PC. A Commodore gépek akkor indultak. A Texashoz remek segédkönyvek voltak. Akkor, még a jelenleginél jóval gyengébb angol tudásommal is elboldogultam vele.

Azóta igyekszem a technológia fejlődésével lépést tartani, egyre csökkenő mértékben sikerül.

Ha valamit nem tudok megkérdezem olyantól, aki tudja. Manapság már a saját unokáim is a tanácsadóimnak számítanak. :lol:

Szerintem, ha gondod van, kérdezd meg. Van rá topik is. Ha a főtéren nem tetszik egyik sem, akkor nyissál egyet. Professzor Ragadozó biztos segít. :)
 




  2015.01.10. 13:53  Hozzászólás  Válasz csarli1 (18) hsz.-re     Olvasás  
  •   28   


---
 
Sipos Lajosnak üzenem, hogy nem, rügy felett jó a bevágás, már többször próbáltam mindkettőt.
 


  2015.01.09. 22:08  Hozzászólás  Válasz Vebber (26) hsz.-re     Olvasás  
  •   27   
Avatar

terra alapító
 
Egy öreg fám van, azt már megmetszettem. A fiatalokat lekötözött karú sövénynek nevelem. Nincs metszeni való rajtuk. Ami nem jó helyen hajt, azt kicsípem idejekorán.
 


  2015.01.09. 21:59  Hozzászólás  Válasz Alibá (25) hsz.-re     Olvasás  
  •   26   
Avatar

---
 
Saját tapasztalatot erre pár év múlva tudok mondani. A körtefák milyen korona formákon vannak Alibá, mióta a sok fajta kevesebb helyen elvet követed?
Esetleg ha róluk is lenne kép? Olyat kérhetnék, hogy metszésnél előtte-utána képet készíts?
 


  2015.01.09. 21:54  Hozzászólás  Válasz Vebber (24) hsz.-re     Olvasás  
  •   25   
Avatar

terra alapító
 
Semmi baj, csak azért kérdem, mert tudni szeretném, hogy el áll-e a pincémben is hosszabb ideig, vagy csak spéci tárolóban?
 


  2015.01.09. 21:49  Hozzászólás  Válasz Alibá (23) hsz.-re     Olvasás  
  •   24   
Avatar

---
 
Szeptemberi szedésű. /Nem saját termés, ahogy írtam is mikor valamelyik topicban körtéről ment a diskurzus./
Miért kérdezed, mi baj vele?
 




  2015.01.09. 21:24  Hozzászólás
  •   22   
Avatar

terra alapító
 
Igen, próbáltam. Ott is bevált, bár nem volt olyan gyors az eredmény, mint a cseresznyénél.
A cseresznye valamival több,mint egy hónap mulva már ekkorát hajtott :
2012. 05. 31.   Cseresznyék 013.JPG
2012. 05. 31.  Cseresznyék 011.JPG
 


  2015.01.09. 20:59  Hozzászólás  Válasz Alibá (19) hsz.-re     Olvasás  
  •   21   
Avatar

---
 
Ez cseresznye. Körtével is próbáltad Alibá?

Gergerg átteheted, az ígért Packhams:
kép_Pachams.jpg


Gyümölcs mérete, tömege nagy. Fehér bőlevű,"olvadó" húsú, jó ízű. Nem köves. Hasonló a Vilmos körtéhez. Tárolható /kép január 4.-i/
 




ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég