Metszés Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2020.02.22. 15:12  Hozzászólás
  •   320   
Avatar

rendszer admin
 
Én már lassan egy hete végeztem a metszéssel, meg a lemosó permetezéssel. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2020.02.22. 13:39  Hozzászólás  Válasz Alibá (318) hsz.-re     Olvasás  
  •   319   
Avatar

terra alapító
 
Nézem, nincs válasz gomb... vissza a főoldalra, megint kilépett... bátrak = barack, igen, vannak hátrányai a telefonnak...
Köszönöm, akkor bele is kezdek meg nem is.
Amúgy a Metszés ABC-jénél van újabb könyv, vagy a benne irtak örökös érvényűek jelenleg?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2020.02.22. 13:19  Hozzászólás
  •   317   
Avatar

terra alapító
 
Sziasztok.
Várjak még a metszéssel, vagy belevághatok?
Bátraknál még várni kellene, nem?
Ki tudja jön-e kemény fagy.
Lassan lemosózni is illene.
Mellesleg nem mindegy? Ha fagy, akkor úgyis elfagy a termés is. Előszedem a könyvet, aztán átolvasom, még kezdő vagyok a témában.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/






  2019.03.22. 12:36  Hozzászólás
  •   314   


---
 
Alibá

Köszönöm.A lekötözés tavaly augusztus közepén megtörtént. Erről a metszésről már értesültem általad.
Olyasmit olvastam róla, hogy egy befelé álló rügyre metszünk amitől az alatta lévő nem olyan meredeken fölfelé nő majd,kifelé dől és következő évben ezt kell meghagyni és a felett lévőt kivágni.
A gondom a körtémnél a következő. Hiába metszem vissza csak a legfelső végálló rügy(micsoda szakszót tanultam) nő tovább.
Nem vált be a körténél.
Az alma azért szerencsére nem ilyen.

Jani71

Az almafa 5. vagy 6. éva van a kertben,de ugye a kertészetben is nevelték. Nagyobbacsak volt már az ültetésnél is,kb 170 cm lehetett. Koronába metszett. Valószínű Golden.
Az öntözésen kívül nem részesült semmiben. Azon nagyon kevés fám egyike aminek maradéktalanul elégett vagyok a növekedésével.

Darorr

Szóval a nem metszéssel kevesebbet ártok, mint a rosszul végzett metszéssel? Amiket írtál azokat azért próbálom levágni. Ami M26-on van azzal nincs gondom. Magától tudja mi a dolga, de legalábbis nálam jobban :-)
 


  2019.03.19. 20:58  Hozzászólás  Válasz csehrigo (310) hsz.-re     Olvasás  
  •   313   


---
 
Ha nem megy a metszés akkor inkább ne csináld,jobb a fáknak is meg neked is.Viszont ha a beteg,sérült,keresztbe növő ágakat levágod azzal se nagyon lősz mellé.Nekem sikerült könyvből+fórumok+jutub.Szerezz M26 alanyú Idaredet abba nem fogsz csalódni meg tudsz gyakorolni.
 


  2019.03.19. 20:26  Hozzászólás  Válasz csehrigo (310) hsz.-re     Olvasás  
  •   312   


---
 
Hány éves az almafád? Milyen tápanyag-ellátásban részesül?
Itt  pedig gergerg ír arról, hogy ő miként érte el azt, amit Te is szeretnél (egyel feljebb, az 5. hsz.-ben).
 


  2019.03.18. 22:36  Hozzászólás  Válasz csehrigo (310) hsz.-re     Olvasás  
  •   311   
Avatar

terra alapító
 
Az egyéves vízszintes veszők hoznak leginkább termő rügyeket az almánál és a körténél. Erre rörekedj. Hogy ilyenek legyenek azt el lehet érni lekötözéssel is és metszéssel is. A lekötözés hogyanja azt hiszem nem okoz gondot, a szektoriális kettősmetszés módszerét pedig nézd meg a tudástárban. http://terra-kert.hu/viewtopic.php?p=25650#p25650
 


  2019.03.18. 22:24  Hozzászólás
  •   310   


---
 
Hogy tudok rövid termővesszőket kialakítani? Azt olvastm, hogy erre kell törekedni az alma metszésénél.
Nagyon nem értek a metszéshez,hogy mennyire buta vagyok bizonyítja, hogy nem értem amit olvasok.
Van egy almafám ami nem akar virágot hozni. Goldenként kaptuk.
Életerő van benne,mert szépen nő. Oltottam bele Húsvéti rozmaringot és most még fogok vagy 2-3 másik fajtát is.
Mit csináljak vele, hogy végre virágot hozzon?
Mi a jobb ha nem metsszük a fát vagy ha rosszul metsszük?
Ha csak a hajtás végén lévő rügy termő vagy vegyes és az lemetszem akkor hogy lesz termésem? Azt írják az oldalrügyek, mind hajtórügyek.
Látok almákat amiket úgy megmetszenek,hogy az már majdnem csonkolás. 2-3 rügyre visszavágják. Most az olvastam ez nem jó inkább hosszúra kell metszeni vagy felezni a vesszőket.
De mikor fog az a szerencsétlen fa virágot hozni ha nincs rajta termőkalács, meg dárda meg rövid termővessző, mert csak 40cm és plusszos hajtásokat hoz.
És ez csak az alma.
Mit jelent az, hogy spur egy alma?
Meg lehet egyáltalán tanulni könyvből metszeni? Úgy érzem kellene valaki aki ezt megtanítja.
A körtém ha visszametszem csak a legfelső rügye hajt ki és nő tovább. Nem hoz oldalvesszőket! Nincs olyan, hogy felére visszavágom és hoz 4 hajtást. Csak 1 van és nő az ég felé. Idén is lefeleztem. Csináljak rügy feletti bemetszést?
Erről azt írják,hogy így a rügyben tápanyagtorlódás következik be és kihajt. Máshol azt,hogy így termőrügyeket hoz. Most akkor?
Tudnátok ajánlani valamit(cikket,videót,könyvet) amiből az olyan gyenge eleméjűek is megértik, mint én?
 






  2019.02.20. 19:36  Hozzászólás
  •   307   
Avatar

---
 
Az utcán lévő két meggyfámat a szennyvízcsatorna árok ásása miatt nyáron csonkolnom kellett (amúgy is tervben volt az ifjítása-átoltása, csak a csonkolás időpontját nem erre az időszakra terveztem). Pillanatnyilag mindkettőn a 2-3 vázág a törzstől olyan 30 centire van lefűrészelve és ezek vastagsága átlag 15 centi körüli + van néhány vékonyka kis hajtás is, amiből 1-2-t talán be lehetne oltani, de nem éppen megfelelő helyen találhatók.
Janától a napokban kapok oltóvesszőt, illetve az Attilától kapott nagygyümölcsűből is terveznék bele néhány oltást.
Kérdésem az lenne, hogy héj alá ilyen vastagság esetén lehet-e oltást készíteni? (a kéreg olyan centi körüli vastagságú). Másik verzió, hogy átmentem a most kapott vesszőket egy kisebb fába és bízva abban, hogy tavasszal több, megfelelő helyen előtörő hajtás lesz a rejtett rügyekből, nyári alvószemzéssel vagy a következő év tavaszán oltással próbálnám meg az átoltást.
Melyik variáció lenne a jobb? (ha egyik sem, akkor mi lenne a legjobb?)
Köszönöm!
 


  2019.02.13. 14:14  Hozzászólás
  •   306   
Avatar

rendszer admin
 
Akkor még egyszer neki futok ... :)

Körbe fotóztam ezt a kis nektaring fát (nem tudom a fajtáját).
Szeretném "rendbe hozni" úgy, hogy jól meg legyen metszve, de termés is legyen rajta. :)
De pillanatnyilag azt sem tudom, hol kezdjek hozzá.
Megköszönném, ha lenne vállalkozó, aki letölti a képet, bejelöli nekem, hogy a vastagabb gallyakat hol vágjam el, és elküldi nekem a képet emailban.

papa1724@gmail.com
A vékonyabbakkal majd csak elbíbelődök ... :)


kep_01.jpg
Kép_01
Megtekintve 25400 alkalommal.

kep_02.jpg
Kép_02
Megtekintve 25400 alkalommal.

kep_03.jpg
Kép_03
Megtekintve 25400 alkalommal.

kep_04.jpg
Kép_04
Megtekintve 25400 alkalommal.


kep_05.jpg
Kép_05
Megtekintve 25400 alkalommal.

kep_06.jpg
Kép_06
Megtekintve 25400 alkalommal.

kep_07.jpg
Kép_07
Megtekintve 25400 alkalommal.

kep_08.jpg
Kép_08
Megtekintve 25400 alkalommal.

 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2019.02.04. 11:30  Hozzászólás
  •   305   


*
 
Egy kis metszés...nem csak angolul értőknek.

https://vimeo.com/255134804
 


  2019.02.03. 19:06  Hozzászólás
  •   304   


*
 
Igaz , hogy a másik fórumról leépítettem magam / csak olvasóként maradok.../ azért Mozo 66 tanácsait , ötleteit szívesen olvasom...most egy ilyen ollót hozattam , tetszik , jó a fogása is...és jó ára is van :)

https://metszoollo.arukereso.hu/metszoollo-strend-pro-premium-210-mm-legjobbmunkaruha-2-776-ft-p377606721/
 


  2018.08.23. 20:32  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (302) hsz.-re     Olvasás  
  •   303   


---
 
Ha az én udvaromban lenne, akkor a magasba törő 'középső' ágat tőből eltávolítanám.
Általánosságban véve egy kicsit felerősíteném (mondjuk Marha-jó, stb. némi műtrágyával, ill. lombtrágyával mikroelemet, magnéziumot,
ha nem ment a gyökérre).
Váltómetszést vezetnék be és állandósítanék. A többit a fa menet közben megmutatja. Csak így hirtelen, ami eszembe jutott.
 


  2018.08.23. 18:41  Hozzászólás
  •   302   
Avatar

rendszer admin
 
Van egy "örökölt" őszibarack fa (nektaring).
Nem tudom, milyen fajta ... :(
Sok termés volt rajta, és nagyon finom volt!
De kicsit szerintem rendbe kellene hozni.
Mit javasoltok (körbe fotóztam) ...

20180823_192605.jpg
------------------------
Megtekintve 26699 alkalommal.

20180823_192627.jpg
------------------------
Megtekintve 26699 alkalommal.

20180823_192652.jpg
------------------------
Megtekintve 26699 alkalommal.

 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2018.08.17. 15:26  Hozzászólás
  •   301   


---
 
Most augusztusban még érdemes valamit még metszeni ?Mit érdemes még ?

Engem a leginkább a szilva,sárgabarack és a meggy érdekelne. Ritkítani pl? Azt olvastam,hogy ilyenkor a s.barackot legalább nem fenyegeti a gutaütés.
Körtéről is olvastam,hogy lehet még.
 


  2018.05.03. 20:23  Hozzászólás  Válasz alex (299) hsz.-re     Olvasás  
  •   300   


---
 
Őszinte leszek: nem tudom a korrekt választ a kérdésedre, mert ennyire alapos kísérletezésbe nem fogtam még.
Egyébként épp ilyeneken gondolkoztam a képek láttán én is. Úgy vélem, hogy talán annyiban előnyös a Fagél használata ebben az állapotban,
hogy nem engedi kiszáradni a kalluszt, mehet szabadon, ahogy akar. Ha ugyanez nem lenne lekenve, akkor talán vontatottabban, nehézkesebben történne.
Ráadásul úgy, hogy közben folyamatosan 'kéreg' lenne rajta (nyilván mindannyian láttuk már a természetes sebzáródást, hogy történik).
Egy biztos: amikor az ember elkezd Fagélt használni, előbb-utóbb feltűnik, hogy gyorsabban, szebben zárul a seb a természetesnél.
Ha jól tudom, a kajszisoknál a gutaütés veszélye miatt (is) metszenek nyáron, nem tudom, hogy ebben az esetben hányad részét fedi még abban az évben,
és mennyi lesz a folytatás a következőben. Vagy úgy is meg lehetne fogalmazni, hogy mekkora az a seb, amit esetleg még abban az évben be tud forrni a fa.
Ennyire még nem lestem meg... ;)
 


  2018.05.03. 18:52  Hozzászólás  Válasz Jani71 (298) hsz.-re     Olvasás  
  •   299   


---
 
Köszönöm a választ. De még egy kérdésem lenne, mivel látszik, hogy te egy kísérletező ember vagy. Mi történik, ha nem kened be fagéllel a sebet?
Azért kérdem, mert az üzemi kajszisok egy jelentős részében augusztus szeptember folyamán metszik a fákat és nem kezelik semmivel a sebeket. A kérdés arra vonatkozna, hogy a fagél láthatóan segíti-e a kalluszogást a kezeletlenhez viszonyítva.
 


  2018.04.30. 20:11  Hozzászólás  Válasz alex (297) hsz.-re     Olvasás  
  •   298   


---
 
Nem. A különbség csupán a fán elfoglalt pozíciójuk. A Fagél kalluszosodásra tett jótékony hatását szerettem volna érzékeltetni.
Néhányszor előkerült már a téma a kertészeti fórumokban. Egyébként a második kép tetején láthatod a tavalyi sebet, ahogy tökéletesre záródott.
Amit Fagéllel kezeltem (és nem lépett túl egy bizonyos méretet), mind ilyen. Minden fán. Nagyon szépen elősegíti a sebek záródását.
Sokkal jobban, mint némelyik más szer. Friss, idei metszés (fűrész). Nagyon jó erőben levő, néhány éves Nyári fontos alma.
 


  2018.04.30. 19:53  Hozzászólás  Válasz Jani71 (296) hsz.-re     Olvasás  
  •   297   


---
 
Mi a különbség a két felvétel között? Az egyik fagéllel, a másik anékül lett kezelve? Mikori metszés?
 






  2018.01.19. 17:06  Hozzászólás  Válasz Jani71 (291) hsz.-re     Olvasás  
  •   293   


---
 
Alma, körte tűzelhalás fertőzés miatt felejtős. Csonthéjasok mehetnek.
 


  2018.01.19. 12:36  Hozzászólás  Válasz Jani71 (291) hsz.-re     Olvasás  
  •   292   


---
 
Kipróbáltam a szilvánál, azt kell mondanom, hogy nálam nagyon nem vált be. :( :thumbdown: Ezután szilvát csak koratavasszal metszek.
Viszont ha már metszés: szintén kipróbálásra került a meggyre kitalált szektoriális kettősmetszést (ha jól rémlik, Ali-bá egyszer már említette).
Szilvánál ragyogóan működik! :thumbup: Kajszinál is alkalmaztam, ott már nagyon más a végeredmény. Többet nem próbálom.
 


  2017.06.07. 20:33  Hozzászólás
  •   291   


---
 
Szoktátok zöldmetszeni a szilvafát? Akár fiatal, koronaalakítós időszakban, akár termőkorban. És a meggyet, almát, körtét? Ha igen, mikor?
A kajszival viszonylag tisztában vagyok Mozo írásai, videói alapján, de a fent írt egyéb fajok a kajszi párhuzamán elindulva érdekelnének.
 


  2017.04.03. 19:25  Hozzászólás  Válasz csehrigo (289) hsz.-re     Olvasás  
  •   290   


---
 
Igen, igen, igen, igen. :lol: (A fagélt lehet hígítani is, bár úgy nem annyira hatékony a védelem.)
Itt  írnak a mértékéről.
 


  2017.04.03. 14:13  Hozzászólás  Válasz Alibá (288) hsz.-re     Olvasás  
  •   289   


---
 
Sebkezelő amit metszéskor,oltásnál használnak?
Milyen mélyen kell bevágni?
 




  2017.04.03. 10:04  Hozzászólás
  •   287   


---
 
Nem metszésőr van szó,de nem tudom hol tehetném fel a kérdést.

A fa törzsének a köpölyözése után a sebet érdemes valamivel lekenni ? Nem tud ott valami fertőzés behatolni?
Mikor érdemes csinálni? Tavasszal? Szára időben vagy ha esik utána az sem baj?
 


  2017.04.01. 09:19  Hozzászólás  Válasz csehrigo (285) hsz.-re     Olvasás  
  •   286   


---
 
Ühüm. Hát akkor nem tudom. Ha feltétlenül ragaszkodunk a tápanyag problémához, mint ok, akkor max. annyit lehet kiókumlálni, hogy a nitrogén viszonylag könnyen, gyorsan kimosódik a talajból. Bár írtad, hogy fekete föld van, abban ez a folyamat nyilván némileg lassabb. Ha viszont 'túlöntözted', akkor az is lehet ennek a hátterében (hiába van fekete föld). Én egyszer így nyírtam ki egy fiatal szilvafámat (bár ez javított, barna homokon volt). Túlöntöztem.
Szívinfarktust  kapott, ment gyújtósnak. :( Azóta egy kissé másként látom az öntözést...
Milyen alanyon vannak? Ezt csak azért kérdezem, mert van egy saját szemzésű szilvafám, ami keserűmandula alanyon van. Kb. 70-80 centis, alig akar nőni,
de van rajta kb. nyócmillió virág (idén virágzik először). Ha hagyom teremni, sose nő meg... Bár még így is kérdéses... :fejvaka:
 


  2017.04.01. 09:01  Hozzászólás  Válasz Jani71 (284) hsz.-re     Olvasás  
  •   285   


---
 
Kaptak anno NPK-t. Vizet is, Nagy gödröt ástam a gyökerükhöz képes és jó fekete földet kevertem be alájuk.
Napot is kapnak. Cserebogár van, de a többi fa azért növekszik. egyszerűen nem hoztak hajtórügyet.
 


  2017.03.31. 20:14  Hozzászólás  Válasz csehrigo (283) hsz.-re     Olvasás  
  •   284   


---
 
Nem tudom, hogy mi lehet a pontos, valódi oka a felvázolt jelenségnek, de elsősorban tápanyag problémára gondolnék.
Azon belül is legfőképpen nitrogénre. Ha én ilyent tapasztalnék, akkor igyekeznék ezt az elemet biztosítani a számára
(persze a minimumelvet mindig szem előtt kell tartani: Liebig-hordó).
Az egyéb részleteket Te tudod. Hogy mi lehet még esetleg a növekedést akadályozó tényező (alany, egyéb fa, vízhiány, élősködő, stb.).
 


  2017.03.31. 17:22  Hozzászólás
  •   283   


---
 
Van egy 40 centis cseresznyefám(nem nevetni) meg egy méteres almafám amiket tavaly előtt ültettem.
Tavaly tavasszal visszavágtam őket. Most ott vagyok,hogy nem nőttek,nincs rajtuk hajtórügy csak termő.Nem nőttek semmit,de virágot hoznak.
Mit kell csinálni ahhoz,hogy szaporodás helyett a növekedésre koncentráljanak?
 


  2017.03.31. 08:54  Hozzászólás  Válasz Jani71 (277) hsz.-re     Olvasás  
  •   282   
Avatar

terra alapító
 
Sokat nem gondolkodtam rajta, de az első pillanattól fogva a fagél jóval használhatóbbnak tűnt, így most már évek óta csak azt használom. Az oltásokon is azzal kenem körbe a szigszalagot.
 


  2017.03.30. 18:12  Hozzászólás  Válasz Jani71 (277) hsz.-re     Olvasás  
  •   281   


---
 
Én a Fagéllel tökéletesen megvagyok elégedve, a többiek az évek során folyamatosan kiestek a használatból.Sokkal jobban támogatja a seb gyógyulását mint a többi, a tapasztalatom szerint.Kontrollt nem csináltam így szubjektív.
 
silvanus


  2017.03.30. 16:10  Hozzászólás
  •   280   


---
 
Héten voltunk az Oxfordi Botanikus kertben és az egyik igazgató emlékére ültettek egy csomó almafát, de botrányosan voltak megmetszve. Ha nem kezdtek volna rügyezni lehet elővettem volna a metsző ollómat ... amit véletlenül csomagolta el, olyan helyre ahonnan könnyen lehet elővenni.
Lehet télen még vissza nézek.
 


  2017.03.14. 09:00  Hozzászólás  Válasz Jani71 (277) hsz.-re     Olvasás  
  •   279   


---
 
Nekem is a Fagél vált be, az említett okok miatt. Ami pedig nagyon nem vált be, az a Fadoktor.
 


  2017.03.14. 05:53  Hozzászólás  Válasz Jani71 (277) hsz.-re     Olvasás  
  •   278   


---
 
Vagy lehet, csupán annyi a magyarázat, hogy engedi szellőzni a sebet? A Biocera esetleg nem? Talán kiderül. Mindenesetre előbb-utóbb feltűnik a dolog... :mivanm:
 


  2017.03.13. 22:29  Hozzászólás
  •   277   


---
 
Azokhoz, akik használnak/használtak Fagélt és Biocerát is: ti is úgy érzitek, hogy mintha a Fagél jelentősen támogatná, erősítené a természetes sebzárást?
Látva mindkét szer hatását, egyre inkább kialakul bennem egy ilyen vélemény. Látványosan gyorsan, szépen záródik a seb, vagy ha egy kissé nagyobb,
akkor lényegesen nagyobb mértékű a kallusz növekedése. Létezhet, hogy a készítéskor 'valamit' tesznek ebbe az anyagba? :alvaka:
A Bioceránál nem tapasztalok ilyent. Sőt! Néhány (!) esetben bizony leválik a héj a fa részről.
Próbáltam az ilyennél kalluszt keresni (kibontva az elhalt héjrész felől). Nem is tudom... Majd még alaposabban megnézem.
 


  2017.03.13. 22:01  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (275) hsz.-re     Olvasás  
  •   276   
Avatar

terra alapító
 
Tavasszal mindig 'nagyobb' a kert, mint kéne :nahat: de nyár végére, őszre mikor terem, már éppen jó a méret. :thumbup:
 


  2017.03.13. 18:18  Hozzászólás
  •   275   


*
 
2 elhanyagolt meggy es a kajszik vannak vissza...igaz mast is kellene csinalni...ilyenkor elgondoloodok ,hogy nem sok e kicsit...
 


  2017.03.13. 14:07  Hozzászólás  Válasz Lactarius (273) hsz.-re     Olvasás  
  •   274   
Avatar

terra alapító
 
Nálunk még minimum 2-3 hét van a virágzásig.

20170311_151610.jpg
------------------------
Megtekintve 22600 alkalommal.

 


  2017.03.13. 12:50  Hozzászólás
  •   273   


---
 
Befejeztem a metszést, persze nagyon kiskerti méretekben. Nem volt tervben minden fa, de annyira megindult a kajszi, hogy arra is sor került. Korai virágzástól tartok.
 




  2017.03.12. 18:25  Hozzászólás  Válasz délkelet (269) hsz.-re     Olvasás  
  •   271   


*
 
Nekem a cserkó , meggy, szilva és kajszi van vissza...
 


  2017.03.12. 16:42  Hozzászólás  Válasz délkelet (269) hsz.-re     Olvasás  
  •   270   
Avatar

terra alapító
 
A késői metszéssel csak annyi a veszteség, ammennyi tápanyagot a levágott új zöld hajtások elvisznek. Esetleg ahány virágot a metszés közben lesodorsz, ha már kivirágzott a fa.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron