Elfelejtett szavaink Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Az alfórum fokozott felügyelet alatt áll, hozzászólása elküldése előtt mindenki gondolja át, hozzászólása megfelel-e a szabályzatban foglaltaknak! Az itt található topikok célja az emlékezés, az összetartozás erősítése és nem a gyűlölködés!
  2015.07.11. 19:16  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

terra alapító
 
Gyűjtsünk össze olyan szavakat, amiket régen, gyerekként hallottunk, de ma már nem használjuk. Bennem mindig kellemes emlékek törnek elő ha egy-egy ilyen szót meghallok. Írjuk le a szót, majd azt is mit jelent. Nem baj ha jövevény szó!
 
 


  2016.04.25. 19:53  Hozzászólás  Válasz tgwh (75) hsz.-re     Olvasás  
  •   76   
Avatar

terra alapító
 
Hát... én itt élek a Mátránál, igaz a másik oldala elég messze van, de én még csak tócsninak hallottam a tócsnit. A kelt tészta viszont igaz, nem is nagyon van erre hagyománya másnak, ha megkérdezed erre hogy mit tudnak sütni, 90% kelt tésztás süteményt mond. Most is itt van a számban nagyanyám mákos bodakja. Hiába próbálkozunk, olyat egyszerűen senki nem tud csinálni mint ő csinált. Ők földművesek voltak. Onnan is látszik hogy ezeknek volt hagyománya, hogy aki nem keltet mond, annak első 3-ban benne van a mirinda szelet. Az meg nem egy régi találmány. Másik nagyanyám már a fiatalabb generációhoz tartozott, 25 évvel volt fiatalabb, varrónő, nagyapám bányász. Ez a nagyanyám már sütött tortát születésnapokra. Sima piskótát, és egy piros zománcos lábas volt a tortasütője. A krém egyszerű vajas krém volt (vaj meg vaníliás cukor) a díszítés meg kakaós vajas krém, olyan télifagyi töltelék véle. Ez ment évtizedeken keresztül minden évben. Érdekes módon ez is jó volt, volt olyan jó mint a mai hiper-szuper marcipános torták.
 


  2016.04.25. 18:53  Hozzászólás
  •   75   
Avatar

terra alapító
 
A Mátra táján palenta jelenti a tócsnit. Csak kicsit máshogy készítik, íme:
Felmérem a tepsit és ahhoz megfelelő mennyiségű krumplit reszelek ( közepes tepsihez kb 1 kg. a szerk) annyi liszetet szitálok hozzá, hogy a krumpli levét felszívja, tojás, só és összekeverem. Ezt a masszát beleöntöm az előzőleg fagyos zsírral kikent tepsibe és beteszem a sütőbe. Amikor sül és megszárad a teteje, akkor meglocsolom olajjal. Lehet bele tenni fokhagymát, vöröshagymát, borsot, majorannát, bármit amit szeretnek, de én nem szoktam. Tudja régen az asszonyok takarékosan, egyszerűen főztek. Kelt tészta volt a sütemény. Tortáról nem is hallottunk, csak vagy ötven éve.
Forrás: http://sokszinuvidek.24.hu/eletmod/2016/04/25/akik-alkotjak-a-maradandot-megbecsulik-a-multat-es-jol-elik-a-jelent/ 
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2016.01.26. 04:17  Hozzászólás  Válasz tgwh (72) hsz.-re     Olvasás  
  •   73   
Avatar

---
 
Szia!

Amíg te alszol, addig én meg mászkálok a fórumon, mert kint elég meleg van, és ma meg is tehetem! :-D

"Bölőke kinek mit mondd?"

Szeged környékn nem használhatták, de katona voltam Pécsett, és ott igen sok tájról hoztak fiatalokat, és azoktól sokat lehetett tanulni!

"a levágott fiatalabb fáknak földben visszamaradt tőkéi, tuskói"

Mi a "gambán" szó jelentése?
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.01.25. 20:28  Hozzászólás
  •   72   
Avatar

terra alapító
 
Bölőke kinek mit mondd?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.12.29. 07:00  Hozzászólás  Válasz hozzaszolo (69) hsz.-re     Olvasás  
  •   71   
Avatar

---
 
Szia hozzaszolo!

"A feleségem a rántani való húst klopfolni szokta. Erdélyi barátaink ugyanezt teszik vele, csak ők "potyolják" a húst."

Ez így igaz, és mivel erdélyi a háziangyalkám, volt részem mindkettőt ismerni!

Ma meggyleves, és hagymás, pirított csirkemáj volt a mai ebéd, törtkumplival! Mellé volt odatéve, az uborka saláta, ami nagy szó, mert pár hete már kiadták az ukászt, nem szeretnék több ubit látni! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”




  2015.12.28. 16:26  Hozzászólás
  •   69   


---
 
A feleségem a rántani való húst klopfolni szokta. Erdélyi barátaink ugyanezt teszik vele, csak ők "potyolják" a húst.
 


  2015.12.28. 08:54  Hozzászólás  Válasz andras (67) hsz.-re     Olvasás  
  •   68   
Avatar

---
 
Szia!

"Igaza van a párodnak :angel:, én együltömben megeszek egy tepsi tésztát (értsd süteményt) :)"

A tél miatt vagy ilyen engedékeny? Én a tepszibe - szögediesen - sült krumplis pogácsát imádom, és annál nálam sincs mérték! :-D

Mint volt tűzoltó, tudom a gondot, mert a télen felszedett pár kiló adta a gondot a tavaszi versenyeknél! Az volt a tűzoltói munkában a jó, az állandó nadrágszíj használat - az antant szíjas -, adta az előző évi súlyt is!

Ideérve, rászoktam a szabadidős ruhákra, és annak a gumija soha nem tudatta, a gondot!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.12.28. 06:02  Hozzászólás  Válasz wogboy (65) hsz.-re     Olvasás  
  •   67   
Avatar

---
 
wogboy írta:Érdekes szavunk a " tepsi", mert Szeged környéke tudta a "tepszi" szót, és erdélyi a párom, aki szerint, mi nem jól tudjuk! :-D


Igaza van a párodnak :angel:, én együltömben megeszek egy tepsi tésztát (értsd süteményt) :)
 


  2015.12.28. 05:54  Hozzászólás
  •   66   
Avatar

---
 
"Ját" - szép régi magyar szó, székelyföldön még ma is ritkán hallani. Jelentése: drusza
pld. Játok vagyunk, más szóval, druszák vagyunk.

"Degenyeg" vagy "dögönyeg" biztos ismertebb sző - szekérkenőcs, kenőzsír. Maros megye környékén "taota"-ának is nevezték.
 


  2015.12.28. 02:44  Hozzászólás
  •   65   
Avatar

---
 
Érdekes szavunk a " tepsi", mert Szeged környéke tudta a "tepszi" szót, és erdélyi a párom, aki szerint, mi nem jól tudjuk! :-D

Megy a Dunán a főzés, és elhangzanak a tepsi, és tepszi szavak, és nézünk egymásra, mint kezdő gyújtogató, a vizes szalmára!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.12.28. 02:40  Hozzászólás  Válasz hozzaszolo (63) hsz.-re     Olvasás  
  •   64   
Avatar

---
 
Szia hozzaszolo!

"Te az ország déli, én pedig az északi részéről származom, érdekes módon mégis nagy mértékben hasonlít a kulturális örökségünk."

Ez azt is jelentheti, kicsi az országunk! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.12.27. 16:47  Hozzászólás  Válasz wogboy (62) hsz.-re     Olvasás  
  •   63   


---
 
Szia Wogy!

Te az ország déli, én pedig az északi részéről származom, érdekes módon mégis nagy mértékben hasonlít a kulturális örökségünk.
 


  2015.12.27. 01:42  Hozzászólás  Válasz hozzaszolo (61) hsz.-re     Olvasás  
  •   62   
Avatar

---
 
Szia hozzaszolo!

"No ez eddig rendben is van, de kik voltak a csepűrágók és miért hívták őket csepűrágónak?"

Tudomásom szerint, a vásári mutatványosok voltak, akik égő kanócot tartottak a szájukba!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.12.26. 18:53  Hozzászólás  Válasz Alibá (59) hsz.-re     Olvasás  
  •   61   


---
 
No ez eddig rendben is van, de kik voltak a csepűrágók és miért hívták őket csepűrágónak?
 






  2015.12.25. 05:57  Hozzászólás
  •   58   
Avatar

---
 
A "ganézzál ki", az sem ismert ma már, mert azt jelentette, az istálóból ki kell talicskázni, az állatok után maradt trágyát!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.11.08. 08:43  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (53) hsz.-re     Olvasás  
  •   57   
Avatar

rendszer admin
 
Hát', erre biztos nem gondoltam volna. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.11.08. 08:01  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (55) hsz.-re     Olvasás  
  •   56   
Avatar

---
 
Szia Mariska néni!

"Hát, a bugakóróról valóban szó sem esett:)"

Talán, nem vetettek napraforgót - Szeged környékén tányér rica volt(szerb szóból farag(6)ták!) -, és azért tudott újat mondani a férjed! :-D

Legyen szép napotok, nálunk esős lett a délután - ill. kora este! , és a szavaim szerint, ma a kacsák, és a kertigiliszták napja lett! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.11.08. 04:52  Hozzászólás  Válasz wogboy (54) hsz.-re     Olvasás  
  •   55   


terra alapító
 
"Akkor eddig nem sokat beszélhettetek? :-D"

Hát, a bugakóróról valóban szó sem esett:)
 


  2015.11.08. 03:08  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (53) hsz.-re     Olvasás  
  •   54   
Avatar

---
 
Szia Mariska néni!

"A kihúzott napraforgó lefejezett szára. "

Ez is igazad, és visszanézve az eredeti szót, fedni is látszik! :-D

"Házasságunk 47. évében, most hallottam tőle először."

Akkor eddig nem sokat beszélhettetek? :-D

Azt biztos tudod,: A jó házasság alapja, a tökös süket legyen, a banya meg vak! :-D

Szép ébredést!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.11.07. 16:42  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (49) hsz.-re     Olvasás  
  •   53   


terra alapító
 
A kihúzott napraforgó lefejezett szára. Házasságunk 47. évében, most hallottam tőle először.
 


  2015.11.07. 11:16  Hozzászólás
  •   52   
Avatar

---
 
A lovas életnek is volt sok olyan szava, amit ma már csak mi értünk, ha...! :-D

Istráng, sztrájfa, oldalazó ló, lőcsös kocsi, stb!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.11.07. 11:13  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (49) hsz.-re     Olvasás  
  •   51   
Avatar

---
 
Szia!

"De elárulhatnád, mit is jelent ez, mert én még ezt soha sem hallottam. :)"

Ez engem is érdekel, és nem lehet a gereblye? :-D

Mint a paraszt kölök, aki pár év után elfelejtette az otthoni szerszámok nevét, és hazalátogatáskor az apja kérte tőle a gereblyét, és annak a fejére lépve, az jól fejbevágta, és egyből tudta a kibaxott geblyét! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.11.07. 11:02  Hozzászólás
  •   50   
Avatar

---
 
Akkor én is!

Katona is voltam - 17 568.5 órát -, és addig nem is jött a NATO! :-D

Volt egy dél - baranyai katonatársam -, akinek olyan szójárása volt, hogy kiakadtam tőle!

Egyszer azt mesélte, mi történt vele a helyi kocsmában!

" A laputtal úgy gambán vágott!"

A gamba szó, a pofát jelentette nála, a lapút meg a szenes lapát!

Az otthoni emlékei!

" A hökkencsnek lett kilenc nyekkenycse!"

Ez is kiderűlt a végén, mert a disznajuknak lett 9 malaca! Az biztos, ha az anyakoca ráfekszik a malacokra, akkor nyekkencsek is lehetnek! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.11.07. 09:59  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (48) hsz.-re     Olvasás  
  •   49   
Avatar

rendszer admin
 
Gyerekkorom nyarait Békésben, hol a faluban, hol a tanyavilágban (Őzedmajor) éltem meg.
Fiatalon nagyon sokat voltam szlávok, horvátok, tótok között.
De elárulhatnád, mit is jelent ez, mert én még ezt soha sem hallottam. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.11.07. 04:46  Hozzászólás
  •   48   


terra alapító
 
Most, hogy bontjuk a kertet, férjem egyszer csak odaszólt, hogy hozzam a bugakórót. Néztem rá hülyén, hogy mi az, ő meg még hülyébben, hogy mit nem értek ezen :)
 


  2015.11.07. 00:13  Hozzászólás  Válasz délkelet (46) hsz.-re     Olvasás  
  •   47   
Avatar

rendszer admin
 
Ez a "smirgli" végig jelen volt a gyerekkoromba.
Nagyapám nyüzsgős ember volt, állandóan csinált valamit otthon, amit aztán csiszolni kellett, és mindig kereste a smirglit. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2015.11.06. 23:30  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (44) hsz.-re     Olvasás  
  •   45   
Avatar

rendszer admin
 
És ha már méricskélünk, nekem még megvan nagyapám subler-ja.
Igaz, hogy már nem nagyon látszanak a jelzések rajta, de még működőképes. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.11.06. 23:25  Hozzászólás
  •   44   
Avatar

rendszer admin
 
Emlékeztek még a colstok-ra? :)
Gyerekként egyszer addig hajtogattam, míg valahogy sikerült elérnem, hogy szétesett.
Nagyapám de mérges volt rám érte. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2015.11.06. 22:44  Hozzászólás  Válasz délkelet (40) hsz.-re     Olvasás  
  •   42   
Avatar

rendszer admin
 
Amit én "görhe" néven ismerek(??), és amiket nagymamám készített, az egyáltalán nem volt folyós, olyasmi volt mint a pogácsa, csak laposabb, és valamivel nagyobb, és nem volt porcukorral megszórva (pedig pici koromtól "édes-szájú" vagyok). :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.11.06. 22:32  Hozzászólás  Válasz hozzaszolo (39) hsz.-re     Olvasás  
  •   41   
Avatar

rendszer admin
 
Ha én jól emlékszem, kukoricalisztből készült lapos, lepényszerű pogácsa féle. Nagymamám csinált olyanokat.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.11.06. 22:32  Hozzászólás  Válasz hozzaszolo (39) hsz.-re     Olvasás  
  •   40   
Avatar

---
 
Én sem tudom pontosan, de az biztos, hogy kukoricadarából készült, elég fojtós süteményféle, porcukorral szórták meg (soha nem szerettem!) Azt sem tudom, hogy megegyezik-e a "málé"-val, vagy van-e valami kis különbség köztük?
 


  2015.11.06. 22:26  Hozzászólás  Válasz délkelet (38) hsz.-re     Olvasás  
  •   39   


---
 
Lehet, hogy rosszul emlékszem, de én a gyerekkoromban fogyasztott, kukoricakásából készült süteményfélére emlékszem görhe néven.
 








  2015.11.06. 21:36  Hozzászólás  Válasz Alibá (28) hsz.-re     Olvasás  
  •   35   


---
 
Ha már a szekérnél tartunk, akkor említsük meg az istrángot is. remélem nem szoktátok szaggatni az istrángot. de szólhatunk a zaboláról és a zabolátlankodásról. Továbbá a szekér hátsó részén található saroglyáról is.
 


  2015.11.06. 21:29  Hozzászólás
  •   34   


---
 
Rakonca és ebből származva a rakocátlankodás is bizonyára mindenki előtt ismert
 




  2015.11.06. 20:23  Hozzászólás
  •   32   


---
 
Stelázsi: Polc, állvány. Nálam mindig fából készül és a spájzban van.

Nálunk a kredenc lehajthatós részébe a mai napig a kenyeret tartja anyám. De ugye ahány ház, annyi szokás.

Egyébként érdekes ez a téma, amikor katona voltam legalább 12 megyéből voltunk összerakva egy században. Néha nem tudtuk miről beszél a másik. Nekem a "szögödi" katonatársammal voltak kommunikációs problémáim eleinte, de idővel megszoktuk egymás beszédét. Unalmunkba olyanokkal foglalkoztunk pl., hogy hány féle néven ismerünk egy tárgyat vagy növényt, vagy egyebet. A nyertes a köszméte lett (egres, pöszméte, röszke, riszke, piszke, stb.) 19 féle néven ismertük. Sajnos már nem emlékszem minden névre (közel 30 éve volt), de ez megragadt bennem. De érdekes volt a kalimpászmadár is, amit a vasi srácon kívűl egyikünk sem tudta, hogy az a mókust takarja.
 


  2015.11.06. 20:04  Hozzászólás  Válasz CAMROM (29) hsz.-re     Olvasás  
  •   31   
Avatar

terra alapító
 
A paszuly nem erdélyi, szerintem általánosan elterjedt az alföldön legalábbis. Bár érdekes módon nem rég olvastam valami receptben, hogy "tökpaszuly leves", és csak kerestem, hogy hol van benne a bab, de sehol sem volt. Szerinte attól volt paszuly, hogy hagymán tette fel a töklevest, paprikázta és tett bele pürésített tököt is. Nem vettem a faradtságot, hogy rákérdezzek, hogy szerinte mit jelent a paszuly.
 






  2015.11.05. 20:22  Hozzászólás  Válasz gergerg (27) hsz.-re     Olvasás  
  •   28   
Avatar

terra alapító
 
A lőcs-öt ismered? Na a felhérc is a szekér egyik része. A 'fel' nem árul el valamit? /válasz később, sokan még nem látták, nehogy már a választ lássák előbb!/
 




Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég