Meggy és cseresznye Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.07.24. 16:56  Hozzászólás
  •   51   


---
 
"Ez ugyan nem trió fa lesz."Figyelmetlen voltam. Amennyiben 3 fajtát oltanék a Germersdorfira, valóban nem trió fa lenne, hanem 4 fajta:-)van hátránya a duó, illetve trió fának? Vagy mi az oka, hogy alig van valakinek?Miért fontos, hogy 4 ága legyen a Germersdorfinak?Ha az oltást rosszul kivitelezném, az alap, Germersdorfi elpusztulhat?Tavasszal vagy ősszel érdemes oltani?Tudna valaki ajánlani linket, ahol minden részletesen le van írva és egy kezdőnek is egyértelmű? Pl. mire kell nagyon figyelni, mi lehet a "buktató" stb.?A duó és trió fánál egyik fajta nem fogja elnyomni a másikat? Mivel több fajta lesz egy alanyon betegségekkel szemben fogékonyabb lesz?Elnézést a sok kérdés miatt, de teljesen kezdő vagyok:-)
 


  2014.07.23. 17:23  Hozzászólás
  •   50   
Avatar

terra alapító
 
  

A trió fa az olyan fa, ami 3 fajtát terem.

Ahhoz tudni kéne hogy merre felé laksz. Szerintem bármelyikünk szivesen megcsinálja, ha a közelben van, de te magad is megcsinálhatod, ha néhány szabályt betartasz.
 


  2014.07.22. 22:34  Hozzászólás
  •   49   


---
 
  

Mi a trió fa? :-)
Amennyiben valaki vállalná az oltást, küldjön üzenetet, hogy megbeszéljük a részleteket!
 


  2014.07.22. 16:50  Hozzászólás
  •   48   
Avatar

terra alapító
 
  


Neked lehet! Veszel ősszel egy Germersdorfit, egy olyat aminek van négy ága, mi meg küldünk rá 3 általad kiválasztott fajtából oltóvesszőt. Ez ugyan nem trió fa lesz, de 2 hónapon át eheted a cseresznyét. :-)
 
















  2014.07.18. 19:36  Hozzászólás
  •   40   


---
 
  


Több fa termésével nem tudnék mit csinálni, szóval egyelőre egy fa elég.
Befőtt készülne belőle.
Van még egy Victoria oszlopos cseresznyém.
Kezdetben a Carmenen is filóztam.
Köszönöm a fajtaleírást, tudtam róla:-)
 






  2014.07.16. 18:37  Hozzászólás
  •   37   
Avatar

terra alapító
 
  

Minden rosszban van valami jó! :-) Amúgy fogalmam sincs, de szerintem a későbbiről, mert az a nagyobb. De az is lehet hogy egyforma, csak mivel más az alany....
 


  2014.07.16. 18:36  Hozzászólás
  •   36   
Avatar

terra alapító
 
  

Hát akkor majd szól, és küldök megint. (ha küldtem már egyáltalán) Ahogy telnek az évek, egyre több szaporítóanyag nő.
 


  2014.07.16. 15:02  Hozzászólás
  •   35   


terra alapító
 
  

Akkor most nekem melyikről küldtél a Rita 1-ről vagy a Rita 2-ről?
Még jó, hogy nem sikerült az oltás, képes lettél volna ilyen dilemmával terhelni!
Viszont 1 db Carmen sikerült!!!!
Egyszer 90%-ban leették valami lombrágók, de kiheverte, szépen növekszik! Köszi!
 


  2014.07.15. 22:02  Hozzászólás
  •   34   
Avatar

terra alapító
 
  

Jó neked! Én is oltottam már két évben is, de eddig nem volt szerencsém vele. Az egyiknek az alanyát érhette valami, mert elsárgult, majd kiszáradt. A másik úgy járt, hogy maxma alanyba alacsonyan oltva szépen kihajtott és négyleveles korában minden zöldet lerágtak róla a csigák. Előző délután még nézegettem, másnap reggelre eltünt, csak a csiganyomok mutatták, hogy mi történt. Befulladt a szerencsétlen, nem hajtott ki még az alanya se. Biztonságból ugyanakkor egy időseb fába is oltottam, annak meg éppen az az ága száradt le nyár végére, amiben a 15 cm-es Rita hajtás virult (addig).
 


  2014.07.15. 18:23  Hozzászólás
  •   33   
Avatar

terra alapító
 
  

2 helyről kaptam az oltóvesszőt, mind a ketten azt mondták hogy Rita, de nem egyformák.
 




  2014.07.15. 18:04  Hozzászólás
  •   31   
Avatar

terra alapító
 
  

Szuper. Nekem 2 fajta Ritám is van. :-) Az egyik kicsit korábban érik. Bár idén termett mind a kettő először, de tényleg nagyszemű, tényleg ropogós, és tényleg korai.
 


  2014.07.15. 17:46  Hozzászólás
  •   30   
Avatar

---
 
  


Egy időben nagyon rá voltatok kattanva többen a Rita cseresznyére, az végül milyen?

Az Érdi Jubileumhoz oda lehet írni, hogy "Meggy-Cseresznye". Többfelé így is árulják.
 


  2014.07.15. 17:30  Hozzászólás
  •   29   
Avatar

terra alapító
 
Néhány fajta cseresznye, a könnyebb választás érdekében: :lol:

Alex
Középerõs növekedésû, öntermékeny fajta
Jó pollenadója a Katalin, Van és a Kavics fajtáknak. Július
közepén érõ nagy gyümölcsei kissé megnyúlt gömb alakúak sötétbordó színûek.
Korán termõre fordul rendszeresen és bõven terem. Friss fogyasztásra és
feldolgozásra is alkalmas.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Carmen
A Bigarreau Burlat után érõ hazai fajta.
Virágai késõn nyílnak. Gyümölcse igen nagy, nyomott gömb
alakú. Húsa kemény és a magja viszonylag nagy. Fája gyenge, középerõs
növekedésû.
Porzói: Germedsorfi
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hedelfingeni óriás
A legkésõbbi fajta kiváló termõképességgel.
Erõs növekedésû fáján kissé megnyúlt szív alakú gyümölcsök érnek, melyek sötétbordó színûek. Június végén szedhetõ
(néhány nappal a Katalin elõtt érik), jó pollenadó.
Porzói: Germesdorfi , Katalin , Kavics , Stella , Van
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kavics
Tavaszi fagyokra érzékeny fajta.
Június végén érõ nagy gyümölcsû, kemény húsú, sötét színû fajta, amely repedésre nem hajlamos. A cseresznyéje jól
tárolható, szállítást jól tûri, befõttnek ideális.
Porzói: Alex , Germesdorfi , Katalin
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Margit
Július második felében érõ önmeddõ fajta.
Gyümölcse gömbölyded, bordóspiros, ropogós húsú, kiválló minõségû.
Porzói: Germesdorfi , Hedelfingeni óriás , Linda , Van
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Solymári gömbölyû
Önmeddõ fajta, június közepén érik.
Gömbölyded szív alakú
bordó nagy gyümölcsû, melynek húsa kemény, fája pedig erõs növekedésû.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sunburst
Öntermékeny fajta. Július elején érõ bõtermõ, erõs növekedésû
fajta.
Gyümölcse nagy, piros, középkemény húsú, friss fogyasztásra alkalmas.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Van
Középerõs fája van, amely korán termõre fordul, igen bõtermõ, önmeddõ fajta.
Június közepén érik a ropogós húsú, sötétbarna, középnagy, gömbölyded szív alakú cseresznye. Elsõsorban porzónak
ajánlják.
Porzói: Alex , Bigarreau Burlat , Germesdorfi , Hedelfingeni óriás , Katalin , Linda , Margit , Solymári gömbölyû , Stella
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vera
Középerõs növekedésû rendszeresen, bõven termõ fája van.
Június közepén érõ, nagy, piros húsú, középkemény cseresznye. A Bigarreau Burlat-tal kölcsönösen jól termékenyítik
egymást.
Porzói: Alex , Bigarreau Burl
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vega
Június közepén érõ világossárga alapszínû cseresznye.
Nagy, gömb alakú világossárga
alapszínét a napos oldalon piros márványozottság fedi.
Húsa középkemény, ropogós, íze jellegzetesen zamatos,
édes. A Germersdorfinál jobban termõ, jó termõképességû és termésbiztonságú.
Porzói: Germersdorfi , Hedelfingeni , Van
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szomolyai fekete
Fája középerõs, melyen félkemény húsú,
feketésbordó, közepes
nagyságú, nyomott gömb alakú gyümölcs érik június közepén. Önmeddõ fajta.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stella
Öntermékeny fajta, melynek fája középerõs,
gyümölcsét június
végén szüretelhetjük, melynek alakja hosszúkás szív, nagy, bordó színû,
ropogós.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Münchebergi korai
Erõs növekedésû fa, amely önmeddõ.
Május végén érik rajta a nyomott gömb alakú, kicsi, piros,
puha gyümölcs.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linda
Fája korán termõre fordul, bõtermõ.
A Germesdorfi elõtt néhány nappal, június közepén érik. A cseresznye nagy vállas gömb alakú, bordópiros. Kemény,
ropogós húsú, több felhasználási célra is alkalmas.
Porzói: Germesdorfi , Hedelfingeni óriás , Katalin , Solymári gömbölyû , Stella , Van
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Katalin
Július elején érõ hazai fajta, melynek gyümölcse kárminpiros, kemény, igen nagy, húsa kellemes.
Feldolgozásra és friss fogyasztásra is használható. Korán termõre fordul, igen bõtermõ, éretten a fán sokáig tartható.
Porzói: Alex , Germesdorfi , Hedelfingeni óriás , Linda , Margit , Solymári gömbölyû , Stella , Van
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Germersdorfi 3
Erõs növekedésû fájú, önmeddõ cseresznye, amely június közepén érik.
A gyümölcs szív alakú, igen nagy szemû, sötétbordó, ropogós ami miatt fõként frissen fogyasztjuk, de nagyon finom
feldolgozva is.
Porzói: Hedelfingeni óriás , Solymári gömbölyû , Stella , Van
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bigarreau Burlat
Középerõs növekedésû fáján június elején érik a lapított kúp alakú, nagy szemû, bordópiros, kemény húsú
cseresznye.
Önmeddõ, bõtermõ. Fõként friss fogyasztásra alkalmas, de feldolgozásra is használható.
Porzói: Münhenbergi korai , Szomolyai fekete , Van



És néhány meggy:


Piramis
Középerõs növekedésû, felfelé törekvõ.
Június elsõ napjaiban érik, nagy gyümölcsû, kárminpiros. Jó porzói a Katalin , Germersdorfi , Linda cseresznye.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pándy 279
Fája középerõs, gyümölcse július elején érik.
Gömb alakú, nagy szemû, bordó, kemény húsú. Önmeddõ.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Maliga emléke
Gyenge növekedésû fája június végén terem.
Június közepén, végén érik, középnagy gyümölcsû,
középkemény húsú. Ipari célra és friss fogyasztásra is alkalmas.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Érdi jubileum
Fája középerõs növekedésû, felfelé törõ, 4.-5. év
után bõtermõ.
Június közepén érik a vállas gömb alakú, középnagy, fekete
színû, kemény gyümölcs, mely festõlevû, édes-savas, igen finom.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Debreceni bõtermõ
Középerõs növekedésû fája igen bõtermõ.
Gyümölcse nagy, szabályos gömb alakú, június végén érik.
Édesebb, savas ízû, minden célra kiváló.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cigánymeggy
Középerõs növekedésû, öntermékeny, fáját az
ültetvényekben pollenadónak telepítették.
Június végén, júlis elején érik, a gyümölcse gömb alakú,
kicsi, puha húsú, erõsen festõ levû, sötétbordó színû. Elsõsorban ipari célja
használják.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Csengõdi
Öntermékeny fajta.
Fája erõs növekedésû, június elején érnek a gömb alakú,
középnagy, sötétbordó, puha húsú gyümölcsök.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Érdi bõtermõ
Gyenge növekedésû fáján június közepén érnek a
gyümölcsök.
Alakja nyomott gömb, középnagy, sötét kárminpiros, húsa
középkemény, festõlevû, íze kellemesen édes-savas. Öntermékeny, korán termõre
fordul, nevéhez méltóan bõtermõ. Sokoldalúan felhasználható fajta.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kántorjánosi
Június végén érik, öntermékeny fajta.
Alakja kissé nyomott, nagy, bordópiros, húsa kemény,
festõlevû. Ipari célra és friss fogyasztásra is alkalmas.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Meteor korai
Erõs növekedésû fáján már június elején érik az
igazán meggyízû meggy.
Öntermékeny fajta, gyümölcse gömb alakú, középnagy, bordó
színû, középkemény húsú, bõlevû, kellemesen édes-savas.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pándy 48
Önmeddõ fajta, porzót igényel.
Gyümölcse június végén érik, gömb alakú, középnagy, bordó,
kemény húsú. Fája középerõs.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Újfehértói fürtös
Középerõs fáján július elején érik a gyümölcs.
Kemény húsú, savas-édes ízû, alakja középnagy, gömb, rendszeresen
bõtermõ. Öntermékeny fajta.
 


  2014.07.15. 16:43  Hozzászólás
  •   28   
Avatar

terra alapító
 
  

Üdvözöllek a fórumon!
Az én véleményem szerint, minden fát ősszel a legjobb ültetni.
Rengeteg cseresznye fajta létezik. Miért csak egy fajtát akarsz?

Javaslat, még más fajtákra, Carmen, Aida.
 


  2014.07.15. 16:09  Hozzászólás
  •   27   


---
 
  


Megporzási problémk lehetnek vele.
A Germersdorfi 3 az alap fajtától abban tér el, hogy kisebb koronát nevel. /Ez nem biztos, hogy hátrány/
 


  2014.07.15. 12:28  Hozzászólás
  •   26   


---
 
Üdvözlet Mindenkinek!

Gyümölcsfák ültetése előtt állok, és a cseresznyéből a Germersdorfi 3 a legszimpatikusabb.
Érdeklődnék, hogy milyen tulajdonságokkal bír ez a fajta? Milyen betegségekre fogékony?
Őszi vagy tavaszi ültetés kedvezőbb a számára?
Javaslatokat más fajtára szívesen fogadok. Elvárás: ízletes, sötét, nagy, ropogós, kevésbé maghoz kötött hús, és nem festőlevű.
 


  2014.07.12. 19:14  Hozzászólás
  •   25   
Avatar

terra alapító
 
  

A Sweet Hearton csak pár szem volt, már leettük.

2014.07.12.  cseresznye duó 005 95%-os.JPG

A villás elágazásnál volt oltva a sárga az Alexbe angolnyelves párosítással.
 




  2014.07.12. 09:12  Hozzászólás
  •   23   
Avatar

terra alapító
 
Végefele tart a cseresznyeszezon a kertemben. Az utolsó két cseresznyém : Alex és pórszombati sárga. (Hogy is kell képet feltenni?)
 




  2014.06.25. 19:51  Hozzászólás
  •   21   


*
 
  

Kb én is arra gondoltam,a Pinkcotot még anno Ninovargán keresztül szereztem be / a Big topal,Silver Gianttal és Magique-vel együtt/ ,de pont olyant hoztam el amin nem volt rajta a címke...de ezért az és az egyik kedvenc fajtám,a kevésbé jókat erre fogom átszemezni /ill. már tavaly elkezdtem/
ja ...üdv itt :)
 


  2014.06.25. 14:23  Hozzászólás
  •   20   


terra alapító
 
  

Lehet, félreérthetően fogalmaztam. Azért nincs még termő fa, mert én vártam a szemzésekkel, mert túl vékonynak éreztem őket, azután volt egy év, amikor a szárazság miatt nem tudtam szemezni, picit el is késtem és már nem adták a héjukat stb. stb. Szóval alapvetően rajtam múlt és persze a 135 km távolság is belejátszik. De az első beszerzésből a GXN már terem, ha láttad a fotót, amit feltettem. No, ezek megtalálták a helyüket és picit ki is csúsztak a kezemből, de majd ráncba szedem őket! A maxmák alig 1 m-esek és kb. 1-1,5 cm vastagok, az Istharákba őszit és szilvát oltottam de még csak 2. évesek és nagyon lassan fejlődnek. Néhány szemzés nem sikerült, azokat újra nevelem és majd újra kerül rá valami.
A második beszerzésből a GXN-eket beszemeztem őszibarackkal tavaly, alvóra, nehogy megint elszálljanak nekem. Szépek, úgy néz ki, hajt mindegyik. A többiek (maxma stb.) még gyengék voltak, majd most, ha sikerül jókor ott lennem.
 








  2014.06.24. 20:37  Hozzászólás
  •   16   
Avatar

terra alapító
 
  

Én kérdezzek és válaszoljak is rá? /bolond beszél magában/ :-) Ha valaki kérdez valamit és tudok, szívesen válaszolok rá!
 


  2014.06.24. 16:57  Hozzászólás
  •   15   


*
 
  

Én ezt nem észlelem,idén már kajsziból több is hozott némi termést a kiültetettek közül sőt a faiskolában maradtak közül is több terem,pedig azoknak aztán nincs ideális helyük/ráadásul az alanyokat annak idején nem ültettem elég mélyre/.
Ami feltűnt,hogy az Ishtara alanyra gyártott Pinkcotom bő egy héttel később érett,mint az eredeti,olasz anyafa...ami gondolom myrabolánon van,mert cimkéje az éppen nem volt.
 


  2014.06.24. 08:54  Hozzászólás
  •   14   


terra alapító
 
  

Szia!

Még nincs végső értékelés, valahogy nem sikerült összehangolódni velük, el is szúrtam ezt-azt. 1-1 darabot vesztettem, a többi megvan, de termő fa talán jövőre lesz először, egy őszibarack.
Úgy érzem, locsolás nélkül az elmúlt évekhez hasonló száraz nyarak meg fogják viselni őket, talán jobban, mint a régebben itt használatos alanyféléket.
 






  2014.06.23. 19:47  Hozzászólás
  •   11   
Avatar

terra alapító
 
Nálam már minden cseresznye leérett, a Katalin is. Ez az év nem a cseresznye éve volt. Rengeteg rohadt volt közte. A meggyet szedegetem még, az egyik fajta leérett, a másik most jó de még csak 3 vödörrel tudtam szedni, nagyon kevés időm van mostanában.
 


  2014.06.23. 19:37  Hozzászólás
  •   10   


*
 
  

Jut eszembe,az olasz alanyok nálad hogy váltak be ?
 


  2014.06.23. 08:10  Hozzászólás
  •   9   
Avatar

terra alapító
 
  


Alibá! Talán láttad, hogy próbálkozunk egy Kérdez-Felelek rovattal. Próbáljuk ki, ha egyetértesz vele, hogy felteszel egy kérdést, egy új topik formájában, valahogy így: "Problémám van a Germersdorfi cseresznye megporzásával, mit csináljak?"

És egy hozzászólásban válaszold is meg.

Titkon számítok rá, hogy a benned felhalmozott tudást, ilyen formában sikerül jól kezelhetően közkinccsé tenni.

Előre is köszönöm.

Rhéman
 




  2014.06.22. 20:18  Hozzászólás
  •   7   
Avatar

terra alapító
 
Nekem még nem érik a meggy. Ma leszedtem egy keveset próbaképpen, de savanyú, világospiros. Valami régi fajta, gyökérsarjról telepítettük, eredetileg a szüleim kertjéből való. Idén igazán rendesen van rajta, de alig várom, hogy jó legyen. Amikor ideköltöztünk, többfajta oltványt is vettünk, egyik se birt eljutni egy kilónyi termésig, ezek a sarjak legalább megmaradnak, teremnek.
 


  2014.06.20. 07:18  Hozzászólás
  •   5   


*
 
  

Nálam lement a meggy.A korai meteorral kezdődött,azt raktuk el.Utána jöttek az érdiek,azt eladtam.A Nagygyümölcsű,jó közepes termés,szép,méretes,a Jubileum idén nagyon gyenge át is szemzem nagygyümölcsüre,a Bőtermő hozta magát.
 


  2014.06.19. 20:46  Hozzászólás
  •   4   


terra alapító
 
CAM00203.jpg
Van egy magonc meggyem, már második éve terem, lenne tippje valakinek, kik lehetnek a szülők? A fotó kb. 4 hete készült, még májusban, mult hétvégére gyakorlatilag leérett.
 


  2014.06.19. 17:55  Hozzászólás
  •   3   
Avatar

---
 
  


Nálam érik a Pándy, és kezd a Debreceni bőtermő.
A Pándy sajnos ritka években terem bőven, de az idei ilyen (jó porzó kellene melléjük). Nagy szemű, nagyon jó ízű, és most rengeteg van rajta.

A Debreceni nem tudom honnan kapta a bőtermő nevét, az idén is rosszul kötött, mérete, íze is elmarad. Monília "ellenállósága" miatt telepítettem, de többet valószínű nem teszem.
 






ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég