Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2015.09.13. 19:30  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (66) hsz.-re     Olvasás  
  •   67   


---
 
passz, kérdezz rá náluk ;)
környékünkön tavaly kerestem, csak M26 és MM106-os alanyon voltak fák :)
Ati, Mutsu-t mikor lehet kezdeni szedni?
nem szeretném elkapkodni :)
 


  2015.09.13. 18:43  Hozzászólás
  •   66   


*
 
Nem tudja valaki a Holland Alma Kft kiszolgál magunkfajta hobby kertészeket is vagy csak nagytermelőket ?
Kellene pár normális alma,de kizárólag M9 alanyon...a normál mezei faiskoláknál ilyent nem lehet venni :-(
 


  2015.08.21. 19:36  Hozzászólás  Válasz fresno (64) hsz.-re     Olvasás  
  •   65   


*
 
én is nagyra értékelem ,a jövőben erre fogom leváltani a kevésbé értékes fajtákat
a bal oldali Clapp, a jobb a Carmen
 


  2015.08.20. 18:50  Hozzászólás
  •   64   


---
 
Igen jó fajtának tűnik,nem sok hibáját véltem felfedezni eddig. Finom ízletes és nagyon tetszetős.
201508202382[1].jpg
Carmen
Megtekintve 16751 alkalommal.

201508202411[1].jpg
Carmen
Megtekintve 16751 alkalommal.

201508202417[1].jpg
Carmen
Megtekintve 16751 alkalommal.

 


  2015.08.08. 16:03  Hozzászólás
  •   63   


---
 
Vilmos.JPG
------------------------
Megtekintve 16558 alkalommal.



Én a Vilmost küldöm neked cserébe.
 




  2015.08.06. 20:22  Hozzászólás
  •   61   
Avatar

terra alapító
 
Kezemben maradt az első értékelhető körte :D fogalmam nincs miféle, ahol süti a nap, ott pirosodik, amúgy halványzöld... jó nagy darabok, nem leves, finom, ropogós. Aztán gondolom ha tovább érik, még édesebb és puhább lesz, majd kiderül.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.07.27. 20:32  Hozzászólás
  •   60   


*
 
Tizensokév után sikerült a Florinából értékelhető mennyiséget kihoznom :
 


  2015.07.26. 19:31  Hozzászólás
  •   59   


*
 
Tegnap nekiálltam az almák metszésének.Eddig nemigen próbáltam a 3 levélre való metszést,na idén nekivadultam...kíváncsi leszek milyen eredménnyel...
 


  2015.07.17. 22:25  Hozzászólás  Válasz tgwh (45) hsz.-re     Olvasás  
  •   58   
Avatar

terra alapító
 
Nőnek az almák is, jót tett nekik az eső.

Na de ez a körte kezd lilulni :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.07.06. 18:15  Hozzászólás  Válasz gaabre (56) hsz.-re     Olvasás  
  •   57   
Avatar

terra alapító
 
Köszi, jövőre már kapnak rendes metszést, meg talán vizet is, idén, két öntözőkannával, és 100 méter sétával sikerülne csak :S
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.07.06. 17:32  Hozzászólás  Válasz tgwh (52) hsz.-re     Olvasás  
  •   56   
Avatar

terra alapító
 
Az elhanyagolás hatással van a méretre. A termőbogok ha jó sokszor elágaznak és nem ifjítják őket, akkor elöregszenek, nem tudják úgy ellátni táplálékkal a gyümölcsöt mint egy fiatal termőkalács.
Bizonyos fajtáknál egy-egy termőrügy virágaiból akár 6-8 szem gyümölcs is szokott kötni, ha ezeket nem egyelik, szintén a méret rovására megy.
Szintén függ a méret a csapadékmennyiségtől. Rendszeresen szoktam csinálni, hogy érés előtt 2-3 héttel elárasztom a fa alatti területet vízzel. Látványosan megnőhetnek és levesesedhetnek a körték ennek hatására (ez fajtafüggő is, de pl. Vilmosoknál, bőrkörténél rendszeresen működik)...
 


  2015.07.06. 17:21  Hozzászólás  Válasz Jana11 (53) hsz.-re     Olvasás  
  •   55   
Avatar

terra alapító
 
Igen ez így van. Nálunk a vízparton ezért is imádnak lenni. Majdnem minden hajnalon vizes a levelük.
 


  2015.07.06. 17:20  Hozzászólás  Válasz edit (41) hsz.-re     Olvasás  
  •   54   
Avatar

terra alapító
 
Nekem is lepottyant egy darab vilmos a múlt héten ugyanilyen tünettel, de megállt a potyogás, és a fa alapvetően tele van egészséges terméssel. Én sem értettem, hogy mi lelte, hogy a kocsány közepe miért barnult így el, minden esetre a hétvégén alaposan belocsoltam.
 


  2015.07.06. 08:46  Hozzászólás  Válasz edit (48) hsz.-re     Olvasás  
  •   53   


---
 
Kedves Edit! Nagyon jó érzés, ha segíthetek és sikerül valami. A körténél még fölhívnám figyelmedet jelen forróságban is és a jövőben is egy fontos dologra, az úgynevezett légszárazságra. Sokszor rosszabb a körtének, mintha a talajban nincs víz, nagyon igényelné a párásabb mikroklímát. A hullás egyik okozója is lehet. Ezért még az a javaslatom, ha van rá módod, locsoláskor egészen estére fürdesd meg a fát néha, azaz priccold le a koronáját, leveleit tetőtől-talpig.
 


  2015.07.05. 19:09  Hozzászólás  Válasz gergerg (51) hsz.-re     Olvasás  
  •   52   
Avatar

terra alapító
 
Ezek közül egyik sem.
Egyébként a méret alapján mellé lehet lőni? Elég kis termések vannak a többi fán, lehet-e azért, mert el lett hanyagolva, vagy kevés volt a csapadék? Mekkora lehet a méret szórás a legjobb és a legrosszabb években?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.07.05. 16:09  Hozzászólás  Válasz tgwh (50) hsz.-re     Olvasás  
  •   51   
Avatar

terra alapító
 
Röviden? Más. :-)

Sok minden lehet, még akár vérbelű is, de hogy nem Piros Clapp az biztos.
Az ilyen:
viewtopic.php?p=17314#p17314
 


  2015.07.05. 16:05  Hozzászólás  Válasz gergerg (49) hsz.-re     Olvasás  
  •   50   
Avatar

terra alapító
 
Akkor mi lehet? Vagy majd ha beérik, akkor beazonosítjátok? :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2015.07.05. 12:13  Hozzászólás  Válasz Jana11 (38) hsz.-re     Olvasás  
  •   48   
Avatar

terra alapító
 
Köszönöm a tippet Jana! Belocsoltam 3 locsolónyi Volldüngeres vízzel, azóte egy sem potyogott le. Ha már ilyen jót tett neki, kapott a Vilmos is ilyen kezelést. Ártani biztosan nem árt annak sem, főleg, hogy azon komolyabb termés ígérkezik.
 


  2015.07.05. 11:09  Hozzászólás  Válasz Jana11 (46) hsz.-re     Olvasás  
  •   47   
Avatar

terra alapító
 
Köszönöm szépen, majd meglátjuk mi lesz belőle.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.07.05. 11:04  Hozzászólás  Válasz tgwh (45) hsz.-re     Olvasás  
  •   46   


---
 
Piros Clapp körtének tűnik, augusztus közepén-végén érik, finom, csak legyen!
 


  2015.07.04. 20:53  Hozzászólás
  •   45   
Avatar

terra alapító
 
Szép estét, ez mi lehet? :D lehet, hogy még korai, de ez a fajta tűnik a legígéretesebbnek, az összes többi csak apróság :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.07.04. 10:52  Hozzászólás  Válasz gaabre (35) hsz.-re     Olvasás  
  •   44   


*
 
Szépen nő,de ne felejtsd,erősen vízigényes lesz termőkorban és a száraz ,forró nyarak nem valók neki...
 




  2015.07.03. 15:12  Hozzászólás  Válasz tgwh (39) hsz.-re     Olvasás  
  •   42   


---
 
Értem én hogy kis település, kis gazdabolt, kis hozzáértés...De hát azért vagyunk itt /többek között nekem sokat jelent/, hogy már néhány évtizedes mindenféle jó és rossz tapasztalat alapján segítsünk egymásnak...Szóval a Chorus a lisztharmatra majdnem olyan, mintha bemennél a patikába azzal, hogy magas lázadra kérsz gyógyszert, és kapnál fogamzásgátlót...Ali-bá írt sokféle konkrét szer nevet, én a kéntartalmúakat javasoltam, Gaabre javaslata kiváló, mert ezek tényleg a lisztharmat ellen vannak... :wtf: A Chorus nem fog gyógyítani, inkább vásárolj szerintem is máshol!
 


  2015.07.03. 09:14  Hozzászólás  Válasz Jana11 (38) hsz.-re     Olvasás  
  •   41   
Avatar

terra alapító
 
jun 028.jpg
------------------------
Megtekintve 18403 alkalommal.

bocs a rossz fókuszért, azért így is látszik a lényeg
jun 027.jpg
------------------------
Megtekintve 18403 alkalommal.


Vízhiány nem lehet, a füves részen áll, ami naponta kap locsolást. Ráadásul a koronája alatt megy el a konyhakertbe a csepegtetőcső, ami valamikor kicsit megsérült, gondolom fűnyíráskor, és csepegtetéskor folyamatosan ereszt egy helyen. A tápanyag már kérdéses, lehet, hogy a folyamatos víz kimosta a tápanyagot. Öntök rá volldüngeres oldatot.
A leesett körték teljesen egészségesek, de a száruk (kocsánynak hívják?) végének egy része barna.
 


  2015.07.03. 08:22  Hozzászólás  Válasz tgwh (29) hsz.-re     Olvasás  
  •   40   
Avatar

terra alapító
 
Rezet mondtak ilyenkor?? Én oda nem mennék vissza többet tanácsért...

Lisztharmat ellen a topas+thiovit jet kombó a legerősebb harmadik kategóriás összeállítás. A chorus-sal sem értem, hogy mit akarnak ilyenkor, felesleges pénzégetés.

Ui.: szerintem nem volna hátrány télen kissé megifjítani ezt a sárguló fát...
 


  2015.07.02. 21:17  Hozzászólás
  •   39   
Avatar

terra alapító
 
Kaptak Chorus + Mospilan kombót, a barackokkal együtt. Remélem nem nyírtam ki őket :D
Érdekes mód az egyik körtén, meg az egyik barackon jó nagy (jó, a nagy relatív, körte 7-8, barack meg 5-6 centisek :D ) termések vannak, a többi fán meg inkább kisebbek. Most ezek kis méretű almák-körték-barackok lesznek, vagy csak a kevés víz miatt nem nőttek nagyobbra?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.07.02. 20:54  Hozzászólás  Válasz edit (37) hsz.-re     Olvasás  
  •   38   


---
 
Kedves Edit! Ha száradást vagy hervadást nem látsz a levelein akkor- víz és tápanyaghiány. Adjál neki esténként 50-60 liter vizet. Egy kis nitrogén és kálium műtrágya is jó lehetne még a vízzel együtt. Az előjel nélküli ledobálással általában azt jelzi, hogy úgy érzi a fa, hogy tápanyag hiány vagy vízhiány miatt nem fogja tudni kinevelni a gyümölcsöket!
 


  2015.07.02. 20:09  Hozzászólás
  •   37   
Avatar

terra alapító
 
Jó pár éves Clapp kedveltje fánk idén végre meglódult, nőtt és termett volna két darabnál többet . Erre két napja elkezdte dobálni a körtéket, már 7 darab van alatta, elég nagyocskák. Mi lehet a baja?
 


  2015.06.30. 21:18  Hozzászólás
  •   36   
Avatar

terra alapító
 
Packhams Triumph Józsi-bától 1 évvel az oltás után; igaz, hogy jó öreg körtefába került :)

Kép
 




  2015.06.25. 20:46  Hozzászólás  Válasz tgwh (33) hsz.-re     Olvasás  
  •   34   
Avatar

terra alapító
 
Lisztharmat elleni szerek : Falcon 460 EC, Folicur solo, Topas 100 EC, Szulfur 900 FW, Oleo-Szulfur SC, Systhane 12 E + Kristály IQ, Rubigan 12 EC, Karathane LC (piros környezetvédelmi besorolású), Talendo, Punch 40 EC, Thiovit Jet.
 


  2015.06.25. 15:47  Hozzászólás
  •   33   
Avatar

terra alapító
 
Köszönöm mindkettőtöknek. Az egyik fát csúnyán elkapta, van rajt 3 szem alma. Állandóan fúj a szél, valamivel azért lefújom majd őket.
Mit lehet mivel keverni? Pl. tetű és lisztharmat ellen? Chorus van itthon, azt kaptam, nincs rajta, hogy jó lenne lisztharmatra. Néztem egy másikat, azt azért nem vettem meg, mert rá volt írva, hogy lisztharmat ellen nem jó...
Hétvégéig talán kibírja.
Kéntartalmú szer van itthon, bio, de virágzás után már nem ajánlja a címke. Mondjuk ezen is fennakadtam, engedélyezett biotermesztésben, de élővízbe ne kerüljön...
Aztán a szakmájában meg találkozik olyannal az ember, hogy repceolaj, a hagyományos olajakat kívánják vele kiváltani, abból még egy pohárral is megihatsz... na az 100% bio cucc :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.06.25. 07:34  Hozzászólás  Válasz Alibá (31) hsz.-re     Olvasás  
  •   32   


---
 
Egyetértek :thumbup: , teljes mértékben ugyanezen a meglátásom és javaslatom. Erős lisztharmat fertőzés, ami nem gyógyul már vissza, csak úgy, hogy egészségesig levágni, és hajt majd újat. Biotermesztésben is engedélyezett ellene a kéntartalmú szerek használata.
 


  2015.06.24. 20:48  Hozzászólás  Válasz tgwh (29) hsz.-re     Olvasás  
  •   31   
Avatar

terra alapító
 
Az almafád hajtásvégein erős lisztharmat fertőzést látok. Le kell vagdosni és elégetni. A téli metszéskor a hajtásvégekből 5-10 cm-t célszerű visszavágni. A Jonathánra és az Idaredre a legjellemzőbb. (Nem egyszerű a tökéletes védelem!) Az évi permetezés során végig célszerű a lisztharmat elleni védelem.
Ld: http://kertvedelem.extra.hu/2almatech.htm
 


  2015.06.24. 19:18  Hozzászólás  Válasz tgwh (29) hsz.-re     Olvasás  
  •   30   


---
 
Szerintem nem tűzelhalásról van szó a képek alapján, fölösleges visszavágni a vesszőket. Nálam a naspolyát fertőzte meg a tűzelhalás intenzív hajtásnövekedési időszakban. A legfrissebb hajtáson keresztül fertőzött és a friss hajtás pásztorbotszerűen visszahajlott. A kb. 3 éves fa egy hét alatt teljesen kiszáradt.
Az 1. és 2. kép alapján varasodásra tippelek, a 3. képen látható problémáról nincs tippem. Talán Topasszal lehetne permetezni a továbbterjedés megelőzése érdekében.
 


  2015.06.22. 16:07  Hozzászólás
  •   29   
Avatar

terra alapító
 
Hoztam képeket alma-körte ügyben. Nem tud jókat készíteni a telefon, meg a szél is fújt. Azért a barackról pont csinált egy jót :D



szerk.: rezet mondtak barackra, meg adtak Chorust... volt még champion meg actara :D annyira nem nagy a választék...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.06.21. 21:14  Hozzászólás  Válasz Jana11 (27) hsz.-re     Olvasás  
  •   28   
Avatar

terra alapító
 
Köszönöm szépen. Kerestem róla képet, talán nem az.
A szert megkérdezem, hátha kapni. Ha nem, akko milyen abc...zs lehetőségek vannak még? :D sok mindent nem tartanak a helyi gazdaboltokban...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.06.21. 20:53  Hozzászólás  Válasz tgwh (26) hsz.-re     Olvasás  
  •   27   


---
 
Nagyon arat az almásokban, birsekben, körtékben a tűzelhalás. A kb 3-4 hetes 30 fok körüli volt korai melegek, magas páratartalmú időszakok megtették a hatásukat. Ha mégsem az, akkor is vágd vissza az egészséges szintig az elszáradt ágat. Több hozzászólásomban is még áprilisban is tanácsoltam a Cuproxatos permetezést legalább 2-3 alkalommal. Most is ezt javaslom a lemetszés után, de csak reggel vagy este. Ezt javaslom a barackjaidra is, 25-30 mili/10 liter.
 


  2015.06.21. 20:34  Hozzászólás
  •   26   
Avatar

terra alapító
 
Sziasztok! Az öreg almafának elszáradt egy ága, az alattalévőn is sárgulnak a levelek. Mi történhetett? Szárazság? Jobban meg kéne metszeni ősszel? Sok termés nem lesz rajt, elkapta a fagy. Barackokból mondjuk lesz talán bőven :D
Valami őszi/téli fajta lesz, majd jövök beazonosítani, a körtékkel együtt.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.05.23. 16:53  Hozzászólás
  •   25   


*
 
Néhány első bálozó...ha be is érnének az jó lenne :Vérbélű kedvescimborától ,Hortensia,Harbo,Du Puis
 


  2015.05.23. 16:48  Hozzászólás
  •   24   


*
 
Redlovék...szerencsére ezekből az összes oltásom sikerült /7 db / :
 


  2015.05.21. 19:03  Hozzászólás
  •   23   


---
 
Mezőtúri tájfajta. Nem túlzás, de minden virág bekötött rajta:
20150521_151618.jpg
------------------------
Megtekintve 17134 alkalommal.


Olyan jól kötött a Leskováci, hogy máris elkezdte széthúzni a vázágakat, a sok kicsi terméskezdemény:
20150521_151539.jpg
------------------------
Megtekintve 17134 alkalommal.

 




  2015.04.30. 18:23  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (16) hsz.-re     Olvasás  
  •   21   


*
 
Hát..ha jól tudsz célozni és elég kemény az alma... :lol:
 


  2015.04.29. 11:00  Hozzászólás  Válasz tgwh (15) hsz.-re     Olvasás  
  •   16   
Avatar

---
 
Régi paraszti mondás: Naponta egy szem alma, az orvost távol tartja. Nyilván az a paraszt aki ezt a mondást kitalálta, nem tescós almára gondolt. Nekem az a nézetem, nem érdemes rangsort állítani a gyümölcsök egészségre gyakorolt hatásáról. Ha sokféle gyümölcsöt eszünk, szervezetünk kiválogatja belőle amire szüksége van. Mindenképpen helyi gyümölcsöt fogyasszunk, azt ami az idénynek megfelelően érik, vagy télen a betároltakat. Én már alig várom, hogy érjen az árpaérő körtém, mert azután már folyamatosan lesz friss gyümölcsöm.
 


  2015.04.28. 19:55  Hozzászólás
  •   15   
Avatar

terra alapító
 
Érdekesség, az almafák keleti és nyugati ágain van virág, az északin meg a délin nincs :D de inkább csak a keleti felén van. Azért talán lesz kóstolóba is pár szem.
Más, az egészségeskedős témába is elmenne, állítólag az alma ,,hitvány'' gyümölcs, nincs benne semmi vitamin... hallani néha érdekes dolgokat, na.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.04.28. 19:25  Hozzászólás  Válasz Alibá (13) hsz.-re     Olvasás  
  •   14   
Avatar

---
 
Alibá, ezek szerint te vagy közöttünk az, aki kóstolta. Milyen íze van, hogyan értékeled?
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég