Szilvafácska Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.09.03. 21:10  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

terra alapító
 
Szilvafa, nőj nagyra!
(azt a keservit)

Szilvafácska


   A szakirodalmi adatokat és a jelenlegi időjárást alapul véve szeretnék emlékeztetni, hogy a hideg időszak elmúltával beindul a szilvamoly áttelelő lárváinak a kelése. Van feromoncsapdám, ezt az első nemzedéket figyelni fogom vele. Az olvasás gombra kattintva megtekinthető az összesítő táblázat. /Jani71/
Dátum Éjjel Nappal
2017.04.26. 4 1
2017.04.27. 15 6
2017.04.28. 5 0
2017.04.29. 1 0
2017.04.30. 0 1
2017.05.01. 0 4
2017.05.02. 10 2
2017.05.03. 15 9
2017.05.04. 9 5
2017.05.05. 10 0
2017.05.06. 16 1
2017.05.07. 19 0
2017.05.08. 10 4
2017.05.09. 21 0
2017.05.10. 0 2
2017.05.12. 16 3
2017.05.13. 9 2
2017.05.14. 13 3
2017.05.15. 2 11


 
 


  2015.09.07. 08:47  Hozzászólás  Válasz Lactarius (195) hsz.-re     Olvasás  
  •   197   


---
 
Nézegetem. Nehogy ez legyen a szomszédé... hasonlít. Bár ez már egy olyan 8-10 éves fa. Nem hiszem, hogy akkor már lett volna.
Majd este készítek róla képeket.

Érdekes hogy egyes honlapokon a kertészetek rezisztensnek írják, és ilyen képpel hirdetik:
http://www.sweetgarden.hu/elena-szilva

Toleráns. Maradjunk annyiban.
Ilyenek a nálam lévők is. Több-kevesebb tünet, de attól még teremnek rendesen.
 




  2015.09.07. 08:39  Hozzászólás  Válasz beetee (193) hsz.-re     Olvasás  
  •   195   


---
 
Az itt már említett Elena-ra mondják, hogy jó a Besztercei helyettesítésére.

Egyébként most kezd puhulni (érni) a Jojo, a fedőszíne már hetekkel ezelőtt kialakult. A mérete meglepően nagy, bár egyelőre nincs nagy termés rajta, lehet ezért ekkora. Kinézetre a Stanley-re emlékeztet. Íze teljesen rendben van.
 


  2015.09.07. 07:56  Hozzászólás  Válasz beetee (193) hsz.-re     Olvasás  
  •   194   
Avatar

terra alapító
 
Van egy tájfajta. Nem-tudom szilvának hívják. Az utóbbi években engedélyezik a forgalmazását. Én vettem egy csemetét a DM kertben.

Ezt használják Szabolcsban a lekvár főzéséhez. Rezisztenciájáról nincs infóm.
 


  2015.09.07. 07:39  Hozzászólás
  •   193   


---
 
Sziasztok
kinek van olyan tapasztalata, hogy az új (ellenállóbb ) fajták közül melyik hajaz legjobban a Beszterceire?
Arra gondolok, hogy melyik terméséből lehet megközelíteni azt a hagyományos "kocsikenőcs" lekvárt, amit a Besztercei tud?

Van egy, a telekkel örökölt nagyon nagy gyümölcsű fajtám, az most érik, de sajnos sokkal savasabb, mint kéne... a szomszédban meg (amit én gondozok, és dolgozok fel :) ) egy másik, ami méretben Besztercei, frissen finom, de lekvárnak meg pont hogy nincs benne az az aroma (sav se), amitől közelítene ahhoz a lekvárhoz, amit keresek.

A környéken sajnos minden szilva sharkás (ezek is, de jól viselik).
Bár van egy halvány reménysugár...
 


  2015.08.11. 21:19  Hozzászólás  Válasz sztívn (189) hsz.-re     Olvasás  
  •   192   
Avatar

---
 
A Spring Blush hogyan áll tünetmentességgel, állja a sarat? Ízileg milyen volt? írd már meg a barackosba.
 


  2015.08.11. 17:02  Hozzászólás
  •   191   


---
 
A hússzine is sokat változott sötét lett mint a lekvár, de ekkor már túlérett volt. Ideális érettségi állapotban sajnos nem láttam mert pont nem voltam otthon.
 


  2015.08.11. 16:43  Hozzászólás  Válasz sztívn (189) hsz.-re     Olvasás  
  •   190   


---
 
Köszönöm az infót! Kérlek, annyit árulj még el, hogy a 19-én fán levők hússzíne mennyiben változott az alsó képen láthatóhoz képest
(vagyis a 10-ei állapottól sárgult-e, vagy ilyen hóka maradt)?
 


  2015.08.11. 15:50  Hozzászólás  Válasz Jani71 (176) hsz.-re     Olvasás  
  •   189   


---
 
Üdv Mindenkinek!

Kicsit eltűntem nyaralás és házfelújítás címén.
A Topfirst szilvát 07. 10-én megkóstoltuk (látható a képen). Pár napot még maradhatott volna a fán de másnap utaztunk ezért négy szemet leszedtem próbára. Ízre szilvaíz még nem annyira édes. A három nagyobb 60 gramm feletti súlyú. Alakra aszimmetrikus, telt, nem annyira hosszúkás inkább "széles".
Miután haza érkeztünk 19-én a maradék 17 szem szilvából már csak 3 maradt a fán ízre állagra mint a lekvár.
A fa nálam erős növekedésű, az alany StJulien. Tavaly tavasszal ültettem, de idén sajnos újra át kellett ültetnem hely probléma miatt. Himlő tünet még nincs sem a leveleken sem a gyümölcsön, de a közelben sok a fertőzött fa. Már nálam is van egy Bergeron és egy Rana egyenlőre levéltünettel, ezeket is tavaly ültettem még nem teremnek. Sajnos szerintem csak idő kérdése és valami tünet biztos megjelenik rajta. Akkor kiderül mit jelent az hogy toleráns.
WP_20150707_12_03_43_Pro.jpg
07. 07-én még a fán
Megtekintve 13273 alkalommal.


WP_20150710_12_23_13_Pro.jpg
------------------------
Megtekintve 13273 alkalommal.


WP_20150710_12_24_29_Pro.jpg
------------------------
Megtekintve 13273 alkalommal.

 


  2015.08.06. 11:28  Hozzászólás  Válasz gaabre (187) hsz.-re     Olvasás  
  •   188   


---
 
Az biztos, hogy az Elena megeredt benne és eddig szépet nőtt.
A többiből egy se! Pedig volt néhány... Mondjuk nyilván nem csináltam kísérletet kontrollal, ezért nem biztos, hogy csak a fajta összeférhetetlenség lehet az ok. Előfordulhat 'visszafelé' is: lehet, hogy a fajták közül csak az Elena volt olyan állapotban...
Mindenesetre feltűnő, hogy ez volt az egyetlen, ami 'megfogta'.
Ebből viszont több is. Mind, vagy majdnem mind, már nem emlékszem.
Ez volt az őszi alvószemzés.
Tavaszi omegaoltással jó lett volna a Presenta, szépen megindult, de sajnos a szél kitörte, így abból nem lett semmi
(a történethez tartozik, hogy ráadásul ez egy megindult vessződarab volt!!! - lásd kép - sajnos a kitörés előtti állapotról nincs fényképem, de teljesen rendben volt, ha nem pocsékolja el a szél, szerintem simán megnőtt volna, már arasznyi volt).
Kajszit szemeztem és oltottam beléjük, de egyik se sikerült a legkisebb %-ban sem. Nulla!
(A kajszi egy kicsit már meg volt indulva, ott az is lehetett hiba.)
Idén és jövőre újra próbálkozom!!! ;)

Kép Kép A képeket nem lehet egymás mellé dobálni?
A 'nyersanyagban' hiába nyomtam csak szóközt, így is alá került (pedig próbáltam spórolni a hellyel).
 


