Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.10.25. 19:22  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (772) hsz.-re     Olvasás  
  •   775   


---
 
Van egy másik az gyári oltvány, :?: O.R.T alanyon hogy ez mi lehet ? Látott már ilyet valaki ?
 


  2014.10.25. 19:20  Hozzászólás  Válasz kavicsos64 (773) hsz.-re     Olvasás  
  •   774   


*
 
A mandula életképessége a mésztől függ.
 


  2014.10.25. 19:18  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (772) hsz.-re     Olvasás  
  •   773   


---
 
Itt 15 arany koronás földek vannak ,tehát silányabb földön próbálok termeszteni. A keserű mandulán lévő sampion barack 22-23 évet bírt és még nem halott ! Ugyanis kinőtt két gyökér sarj, és én be szemeztem, és ebben az évben termés volt rajta, kb öt szem ,de nem apró, 55 dekás barackot nevelt és igen erősen növekszik. Kérdés hogy a sarj növeszt -e plusz gyökereket vagy csak a meglévőket használja ,és a vihar ha nagy lesz kitekeri-e. De mihelyt lefagy a levélzet kiveszem az egyiket és meglátjuk mit produkált a kisebb hajtás! :!:
 


  2014.10.25. 19:04  Hozzászólás  Válasz kavicsos64 (770) hsz.-re     Olvasás  
  •   772   


*
 
A vett fák keserűmandula,őszimagonc ,GF677 és 1-1 db Adesoto ill. Ishtara alanyon.

A saját szemzésűek nagyrészt magoncon ,kb 10 van ill lesz GXN15-ön, 2 van Ishtarán.A jövőre nézve még van néhány Ishtara,Adesoto sarjam, 3 mandulamagoncom és 3 GF 677em,ezekbe is kerülhet őszibarack /de más is/.

Termőképesség szempontjából jó lenne a mandula,de nálam ezen kevesebbet bírnak a fák...a többi ? majd meglátjuk.
 




  2014.10.25. 09:19  Hozzászólás
  •   770   


---
 
Kinek milyen alanyon vannak az őszibarackjai ? Átlagosan hány évet bírnak a fák ? Helló mindenkinek !
 


  2014.10.25. 07:57  Hozzászólás  Válasz CAMROM (768) hsz.-re     Olvasás  
  •   769   
Avatar

---
 
Magyar kajszi szelektációk. Annak vedd a tulajdonságait alapul, óriási különbségek biztos nincsenek.
Sztem itt seniknek nincs belőlük, ezért nem írtak.
 




  2014.10.24. 20:14  Hozzászólás  Válasz andras (761) hsz.-re     Olvasás  
  •   767   


*
 
Nem tudok rá mit mondani,nálam még őszibarack nem fagyott el.
 


  2014.10.24. 20:13  Hozzászólás  Válasz Vebber (760) hsz.-re     Olvasás  
  •   766   


*
 
Erre is,arra is érzékeny.Cserébe a virága elég hidegtűrő /elfagyni akkor fagyott,amikor minden ment/,rengeteget bír teremni.Mondjuk korrekt növényvédelemmel a monilia ellen azért lehet védekezni...nekem erre nincs lehetőségem.
Átszemzés nem lesz ,kapnak még egy évet,aztán majd meglátom...
 


  2014.10.24. 18:44  Hozzászólás
  •   765   


---
 
Kajszibarack témában keresgéltem a neten a Zebra fajta után. Információ nem nagyon akad róla. Egy idén januári ismeretség kapcsán került a látóterembe a fajta, de csak érdeklődés szintjén. Ők nagyon jó fajtának tartják, párban a Tomcot-tal. Esetleg valakinek gyakorlati tapasztalata közületek?
 




  2014.10.24. 16:18  Hozzászólás  Válasz andras (761) hsz.-re     Olvasás  
  •   763   
Avatar

---
 
Szintén fagytűrők:
Champion, Kései Elvíra, Babygold 5,6, Red Haven, Meystar, Royal Glory korán virágzik de állítólag a tavaszi lehűlést mégis elég jól bírja (tavasszal vizsgázik először), új pl. Extreme July.
 






  2014.10.24. 08:20  Hozzászólás  Válasz Totya (757) hsz.-re     Olvasás  
  •   760   
Avatar

---
 
A Ceglédi arany Babylon táblázata alapaján fogékony a PPV-re:
táblázat itt

Atifocinak van/volt Ceglédi arany, úgy emlékszem azt írta átoltja, nagyon monília érzékeny.

PPV jól tudod virágporral is terjed, de nyár elején megjelennek a tetvek repülni tudó változatai is. PPV-vel gyere át a topicjába ide.
 


  2014.10.23. 23:24  Hozzászólás
  •   759   


---
 
Ezekről mi a vélemény?

Kép (Újvidéki-6)
Újvidéki 6 (Novosadska 6 vagy NS-6)
Magyar kajsziból szelektálták 1985-ben. Érési ideje az alapfajta után 3-4 nappal.
Gyümölcse közepes méretű, felületének 25-40%-át borítja piros fedőszín, alapszíne narancssárga. Termőképessége jó.


Kép (Újvidéki bőtermő)
Újvidéki bőtermő (Novosadska rodna)
1987-ben szelektálták. Érési ideje a Magyar kajszi után 2-4 nappal van.
Gyümölcse kissé lapított, 25-35%-án található piros fedőszín. Középerős növekedésű fája van, koronája szétterül. Terméshozama kiemelkedő. Húsa narancssárga, igen ízletes. Magvaváló.


Kép (Újvidéki-4)
Újvidéki 4 (Novosadska 4 vagy NS-4)
A Magyar kajsziból szelektálták, kb. az alapfajta után 2-4 nappal érik.
Gyümölcse nagy vagy nagyon nagy, felületének 25-40%-át borítja piros fedőszín, alapszíne narancssárga. Stabil termőképességű. Fája középerős növekedésű.
 




  2014.10.23. 10:43  Hozzászólás
  •   757   


---
 
sziasztok!

Ceglédi aranykajsziról valakinek esetleg tapasztalat?
Sharka mennyire bántja?
Ízre milyen?

Másik kérdésem,

Sharka vírusról sokat olvasgattam, többek között itt is ....terjedésénél milyen minimum távolságot kellene tartani a fertőzött fáktól elviekben kb.?
Olvastam olyat is, hogy virágporral is fertőz....most ebből az jön le, hogy akkor a méhek is viszik, márpedig így akár km-eket is megtehet :(
Van esély arra hogy rendes növényvédelem, (ragacs a fák törzsére stb.) megtudjam védeni a fákat tőle, vagy totál esélytelen?
Szőlőnk szomszédságában sok beteg fát láttam a nyár folyamán, magonc őszibarackjaink voltak/vannak csak kint de sem levélen sem gyümölcsön, sem magon nem láttam semmilyen tünetet, pedig akár 1-2m-en belül is volt/van beteg fa, akkor most rezisztens a magonc őszim? :thumbup:

Harmadik
Idén tettem ragacsot a fák törzsére és büdöskét a fák tövéhez, és azt hiszem kijelenthetem, hogy 1db levéltetű sem volt se a szilvákon se a cserin se az ősziken (és nem permeteztem ellenük)
Szóval ezt csak ajánlani tudom ;)
 






  2014.10.23. 08:12  Hozzászólás
  •   754   
Avatar

---
 
Kertészet szőlészetben olvastam róluk, az után kedtem keresni is őket.
Ott is kajsziként említik őket. Bár némelyikben, levele alapján, sztem is van egy vonóval.
 


  2014.10.22. 20:58  Hozzászólás  Válasz Vebber (748) hsz.-re     Olvasás  
  •   753   


---
 
Az a duplapiros jól jönne, ha nem valami ringló vagy őszi-kajszi keverék.
 




  2014.10.22. 20:03  Hozzászólás  Válasz STiszteletes (749) hsz.-re     Olvasás  
  •   751   


*
 
Gondolom japánszilva származékok,meg hibridek /plumcot,pluot,aprium stb/...érdemes a többi gyümölcsfajukat is megnézni.
 


  2014.10.22. 20:01  Hozzászólás  Válasz Vebber (748) hsz.-re     Olvasás  
  •   750   


*
 
Marha jó ez az oldal,kiváncsi leszek,mikor lehet ezekhez hozzájutni....földet veszek,földet veszek :lol: /...bár tehetném.../
 


  2014.10.22. 18:44  Hozzászólás  Válasz Vebber (748) hsz.-re     Olvasás  
  •   749   


---
 
Nagyon szépek, bár ezek inkább ringlószerű "valamiknek" tűnnek. A levélzet is inkább szilvába hajló.
 


  2014.10.22. 18:22  Hozzászólás
  •   748   
Avatar

---
 
Színes sárgabarack fajták. Blackot, Tiger, Vaiolet, Emesh-peachcot:
[url]http://www.bendorfruits.com/coloured-apricots.html[/url]
 


  2014.10.21. 20:15  Hozzászólás  Válasz andras (745) hsz.-re     Olvasás  
  •   747   
Avatar

---
 
Kíváncsi leszek az összehasonlításra. Már jövő nyár elején látszani fog, ha a vadkajszi alanyú nem szereti a helyet.
 


  2014.10.21. 20:14  Hozzászólás  Válasz andras (745) hsz.-re     Olvasás  
  •   746   


---
 
A mirabolán fogja. Nálam is szenved a kötött agyagtalajon egy vadkajszi alanyos sárgabarack.
 


  2014.10.21. 20:06  Hozzászólás  Válasz Alibá (744) hsz.-re     Olvasás  
  •   745   
Avatar

---
 
Ma vettem egy mirabolánra oltótt Gönczit azzal a szándékkal, hogy kicserélem a vadkajszist, de akkor hagyom és ezt is elültettem. Meglátjuk melyik bírja jobban.
 


  2014.10.21. 19:38  Hozzászólás  Válasz andras (742) hsz.-re     Olvasás  
  •   744   
Avatar

terra alapító
 
Nono!
1. Csak sejted, hogy nálatok melyik válik be és melyik nem. ;-) (Mikor őszibarackost akartam csinálni, mert úgy gondoltam, hogy több tudást igényel, mint az alma és már birtoklom, :? akkor a lábam lejártam, mire a szakirodalom szerinti legjobb talajú földet meg tudtam venni. Hogy mi mindent adtam nekik, az kész történet. Aztán a néhány kimaradt csenevész fát sajnáltam eldobni és elültettem a talajvizsgált, nem ajánlott, másik kertembe. A végét biztosan sejted. Csodásan fejlődtek, teljesítettek. 4 év mulva kivágtam az almát (284 fa) és őszibarackot ültettem a helyére, a másikat meg eladtam.)
2. Már most tavasszal beolthatod az első meghagyott elágazások felett/mellett a jónak látott fajtára. Aztán rá érsz később eldönteni, hogy melyik maradjon.
(" kurta szoknya, cifra kötő, mindent kiforog az idő!" /Mostoha nagyapám nagybáttyának mondása./ Családi szállóigévé vált.)
 


  2014.10.21. 17:23  Hozzászólás  Válasz andras (740) hsz.-re     Olvasás  
  •   743   
Avatar

---
 
Amiről már most tudod, hogy nem lesz jó, sztem ne ültesd el, még ha pénzedbe is került. Ajéndékozd el/dobd ki.
Hosszú távon gondolkodj, mi lesz ha néhány év múlva kideről, hogy csak a helyet fogja.
 


  2014.10.21. 10:12  Hozzászólás  Válasz gaabre (741) hsz.-re     Olvasás  
  •   742   
Avatar

---
 
Nincs semmi bajom a magyar termelővel, azon kívűl, hogy a gyökérnyaknak a lehető legaljába szemzett. Igaz csak a Gönczinél. A fák elég szépek voltak, mint irtam, nagy gyökérrel.
A bajom a visszonteladóval van, mert nem azt hozta amit kértem, és amit végül hozott, azt rossz alanyon hozta. Rájöttem, hogy ilyen szemponból nincs ismerete ha neki a Ceglédi név egy fajtára utal. Ami múlt az múlt, nem akarok többet bánkodni rajta, csak úgy kiöntöttem a szívemet nektek. Csak az bosszantott inkább, hogy kimondottan a Ceglédi arany miatt hozattam vele, mert Gönczit máshonnan is be tudtam volna szerezni. Az itteni ismerősöm jó szívvel ajánlotta, szegény eléggé restelte mikor látta az arcomon a csalódást, ugyanis hozzá rakta le a fákat. Meg, hogy nem csak magamnak rendeltem...
Na de mostmár mindegy :C

A bíztatást pedig köszönöm, most rám fér. A pajzs nem látszik mert jól körbe tekertem, csak a szemét hagytam kint.
Mindegyiket sajnálnám, de a Kyotot és a "derecskei tájfajtát" talán a legjobban.
 


  2014.10.21. 06:57  Hozzászólás  Válasz andras (740) hsz.-re     Olvasás  
  •   741   
Avatar

terra alapító
 
Pedig ez a magyar valóság....

Most még nem gond ha apró fekete a rügy, majd március elején kell elkezdenie megdagadni. Ha a szempajzs jó, alvórügyből is kihajthat, amit most még nem is látsz.
 


  2014.10.20. 21:21  Hozzászólás
  •   740   
Avatar

---
 
Végre elültettem a kajsziimat amit Mo és innen rendeltem.
Nagy volt a csalódás, mert a Mo kajszikat eddig nem láttam csak az ismerősömtől kaptam leírást róluk (az eladó oda vitte hozzá), a 4-5 cm törzs valójában 2-2,5cm. A magasság nagyjából megfelelt. Ez még nem katasztrófa, kicsi fából lesz a nagy de...
A Gönczi magyart vadkajszin hozta, pedig kértem, hogy mirabolán legyen. (Vizenyős a földem)
A ceglédi arany helyet Ceglédi Piroskát, sőt ami rosszabb Ceglédi Bíbort hozott. (Úgy tudom az egyik legérzékenyebb a fagyra) Felhívtam, azt mondja: ez is Ceglédi :R
Ráadásul olyan közel vannak oltva gyökérnyakba, hogy az oltás után egyből gyökeresedik. :thumbdown:
És persze nem a http://www.rozsa-szoreg.hu -től hozta, hanem valamelyik szegedi magánvállakozotól. :roll:
Az egyetlen jó dolog az egészben a nagy gyökér, itt nincs mit mondanom.
Ha a szemzéseim sem sikerültek :'(
A Viorika, Favorit, Selena, köszöni jól van de elég kicsi gyökerekkel küldték, a 2,5 m-es fákat.
 


  2014.10.20. 21:03  Hozzászólás
  •   739   
Avatar

---
 
Ma néztem meg a kajszi szemzéseimet (alvó), mindegyik fekete, nehezen látszik a három rügy.
Rendjén van ez így? Idén szemeztem először kajszit.
Úgy tűnt minden rendben van, igaz kicsit nehezen adták az alanyok a héjat. 8 napra a levélnyelek is könnyen leváltak.
A harmincból kettő megindult, majd megszáradt.
 


  2014.10.20. 19:43  Hozzászólás  Válasz gergerg (730) hsz.-re     Olvasás  
  •   738   
Avatar

terra alapító
 
Elhiszem hogy van, aki úgy is tudja, nekem valahogy testidegennek tűnik; mindenesetre én ragadósan rakom 2-3 cm-es darabokból vagy 5-6-ot, hogy könnyen le tudja nyomni a növény. Egész szépek az ékoltások. Ez például a képen egy weiwára ékoltott szilva idén márciusból, felszíni magasságban, gyönyörűen forradt és hajtott:
Kép

Nekem is voltak dudoros forradásaim, tettem is be képeket ide korábban, és azt állapítottuk meg, hogy szennyezett lehetett a növény felülete. Pont lemosóztam oltások előtt, úgyhogy valszeg az olajos mészkénlétől nőttek csúnya dudorok az oltás köré. De ezen a felső képen be volt temetve földdel az alany a felszín közelében, így nem érte a lemosó permet, ezért szép is a forradás. Oltás előtt pár órával bontottam le a földet róla és tisztogattam meg.
 


  2014.10.20. 19:36  Hozzászólás
  •   737   
Avatar

terra alapító
 
Na ideértem a tegnapi képeimmel.
Ezt 2013 augusztusában alvószemeztem, weiwa törzsébe ~60-70 cm magasan 1 szem Auróra kajszi, így néz ki 2014 október közepén, bő 1 évvel a szemzés után:
Kép

Szintén weiwa, 2013 augusztusi alvószemzés, Bergarouge kajszi ~60-70 cm-es törzsmagasságban alvószemezve:
Kép

Ez már Ishtara, Mariska őszibarack, 3 szem alvószemzéssel a törzsbe 40-60 cm közé 3 vezérágnak, 2013 augusztusi szemzés szintén, a kép tegnapi:
Kép

Ez pedig egy érdekesség; Kuresia kajszi a plantexből St. Julien Wadenswil alanyon, az oldalágak csúcsainál ilyen rügycsoportok alakultak ki idén, még ilyet nem láttam, 7-8 rügy a levelek tövében, kíváncsian várom mi lesz belőlük tavasszal:
Kép
 




  2014.10.20. 19:26  Hozzászólás  Válasz gaabre (734) hsz.-re     Olvasás  
  •   735   


---
 
Örülj neki, mert ahol megjelent a Ps., ott sajnos együtt kel élni vele, kiirtani nem tudod.
 


  2014.10.20. 19:20  Hozzászólás  Válasz csarli1 (733) hsz.-re     Olvasás  
  •   734   
Avatar

terra alapító
 
Értem.
Nekem legyen mondva, hogy nem igazán van ilyen fám :) (kopp-kopp)
 


  2014.10.20. 06:31  Hozzászólás  Válasz gaabre (728) hsz.-re     Olvasás  
  •   733   


---
 
Tünetek

"A tünetek a tavasszal, lombosodáskor a legmarkánsabbak. A fertőzés közelében a fiatal levelek hervadnak, száradnak és a fán maradnak"

Ha gyökérprobléma miatti tápanyag hiány lép fel akkor az egész fát érinti nem csak egyik oldalát. Ez a Ps. tünete. Ha élőbe meg nézel egy ilyen fát, akkor azt tapasztalod, hogy a fertőződés helyétől a háncs barnára színeződik és egy nekrotikus sáv halad a gyökérzóna felé.
 




  2014.10.19. 13:24  Hozzászólás  Válasz gergerg (726) hsz.-re     Olvasás  
  •   731   


*
 
Na látod,én ezért használom a ragadós felével /eddig soha nem okozott gondot /,így biztosabban tart,nem kell kötözgetni,amikor meg már le kellene szedni,csak bevágom és a fa szépen letolja minden károsodás nélkül.
 


  2014.10.19. 08:56  Hozzászólás  Válasz gaabre (729) hsz.-re     Olvasás  
  •   730   
Avatar

terra alapító
 
Miért nem? Lentebbről kezded. Az első menet egymásra ragad, onnantól ugyan az.
 


  2014.10.19. 08:26  Hozzászólás  Válasz gergerg (726) hsz.-re     Olvasás  
  •   729   
Avatar

terra alapító
 
Hm, én is a ragadós felével tekerem... a nem ragadóssal sztem nem is tudnám úgy megkötni, hogy az oltócsapot ne mozgatnám ki a helyéről.
 


  2014.10.19. 08:24  Hozzászólás  Válasz csarli1 (716) hsz.-re     Olvasás  
  •   728   
Avatar

terra alapító
 
De mire célzol Csarli, valami bakteriális elhalásra? (bevallom erre én is gyökérproblémát tippelnék első ránézésre)
 




  2014.10.18. 21:51  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (723) hsz.-re     Olvasás  
  •   726   
Avatar

terra alapító
 
De nem ám! Érdemes legalább az első pár menetet forditva tekerni, de akár mindet is lehet, nem változtat a rögzítésen. Viszont el lehet kerülni a lebontás közben előforduló sérülést amit a fa ha abban az időszakban szenved el, ilyen bumszli formában igyekszik beforrni. Ha hosszában megvágod és hagyod hogy magától eessen le, nincs gond.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég