Meggy és cseresznye Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.




  2014.09.10. 07:47  Hozzászólás
  •   108   
Avatar

terra alapító
 
Szia Csarli!

Gyönyörűek a fáim, amik tőled vannak, az egyik kajszim 4 méter körül állt meg... Januári telepítés. Idén tervezel utat?
 


  2014.09.10. 05:58  Hozzászólás  Válasz gergerg (106) hsz.-re     Olvasás  
  •   107   


---
 
Hali
Bálint „gazdára” szakértelmére időt sem vesztegetek. Ami a meszelést illeti, már nagyszüleink is alkalmazták, úgy hogy ez nem bálint találmánya, csak megint másvalaki megállapítását nyúlta le. Ha fehér csemete védőhálót raksz a törzse ugyanazt az eredményt kapod, mintha meszeznéd. Viszont igazi megoldás a kajszikat Wawit alanyra szemezni 50-60 cm-es magasságba és nem fog a törzs repedni meszelés nélkül sem. Ez viszont magas az ő „szaktudásának” Ami Sissi cseresznyéjét illeti az nem fagyrepedés, hanem mechanikai sérülés, mert a fagyrepedés csak 1-2 mm.
 


  2014.09.07. 19:32  Hozzászólás  Válasz gergerg (105) hsz.-re     Olvasás  
  •   106   
Avatar

terra alapító
 
Találtam egy jobban megfogalmazott leírást erről a fagykárról, és mivel néha Csarli is benéz ide, és mivel tudom hogy felnéz Bálint gazdára, :mrgreen: bemásolom amit ő ír:

"Gyakran láthatjuk, hogy a fagyérzékeny kajszibarackfák törzsét bemeszelik.Ez a módszer nem rossz, mert a fehér bevonat, megakadályozza, azt, hogy téli verőfényes nappalokon a törzs szövetei felmelegedjenek. A felmelegedést követő lehűlés és az összehúzódás - kitágulás hatására ugyanis a sejtfalak elroncsolódnak és fagykár keletkezik. Ennél a módszernél azonban feltétlenül ügyelni kell arra, hogy a meszelés vékony legyen, mert a vastag, cserepes mészréteg alatt a kártevők kitűnő búvóhelyet találnak. Ezért jobb, ha a törzs meszelését permetezőgéppel végezzük.
A fagy okozta repedések először még jelentéktelenül kicsik. A laza sebhegesztő szövetek azonban rendszerint a következő évben is károsodnak, így a seb évről évre nagyobb lesz. A felszínre kerülő faszövetekben szúbogarak és taplógombák telepednek meg, amelyek elroncsolják, tönkreteszik a törzset. Ezért a törzs fagyvédelme nagyon fontos feladat."
 


  2014.09.07. 19:14  Hozzászólás  Válasz tgwh (104) hsz.-re     Olvasás  
  •   105   
Avatar

terra alapító
 
Nem gyógyul meg, legalábbis a meszeléstől. A meszelés megelőzés. Ha meg van repedve, tisztítsd a sebet, majd kezeld sebkezelővel. Ezután védekezz hogy ne ismétlődjön meg. Ezek a repedések nem szoktak túl mélyek lenni, de így is okozhatnak problémákat.
 


  2014.09.07. 19:11  Hozzászólás  Válasz gergerg (103) hsz.-re     Olvasás  
  •   104   
Avatar

terra alapító
 
Tehát ha fehérre meszelem, akkor meggyógyul? :D no majd meglátjuk, köszi.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.09.07. 19:06  Hozzászólás  Válasz tgwh (102) hsz.-re     Olvasás  
  •   103   
Avatar

terra alapító
 
A kéregrepedés legtöbbször fagykár. A nap felmelegíti a kérget, majd amikor a nap elbújik, visszaáll a téli levegő hőmérsékletre.
Ezért szoktuk fehérre meszelni a fák törzsét. A fehér visszaveri a fényt, és nem melegszik úgy át.
 


  2014.09.06. 21:23  Hozzászólás
  •   102   
Avatar

terra alapító
 
És ha a kérgük reped, az ellen mit lehet tenni? Mint ha túl szűk lenne nekik, kinövik, jobban nem tudom megfogalmazni...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.09.06. 21:21  Hozzászólás  Válasz Sissi (100) hsz.-re     Olvasás  
  •   101   
Avatar

terra alapító
 
Nem repedt az szét, hanem csak azt a hosszanti sebet igyekszik /sikeresen!/ beforrni. Segíthetnél neki egy kis sebkezeléssel.
(Az a zöld oszlop betonvas? Lehet hogy csak annak súrolódott neki egy szeles időben és az dörzsölte meg a kérgét.)
 








  2014.08.21. 06:37  Hozzászólás
  •   97   


---
 
Sziasztok! Cserikajszival (cherrykose, aprikyra )kapcsolatban van tapasztalatotok, érdemes ültetni? Azt olvastam inkább ringló, mint cseresznye...
 






  2014.08.15. 18:23  Hozzászólás  Válasz Alibá (90) hsz.-re 
  •   94   


*
 
Na írtam még egyszer...remélem ez odaér...
 






  2014.08.15. 10:49  Hozzászólás  Válasz Sissi (56) hsz.-re 
  •   91   


---
 
ferbolus Verdel Júli elején érik, van egy cikk ami augusztusra teszi, de sajnos ez egy hazugság
 




  2014.08.14. 19:37  Hozzászólás  Válasz Alibá (87) hsz.-re 
  •   89   


*
 
Ali bá ,írtam mailt ,odaért ? /nem vagyok biztos benne,mert a citromail csinál néha bosszantó húzásokat.../
 


  2014.08.14. 04:31  Hozzászólás  Válasz Alibá (84) hsz.-re 
  •   88   


---
 
Nem láttam a házatokat az útról./Balkányba mentünk nejemmel gumibarackért, mert 800 kilóval többet adtam el mint ami nekem maradt az esőzések után./
 


  2014.08.13. 21:05  Hozzászólás  Válasz baby-lon (86) hsz.-re 
  •   87   
Avatar

terra alapító
 
Virágzáskor is szép, de én akkor kedvelem igazán őket, mikor érnek /és elmenve mellette mérsékelten megdézsmálom - nem véletlen, hogy a fő út mellett vannak/. ;)
 








  2014.08.09. 21:10  Hozzászólás  Válasz Alibá (81) hsz.-re 
  •   83   
Avatar

---
 
Alibá paradicsomok, hogy bírják a sok csapadékot? Paradicsomvész nem ütött be?
 


  2014.08.09. 21:06  Hozzászólás  Válasz Alibá (81) hsz.-re 
  •   82   


---
 
Szívesen, igaz mikor átmentem Derecskén kb. 30 métert láttam az esőtől.
 




  2014.08.08. 21:19  Hozzászólás  Válasz Alibá (78) hsz.-re 
  •   80   


---
 
Üdv Ali bá

Milyen esőt vittem neked ma 1/2 4 körül? Meg voltál vele elégedve?
 


  2014.08.07. 22:38  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (77) hsz.-re 
  •   78   
Avatar

terra alapító
 
Remélem. Bár ahogy az elfogyasztott részt nézem, lehet hogy ez csak az unoka volt, különben már ujjnyira megnőhetett volna.
 






  2014.08.07. 20:38  Hozzászólás
  •   67   
Avatar

terra alapító
 
Már két éve kinlódik egy cseresznye oltványom. Két félét oltottam bele, mindkettő kihajtott. A Fehér szeresznye nagyobbat, kb. 50 cm-t, a Pál nevű kisebbet, kb. 20 cm-t. Tavasszal megindulnak, aztán nyáron visszafele fejlődnek. Idén tavasszal a Pál meg se indult, elszáradt, levágtam.Nyárra a másik is egyre jobban szenvedett, mostanra már az utolsó levelei is kezdtek beszáradni. Ld. 1. kép.
2014.07.30. beteg cseresznye 001 80%.JPG


Kiástam és mit láttam? 2. kép.
2014.07.30. beteg cseresznye 006 90%25.JPG
------------------------
Megtekintve 15237 alkalommal.



Megtaláltam a gonoszt is : 3.
2014.07.30. beteg cseresznye 005 95%25.JPG
------------------------
Megtekintve 15237 alkalommal.



Az oltványt visszavágtam (még találtam rajta alul két élő rügyet), a sebeket lekezeltem a gyökéren is és nem sok meggyőződéssel de visszaültettem. Ha kihajt és a kis hajtás nem fagy el télen, még lehet belőle valami. 4.kép.
2014.07.30. beteg cseresznye 013 99%25.JPG
------------------------
Megtekintve 15237 alkalommal.

 


  2014.08.04. 20:09  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (65) hsz.-re 
  •   66   
Avatar

terra alapító
 
A valóságban mind a kettő karmazsin. Az egyik a sima karmazsin, a másik a bőtermő karmazsin :lol:
 


  2014.08.04. 19:50  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (64) hsz.-re 
  •   65   


*
 
...hozzáteszem amit nálunk Germersdorfiként szaporítanak és árusítanak az nem a valódi Germersdorfi...
 


  2014.08.04. 19:49  Hozzászólás  Válasz Sissi (63) hsz.-re 
  •   64   


*
 
A Linda gyakorlatilag ugyanolyan,mint a Germersdorfi...csak többet terem.Tehát jó.
 


  2014.08.04. 13:53  Hozzászólás  Válasz Alibá (62) hsz.-re 
  •   63   


---
 
A Lindát esetleg volt már alkalma megkóstolni?
Arra is kíváncsi lennék, hogy mennyire maghoz kötött?
Tenne fel néhány képet a szuperorsó fákról?
 


  2014.08.04. 13:07  Hozzászólás  Válasz Sissi (61) hsz.-re 
  •   62   
Avatar

terra alapító
 
Nálam az Alex a Fehér és a Sweet Heart egyszerre volt éretten a fán, ezek voltak az utolsók. (Igaz direkt nem ettük le, mert vártuk az unokák érkezését). Kis fák még. A linda még nem terem.
 


  2014.08.04. 13:01  Hozzászólás  Válasz Alibá (59) hsz.-re 
  •   61   


---
 
Az Alex július 8-10 körül érett?
A szakirodalom a Sweet heart érését augusztusra jósolja:-)
Melyik fajta érik legutoljára?
A Lindáról összességében mi a véleménye?
 


  2014.07.29. 17:19  Hozzászólás  Válasz Sissi (58) hozzászólására 
  •   60   
Avatar

terra alapító
 
A sweet heart nálam 1 éves oltás, így én is Ali-bá elmesélésére hagyatkozom.
 


  2014.07.29. 16:02  Hozzászólás  Válasz Sissi (58) hozzászólására 
  •   59   
Avatar

terra alapító
 
A Sweet heart nálam egyidőben érett az Alexel, nagyobb szemű, kb. mint aKatalin, gyenge növekedés jellemzi a fáját.
 


  2014.07.26. 22:34  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (57) hozzászólására 
  •   58   


---
 
Igen, olvastam, hogy a Linda a Hedelfingeni óriás és a Germersdorfi óriás mesterséges hibridje. Nekem nem probléma, mivel a Linda jobb tulajdonságokkal bír, mint a Germersdorfi, legalábbis azok alapján, ami nálam szempont :-)
Katalin festőlevű, Kavics tavaszi fagyokra érzékeny, Alex gyorsfagyasztásra kevésbé alkalmas.
A Sweet heart érdekes lehet, mivel állítólag utolsóként érik. Tudsz róla bővebb információt küldeni? Sajna én nem találok csak egy weboldalon néhány sort.
 


  2014.07.26. 18:11  Hozzászólás  Válasz Sissi (56) hozzászólására 
  •   57   
Avatar

terra alapító
 
A Bigarreau Ferbolus Verdel nagyon jó lehetne, de hogy van-e valakinek.....
A Lindával nem szabadulsz a Germersdorfitól, ugyanis Linda szülei Her Hedelfingeni és Frau Germersdorfi. :-)
A Carmen jó fajta és elérhető is, a Rita is jó választás. Esetleg lehetne még Alex, Kavics, Katalin, Sweet heart.....
 


  2014.07.26. 18:05  Hozzászólás
  •   56   


---
 
Szorít az idő, tehát ideje lenne döntenem a fajtákkal kapcsolatban.
A korai fajtáktól kicsit féltem, így különösebben nem foglalkoztam velük.
Viszont be kell vállalnom egy korai fajtát is, ha minél tovább szeretnék szüretelni.
Tetszett a Münchebergi korai, mivel érése elhúzódó, többször kell szüretelni, de gyümölcse nagyon kicsi, emiatt a Rita győzött.
Azonban zavaró, hogy a Rita és a Germersdorfi 3 is repedésre hajlamos.
Egyébként a Germersdorfi 3 helyett lehet, hogy a Linda mellett fogok dönteni, elvileg bővebben is terem és még a Carmen is alternatíva. A bőség zavara :-) Egyelőre nem tudom, hogy ki legyen a győztes a 3 közül?
Bigarreau Ferbolus Verdel választanám még, mivel augusztus elején érik, így az érési idő eléggé ki lenne tolva (májustól-augusztusig).
Sárga cseresznyéje van valakinek? Mi jellemző a sárgákra?
 


  2014.07.26. 17:40  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (54) hozzászólására 
  •   55   
Avatar

terra alapító
 
Én meg azon gondolkodom, hogy egy ujjas kesztyűt húzok mindkét kezemre állandóra.
 


  2014.07.26. 17:28  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (53) hozzászólására 
  •   54   


*
 
Én elkezdtem csapkodni a kezeimet...
 


  2014.07.24. 18:19  Hozzászólás
  •   53   
Avatar

terra alapító
 
Gyere a Vebber által említett topikba és tavaszig simán kitanulod. És ne gondold hogy csak 4 fajtát fogsz ezután oltani! Ha megérzed a siker ízét, beoltod még az útszéli akácot is! :-) Mi is csak 1 fajtát akartunk, most meg már a kezünkre kell csapnunk ha valaki új fajtáról ír, hogy nehogy kérjünk róla oltóvesszőt. Állítom hogy több olyan fórumozó is van, aki már meg sem tudja számolni hogy némelyik gyümölcsből hány fajtája van. A kérdésekre ott válaszolok. (remélem nem hagyok ki semmit)
 


  2014.07.24. 17:04  Hozzászólás
  •   52   
Avatar

---
 
Hátránya ha eltérő, de viszonylag egymáshoz közel eső érési idejük van, hogy a növényvédelem problémás lesz.
Az eredeti fának csak akkor léehet baja, ha fertőzést viszel bele a szaporítási folyamat alkalmávak, esetleg később fertőződik a seb, de nyáron szemzésnél erre nagyon kevés esély van.

Tavasszal oltani, nyáron szemezni érdemes. Utóbbi szerintem jobb.
Cseresznyének egyébként Alibá a nagy varázslója.

Itt van oltás szemzésről a topic:
[url]http://terra-kert.hu/viewtopic.php?f=14&t=26[/url]
Ide mindjárt be is teszek egy videó linket, amiből már sok infót kapsz. Ami kédés marad még kérdezd. Szerencse, hogy időben vagy.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] Mozilla/5.0 (compatible; AhrefsBot/7.0; +http://ahrefs.com/robot/), Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 13 vendég

cron