  2015.08.06. 08:10  Hozzászólás  Válasz alex (185) hsz.-re     Olvasás  
  •   187   
Avatar

terra alapító
 
Így van. Magról vetett alany vírusmentesnek tekinthető kísérletek alapján.
Azt már nem tudom, hogy a mandula alanyon mennyire érzi magát komfortosan a szilva. Oltottam szilvát GXN-15-re ami mandula-őszi kombináció, arra az volt a mondás eredetileg, hogy bizonyos szilvaféléknek megfelelő. Német fajtakülönlegességnek megfelelt, ennyi a tapasztalatom.
 


  2015.08.05. 19:19  Hozzászólás  Válasz alex (185) hsz.-re     Olvasás  
  •   186   


---
 
OK, akkor talán van remény.
Goldrichem, Orangeredem van, azok tényleg jók (eddig). Jojo is, de ő még fiatal, egy éve van nálam. Bergeval tervben van.
Ha Palesitséknél tudok szerezni a már említett Shamade mellé, és a jó szokáshoz híven adnak egy-egy darabot.
Még nem hívtam ez ügyben, de már nagyon érik... Mára is terveztem, de elmaradt. Talán holnap.
 


  2015.08.05. 18:10  Hozzászólás  Válasz Jani71 (184) hsz.-re     Olvasás  
  •   185   


---
 
A mandula többé-kevésbé ellenálló a sharka vírusnak. Legalábbis spanyol kutatók több cikket is írtak erről. Tehát gyakorlatilag az 1 éves keserűmandula magoncaidat lehet vírusmentesnek tekinteni. A vírus nem terjed maggal és ha nincs közvetlen közelében vírusos szílva akkor az egészséges. De ha jól tudom az őszibarackok fogékonyak. Kajsziból (Goldrich, Bergarouge, Bergeval, Orange red stb) és szilvából (Jojo) van ellenálló fajta.
 


  2015.08.05. 14:13  Hozzászólás  Válasz Jani71 (183) hsz.-re     Olvasás  
  •   184   


---
 
Egyébként a keserű mandula hogy áll a PPV fertőzöttség terén?
Lehet esélyem ezzel a fajjal kapcsolatban, ha sikerülne az oltás, amiket eddig csináltam és ezután tervezek?
Természetesen most arról az esetről beszélek, amikor nem szeretném, hogy már az alany megfertőzze a nemest!
Levéltünetet nem látok, nem tudom, hogy eleve érdemes-e keresni...
Vagy fertőzött lehet, csak nem látszik...? Hogy van ez?
 


  2015.08.04. 12:14  Hozzászólás  Válasz gaabre (182) hsz.-re     Olvasás  
  •   183   


---
 
Momentán második éves keserű mandula, magonc kajszik és őszik vannak. Plusz az idén szedtem piros és sárga fosókaszilvát, az lesz elvetve (meg hát persze lehet még bővíteni a mandula kínálatot, de azt nem tervezem, mert maradt tavalyról nem sikerült - ettől második éves, amit elsőre írtam).
Egyelőre ez a kínálat. Illetve a 'felnőtt' fák, amibe tudok még oltani/szemezni.
A vírusmentességet nem tudom garantálni. Csak próbálkozom és reménykedem...
 




  2015.07.30. 19:04  Hozzászólás  Válasz alex (180) hsz.-re     Olvasás  
  •   181   


---
 
Köszönöm a válaszod. Házikerti viszonyokról van szó, egyelőre fajtánként egy fáról.
Ill. most már annyit változhat, hogy 1. üresen hagyom a helyét, hadd terjeszkedjen kényelmesen a többi, 2. ültetek Jojot/Elenát/esetleg Harlayne-t (vagy más 'strapabíró' kajszit), 3. valami egészen más gyümölcsfát. Majd meglátjuk, hogy alakul.
Ezek szerint akkor a fajtasornak még az ötlete is kilőve... Nem nagy tragédia, ha a fajtasort érési idő kinyújtásaként fogjuk fel, engem inkább a többféle gyümölcs lehetősége motivált. De hát akkor így jártam. :(
 


  2015.07.30. 16:21  Hozzászólás  Válasz Jani71 (176) hsz.-re     Olvasás  
  •   180   


---
 
A lengyelek összehasonlították a szóbajöhető sharka rezisztens szilvafajtákat 7-8 éven keresztül. Sok jót nem írnak. A két legellenállóbb volt a Jojo és az Elena. De az Elena 3 fája is fertőzött lett a 8. év végére. A Jojo végig rezisztens maradt, és ELISA-val (szerológiai módszer) nem tudták kimutatni benne a vírust. Ennek ellenére a gyümölcsök egy része a vírus tüneteit mutatta. Ezt egyszerűen még ők sem tudták értelmezni.
Tehát nagyon gyenge a választási lehetőség. Nem tudom mekkora tételben gondolkodol a telepítést illetően. De szerintem házikertben szinte lehetetlen egy virusellenálló fajtasort kialakítani. Ha valaki nagy tételben gondolkodik, akkor is olyan helyre kell telepítenie, ahol nincsenek csonthéjasok a környéken és biztos, hogy vírusmentes a faiskolai szaporítóanyag.
 


  2015.07.29. 21:11  Hozzászólás  Válasz sztívn (153) hsz.-re     Olvasás  
  •   179   
Avatar

terra alapító
 
Estét! Akkor nekem korai van? Kezdenek puhulni, és már nem húzza össze a pofám ha beleharapok :D nem tudom milyen fajta, jó nagy, meg finom. Igaz potyog is le rendesen, de mivel sok van, és kapott jeget, tetűt, meg valami fertőzést is, ahhoz képest elég jól bírja a kiképzést.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.07.28. 19:40  Hozzászólás  Válasz Jani71 (172) hsz.-re     Olvasás  
  •   178   


---
 
A Jojo-mról még egyetlen szem nem hullott le. Az ízére kíváncsi vagyok (ha a Stanley-hez hasonló, akkor elégedett leszek).
 




  2015.07.28. 18:11  Hozzászólás  Válasz Ziza (175) hsz.-re     Olvasás  
  •   176   


---
 
Bocsánat, ha nem volt egyértelmű a fogalmazás! Az említett 'családok' alapból nem érdekelnek.
Ezekből egyszer volt Lepotikám és még régebben Althanom, egyik se vált a kedvencemmé. :thumbdown:
Azóta máshol néhány éve kóstoltam újra Lepotikát. Hááát, olyan pocsék, vízízű szilvát még életemben nem ettem...
Plusz még vírusos is volt... Jaaaj! (Az ízhiányban részben talán ez is benne volt.)
Közben olvasgattam ezt-azt, keresgélve a lehetőségeket.
A Topfirst-ről hol rezisztenciáról, hol toleranciáról nyilatkoznak.
Gondolom, inkább toleráns lesz az. sztívn olvtárs írt a gyümölcséről a 153-ban. Vajon azóta hogy áll a termés?
És milyen az íze? Van-e esetleg vírustünet (ne adj' Isten!)?
Nincs még itt valakinek ebből a fajtából termő példánya?
Keresgélés közben az Elenáról is jókat olvastam a rezisztenciával kapcsolatban.
Mint írtam, nekem ugyan van, de idén nem kóstolhatom meg... :(
Ha beválik, több is lesz belőle. Úgyis alapból lekvárnak és esetleg pálinkának 'termelek'. Arra meg biztos jó lesz.
 


  2015.07.28. 17:45  Hozzászólás  Válasz Jani71 (174) hsz.-re     Olvasás  
  •   175   


---
 
De akkor az nem a vírus miatt van kilőve. Úgy értelmeztem az írásodból, hogy a vírus a probléma általánosságban.
 




  2015.07.28. 16:56  Hozzászólás  Válasz Jani71 (172) hsz.-re     Olvasás  
  •   173   


---
 
Esetleg zöld ringló? Az ha fertőződik is, gyümölcsöt nem befolyásolja.
 


  2015.07.28. 16:46  Hozzászólás
  •   172   


---
 
A Top sorozat néhány tagja nálam nem jól vizsgázik... :S :thumbdown: :R
http://szilvahimlo.top.tracker971.digitalisalbum.hu/
Az idei év az első, amikor már viszonylag értékelhető mennyiségű termés lenne (1-2 kg), erre tessék...
Mindegyiken volt tavaly is néhány szem, akkor is volt hullás.
Meglátom, mennyi marad a fákon, ha kevés, akkor sajnos menniük kell! Benne a sok munka, idő, pénz... :R
De mi következik azután? Az egyetlen Jojo még csak egy éve van nálam, nem tudom, milyen a termése.
Ha azt nem, akkor mit (Cacanska sor és ringlók kilőve!)?
A Stanley is a fentiek korabeli, viszonylag rendben van, de valami ott se stimmel teljesen.
A termésével nagyjából meg vagyok elégedve, de hát nem azért szereztem be ennyi fajtát, hogy csak 2 legyen...
Egyéb fajták még nem teremnek, ill. az Elena idén először, de annak a termése is beráncosodott...
A jövő eldönti.
A ... hócipőm tele van ezzel a rohadék vírussal! :S :thumbdown: :R
Már bocsánat, de ennyit a Besztercei is tud...
 


  2015.07.16. 19:31  Hozzászólás  Válasz Jani71 (169) hsz.-re     Olvasás  
  •   171   
Avatar

---
 
Dithane,karate, actara, score , ezekre emlékszem. Nekem is megfordult fejemben, hogy permetezéssel okoztam.
Tavalyi időjárásban szinte minden csonthéjasom ledobta levelét ( kivéve kökényszilvát, az még decemberben is szép zöld volt ) már nyár végén, gondolom gombás fertőzések miatt. Akkor nem permeteztem. Arra is gondoltam, hogy akkor elszaporodott gombáknak van még hatása idei évben.
 


  2015.07.16. 15:55  Hozzászólás  Válasz Jani71 (129) hsz.-re     Olvasás  
  •   170   


---
 
Elnézést, hogy ilyen későn reagálok erre a bejegyzésedre. De most néztem át mégegyszer a felvételeidet. Az 1-es képen kifejezetten a fómás fertőzés van (Phoma pomorum) a többi képen lévőket nem ismerem fel, valami perzselés vagy szélverés féle lehet.
 


  2015.07.16. 09:58  Hozzászólás  Válasz humbuk (167) hsz.-re     Olvasás  
  •   169   


---
 
Érdekes jelenség ez a levélsárgulás...
Tavaly is, idén is megfigyeltem a kertben a szilvafákon. Mindig a vessző legalsó levele csinálja.
Nem tudom, hogy mitől lehet. Gyakorlati hatása nincs, vagy legalábbis eddig nem volt.
Adalékként annyit, hogy ezzel szemben a Jonagold és Nyári fontos almákon egyértelműen a mészkénleves permetezés után alakult ki ugyanez (szakirodalmi adatot is találtam erről)!
Direkt figyeltem, előtte nem volt, utána viszont rögtön és határozottan!
(Valamiért megvolt ez a vesszőalji levélsárgulás az Érdi jubileumnál is, de ott a föld szárazsága is okozhatta, mert öntözés után leállt. Érdekes lehet még megemlíteni, hogy ugyanilyen viszonyok között a Meteor korainál nem volt semmi efféle jelenség, pedig 'ugyanott' van és ugyanazt kapta. Ki érti ezt...?)
Nem lehet, hogy nálad is valami ilyesmi van? Esetleg nem permeteztél kénnel a környéken vagy direkt a fát?
Visszatérve a szilvára: tavaly még nem permeteztem mészkénlével, tehát amiatt nem lehetett, ezért jómagam is a forróságra, UV-re gyanakszom (igyekszem öntözni, amennyire lehet, de a két lehetséges okot ezzel nem tudom megszüntetni, kizárni).
 


  2015.07.16. 09:44  Hozzászólás  Válasz Jani71 (133) hsz.-re     Olvasás  
  •   168   


---
 
Végül nem néztem meg, mert sajnos nem tudom viszonyítani a virágzási időhöz, mivel azt meg nem írtam fel... :-(
Viszont azt látom, hogy a szomszéd teljesen permetezetlen Besztercei magoncán is van ilyen tünet, ráadásul akármerre nézem, mindenfelé tapasztalom (na jó, ott nem tudhatom, hogy mit kaptak a fák, de legalábbis feltűnően általános ez a jelenség!).
Hétfőn szedtem egy ültetvénynél a fa alól a hétvégi szüret után C. Ranát, azon is van. Így a kérdés továbbra is kérdés. :(
Itt is igaz, hogy nem tudom, mivel, mikor permetezték, de ide is érvényes az imént írt 'általánossági' elv.
(A telekszomszéd mondta még zöld állapotában, hogy Rodna, de most utánanéztem, az nem lehet, mert hivatalosan vissza van a fajtának legalább egy hónap az érésig - ezt pedig már megszedték, ahogy írtam is, tényleg tökéletesen érett, és finom.)
A fajtáról annyit, hogy a fákon brutál levéltünet (Sharka), a termésen SEMMI! És nagy, és finom (amolyan átlagosan, közepesen jó szilvaíze van, szerethető, az illata kifejezetten jó!). Olyan a fa alja, mintha kék tyúktojások lennének szétszórva... ;)
Nem az apróbb fajtából, ahogy a mérleges képen is látható!!! Isten bizony ezek után már jó szívvel ajánlanám, ha valakinek egyébként már 'úgyis mindegy', mert tele van a környék vírussal.
 


  2015.07.15. 21:55  Hozzászólás  Válasz vizerg (166) hsz.-re     Olvasás  
  •   167   
Avatar

---
 
Idén nekem is több szilvafám csinál ilyet.
Magoncok és beszterceik. Többi vastagabb levelűn nincs gond.
Én melegre vagy UV sugárzásra tippelek. Egyiket árnyékolja egy nagy cseresznye, azon nem látok gondot egyedül.
 


  2015.07.15. 20:24  Hozzászólás
  •   166   


---
 
Mi lehet ezzel a szilvafával? Egyik oldala elszárad. Eldobálta a leveleit és a terméseit.
Megmenthető?
IMG_8040.JPG
------------------------
Megtekintve 13467 alkalommal.

 




  2015.07.15. 00:36  Hozzászólás  Válasz Jani71 (162) hsz.-re     Olvasás  
  •   164   


---
 
A telek Kismaros üdülőövezetében van. A szomszédok nem igazán foglalkoznak gyümölcstermesztéssel, kicsit csodabogárként néznek rám, hogy fiatal korom ellenére nagy lelkesedéssel foglalkozom a növényekkel.Ősszel elismerően nézték a terméstől roskadozó almafákat. :)
A telek erdő mellett van, muszáj körültekintőnek lenni, mert a rengeteg hernyó olyan intenzíven támad tavasszal, hogy éjszaka lehet hallani, ahogy serceg miattuk az erdő. Jártam például úgy a meggyekkel, hogy egy centit se tudtak nőni, amikor nem permeteztem tavasszal.
Az Elena felkeltette érdeklődésemet. Szerintem kifejezetten hasznos lenne, ha beszámolnál majd az első kóstolásról.
 


  2015.07.14. 19:15  Hozzászólás  Válasz firpolino (158) hsz.-re     Olvasás  
  •   163   
Avatar

---
 
Ezek sztem betudhatóak annak is, hogy fiatal fa. Idén a Jojo fáim hoztak néhány termést, folyamatason le-le dobtak a termésből. Egy eldobálta mindet. Másik fán már jócskán színesednek a szilvák, pedig a Jojo majd csak szeptemberben érik.
 


  2015.07.14. 18:58  Hozzászólás  Válasz firpolino (161) hsz.-re     Olvasás  
  •   162   


---
 
Nálam tavaly termett először a Toptaste, úgy emlékszem sok íze nem volt (legalábbis a többihez és általában a megszokotthoz képest).
Egyből be is ugrott a Chasselas-párhuzam... Annak idején azoktól is emiatt váltam meg. Semmi íz, csak a tömény cukor... :-(
Úgy rémlik, hogy az Elena szilvát a Besztercei 'leváltására' fejlesztették ki. Ráadásul öntermékeny. Ha gondolod, nézz utána!
Nekem idén lesz néhány termés először. Még nem tudom, hogy milyen, csak a formáját és a nagyságát látom (még zöld).
Ezen szempontok alapján hajaz a magyar fajtára.
Sajnos nem tudok mit lépni a szilvahullásodra. :-( Bárcsak segíthetnék!
Egyébként merre is laksz?
 


  2015.07.13. 22:44  Hozzászólás  Válasz Jani71 (160) hsz.-re     Olvasás  
  •   161   


---
 
Nem tapasztaltam fonnyadást, csak hullást. A leveleken sem veszek észre vírusfertőzésre utaló tüneteket.

Nem hangzik túl jól, hogy a Toptaste ízek nélkül mézédes.:( Nekem olyan szilva jön be, amely a beszterceihez hasonló zamattal rendelkezik, öntermékeny és jól bírja a vírusfertőzést. Nem tudom, létezik-e ilyen. Beszterceit a vírusérzékenysége miatt nem merek ültetni.
 


  2015.07.13. 20:25  Hozzászólás  Válasz firpolino (158) hsz.-re     Olvasás  
  •   160   


---
 
A Toptaste napok óta színesedik, minden nap jobb egy kicsit (láthatóan, gyorsan változik).
Már majdnem teljesen kék, de persze még nem érett. (Dél-Mezőföld)
Nálam a Topfive alakul szépen, sok napja elérte a teljes színeződést, de még kemény.
A Tuleu gras kezdte meg a kékülést, egy-két napja.
Ja, és a Stanley is ugyanúgy kékülget (még csak alig itt-ott).
A többi még zöld.
Ha így féléretten lepotyog a Toptaste, akkor ott valami nincs rendjén.
Esetleg fonnyadás nem jelentkezik, mielőtt leesik a fáról?
Mellesleg teljes érettségben mézédesnek kell lennie! Szinte ízek nélkül...!

Szerintetek melyik vegyszer okozhatta a fenti képeken látható hamvasság lemosást?
Valami rezes cucc? Mészkénlé? Egyéb?
 


  2015.07.13. 15:30  Hozzászólás  Válasz firpolino (158) hsz.-re     Olvasás  
  •   159   


*
 
Nálam tiszta zöld a Toptaste / Tophitbe oltottam anno 2 ágat/ ,a Tophit már kék,de még tök kemény.
 


  2015.07.12. 22:50  Hozzászólás
  •   158   


---
 
Kicsit bajban vagyok a 2013-ban ültetett Toptaste szilvámmal. Idén termett először, rögtön kb. 8-9 szemet és már a múlt héten elkezdett a termés színesedni. Ezen a hétvégén már le is pottyant 5-6 gyümölcs a fáról. A színe szinte teljesen kék, vagy liláskék, mérete kb. olyan mint az érett Stanleynek, az ízén viszont érezni lehetett, hogy félérett, a héja keserű volt, a gyümölcshús meg inkább savanyú, némi édes beütéssel. Egyáltalán nem volt finom. A kérdésem az, hogy a Toptaste már ilyen korán elkezd színesedni? Én úgy olvastam, hogy csak augusztus közepe körül kezd érni. Mitől pottyan le féléretten a termés? Tényleg Toptaste lehet ez a szilva, vagy rosszul címkézték fel a fát a faiskolában?
A telek egyébként az összehasonlítás kedvéért a Dunakanyarnak abban a részében van, ahol például a kajszik közül a Pannóniát most lehet szüretelni, a Mandulakajszi most kezdett színesedni, de még betonkemény, a Bergeront pedig július 25. előtt eddig még nem tudtam szüretelni.
 


  2015.07.12. 21:44  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (156) hsz.-re     Olvasás  
  •   157   
Avatar

terra alapító
 
De hát mit várhatnánk ilyen korai szilvától? Minimum augusztus közepétől... :)
 


  2015.07.08. 19:55  Hozzászólás  Válasz andras (155) hsz.-re     Olvasás  
  •   156   


*
 
Ma csipegettem némi Katinkát...legalább szilvára emlékeztet ,bár még érhetne az én ízlésemhez...
 


  2015.06.30. 22:36  Hozzászólás  Válasz Alibá (154) hsz.-re     Olvasás  
  •   155   
Avatar

---
 
Vágjon ketté egy párat, nézze meg ha nincs-e lárva benne. Valami darázsféle lárvái szoktak hasonló tüneteket mutatni.
A lárva először kieszi a képződő magot, majd nekiáll a húsának is.

De lehet valami gomba is, mutasson levelet is.
 


  2015.06.30. 20:38  Hozzászólás
  •   154   
Avatar

terra alapító
 
Mi baja ennek a szilvának?
BÁBASZILVA 20150627_150750.jpg
------------------------
Megtekintve 13042 alkalommal.

Egy ismeretlen ismerősöm kérdezte az előbb email-en, de én nem ismertem fel. :-(
 


  2015.06.29. 15:04  Hozzászólás
  •   153   


---
 
Akinek vannak, hogy állnak a korai szilvák?
Topfirst kezd színesedni. Úgy látom a mérettel nem lesz gond.

WP_20150629_12_57_38_Pro.jpg
------------------------
Megtekintve 13065 alkalommal.

 


  2015.06.17. 19:50  Hozzászólás
  •   152   
Avatar

---
 
A wavitok nagyon szépen fejlődnek, csak egy hajtást hagytam mindegyiknél, átlagosan 40 cm hajtásaik vannak.
Nagyon szeretik az agyagos talajt, úgy látszik nálam nagyon beválnak. (persze, ne igyunk előre a medve bőrére)
Jövő héten fogom őket visszacsípni, hogy elágazzanak. Csak jövőbe szemzek az elágazásokba, főként kajszit.
 


  2015.06.16. 12:14  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (150) hsz.-re     Olvasás  
  •   151   
Avatar

terra alapító
 
Én is ugyanezt csináltam Ati, visszakaptam suhánggá. Ahhoz képest bitang erősen hajt, nagyon jól érzi magát.
A társulati esperes a farold40-en is szépen beindult már, csak még nem jutottam el odáig, hogy fotózzak, pláne nem hogy feltöltsek. De ami késik...
 


  2015.06.13. 19:50  Hozzászólás  Válasz gaabre (148) hsz.-re     Olvasás  
  •   150   


*
 
Én most buktam egy évet,mert újra koronába metszettem /tavasszal/ ,az eredeti koronavesszői nagyon alacsonyan voltak...de nekem is szépen hajt.
 


  2015.06.12. 20:25  Hozzászólás  Válasz Vebber (145) hsz.-re     Olvasás  
  •   149   
Avatar

terra alapító
 
Érdemes lenne elgondolkodnod egy jó kerítésen. A szomszéd úgysem változik.
 




ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron