Gyümölcsfa alanyok Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2020.06.27. 20:33  Hozzászólás  Válasz gaabre (175) hsz.-re     Olvasás  
  •   178   
Avatar

terra alapító
 
A legalsó pont környékén ajánlott elkötni, ott leginkább nedves mindig a föld, ott lesz majd gyökér.
 


  2020.06.27. 16:21  Hozzászólás  Válasz gaabre (176) hsz.-re     Olvasás  
  •   177   


---
 
Hormonálisan valami nem stimmel ezzel. A gyökérképződést a hajtáscsúcsban szintetizálódó auxin stimulálja. Ha az a bizonyos hajtáscsúcs a földben van, akkor az nem tud auxint szintetizálni, vagyis nincs gyökérstimulálás. Ugyancsak problémás az anyagcsere is, mivel a háncs és farész funkciójának meg kell fordulnia.
De szőlődugványnál már láttam ilyet, amikor hasonló technikával gyökeret eresztett a dugvány.
Nagyon érdekes amit csinálsz, remélem be fogsz számolni az eredményéről jövőre.

Megjegyzés: Okoskodni mindig könnyebb mint csinálni.
 




  2020.06.27. 15:53  Hozzászólás  Válasz Alibá (173) hsz.-re     Olvasás  
  •   175   
Avatar

terra alapító
 
Köszi a hozzászólásokat;
azért csak ennyit dugtam le, mert féltem, hogy letöröm a törzsről.
Ha kiásom a hajtáscsúcsot és felfelé fordítom, akkor ugye két rész fog a föld fölé esni - melyiket kell elkötözni, ahol bemegy, vagy ahol kijön? Gondolom az utóbbit(?)
Köszi!
 


  2020.06.27. 15:10  Hozzászólás  Válasz Alibá (173) hsz.-re     Olvasás  
  •   174   
Avatar

---
 
A hajtás csúcsi részére én is rá akartam kérdezni, de jobban megnézve már úgy tűnt, mintha kinn lenne a földből.
 


  2020.06.27. 14:30  Hozzászólás  Válasz gaabre (171) hsz.-re     Olvasás  
  •   173   
Avatar

terra alapító
 
Azt látom a hajtáson, hogy többet is a föld alá tudtál volna tenni.

Én is szoktam így gyökereztetni, csak a hajtás csúcsát kivezetem a föld alól és a föld alatti részt elkötözöm szorosan dróttal, hogy fölötte tápanyag torlódás keletkezzen. Ott a nedves földben nagy valószínűséggel gyökerek képződnek 1-2 év alatt.

Volt, hogy egy ilyen hajtást a tövénél kötöttem el és hogy földben legyen tégla sáncot építettem a fa köré és feltöltöttem földel. (40cm szélesen úgy, hogy 20 cm föld legyen a kötözés felett.) A hajtás függőleges maradt.
 


  2020.06.27. 14:10  Hozzászólás  Válasz gaabre (171) hsz.-re     Olvasás  
  •   172   
Avatar

---
 
Gyakorlatilag teljesen pontosan így néztek ki az én próbálkozásaim is (aminek a vége részleges siker volt, máig megmagyarázhatatlan dologgal a háttérben). Szóval: Barrier-nél sikerült, Gf-nél nem. Viszont előbbinél is volt/van egy talányos rész, amit a mai napig nem tudok megfejteni: miután eltelt kb. egy év, a bujtást leválasztottam egy vágással az anyatőről, de a helyén hagytam (kókad-e vagy sem, sikerrel jártam-e vagy sem). Nem kókadt, heteken keresztül változatlanul jól nézett ki a bujtatott rész. Egyszer aztán - amikor már nem bírtam a kíváncsiságommal - kivettem a földből, hogy megnézzem, mekkora gyökeret növesztett. Hát ... semekkorát! Semmi az ég világon nem látszott, ami valamilyen szinten összefüggésbe hozható lenne a gyökérrel. Már el akartam hajítani, de meggondoltam magam: beültettem őket (kettőre emlékszem) cserepekbe és ott az egyik ténylegesen meggyökeresedett. Azóta már egy szép kis fám van azon az alanyon. (a földbe került vesszőrészt természetesen elkötöttem dróttal)
 


  2020.06.27. 13:25  Hozzászólás
  •   171   
Avatar

terra alapító
 
Egészen sajátságos módon próbálnám meg az alany szaporítását:

Fogalmam sincs, mire lesz jó, de az elmélet szerint a hajtásban lévő ágat ledugtam úgy 20 centi mélyen, és -jelenleg!- jövő márciusban tervezném a fatörzsről lemetszeni. Lehet, hogy teljes hülyeség, de már nincs jobb ötletem az alanyszerzésre...
 


  2020.06.16. 19:55  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (168) hsz.-re     Olvasás  
  •   170   
Avatar

terra alapító
 
Igen, lenne hozzá forrásom...de nem ismerem, csak amennyit elérni a weben.
 


  2020.06.16. 18:35  Hozzászólás  Válasz dani64 (166) hsz.-re     Olvasás  
  •   169   


*
 
Nyílván én sem nagyüzemi mennyiségre gondoltam, csak pár darabra...a sok egyéb kipróbálása mellett ennyi beleférhet ;)
 


  2020.06.16. 18:34  Hozzászólás  Válasz gaabre (167) hsz.-re     Olvasás  
  •   168   


*
 
Szerinted ez egy Magyarországon elérhető alany ?? A magyar faiskolások csak a vad/??/őszit és a mandulát ismerik és használják barackalanynak...ennyi.
 




  2020.06.15. 10:00  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (165) hsz.-re     Olvasás  
  •   166   


---
 
Nekem nincs jó tapasztalatom nashi magvetéssel kapcsolatban .A télen volt 3 éve hogy öszevásároltam bevásárló központokból minden elérhető (kínai) fajtát,azzal a céllal hogy majd valamelyik eléggé hasonlít az eredetire és majd ráoltom itteni körtére hogy hamarabb meglássam milyet terem . Rosszul is keltek de inkább a fejlődésük volt nagyon gyenge (hiába babusgattam) . Míg a vadkörte másik tavaszra ( 6-7 mm) oltható lett , a nashiknak kellett 3 év ,már ami megmaradt. Idén márciusban oltottam be hármat - egy sem sikerült míg a vadkörte ötből öt. En így jártam , de már nem is vágyódom a nashik után.De azért megpróbálhatod . Vagyunk még lököttek többen is ! :hiha:
 


  2020.05.31. 18:38  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (164) hsz.-re     Olvasás  
  •   165   


*
 
...sőt továbbfejlesztve a gondolatot csinálnék Ghiaccio+ Docera 6 kombi alanyokat is / előbbi a gyökeret utóbbi a törzset adná /.
Vannak még kombi alany elképzeléseim : MM106 + B9
mandulabarack , GXN 15, Barrier 1 / persze külön -külön / + Docera 6 ,Adesoto , Wawit, Ishtara
vadkörte + Fox 11, Farold 40, 87, Pyrodarf

Megpróbálkozok a nashi magvetéssel , érdekelne alanyként.
...és persze vannak más ötletek is, attól függ milyen alanyokat tudnék még beszerezni :).....tiszta lökött ez az ember nem ?? :nahat:
 


  2020.04.19. 07:41  Hozzászólás  Válasz délkelet (153) hsz.-re     Olvasás  
  •   164   


*
 
Én most azon filózok, hogy van ez a Ghiaccio barack, ami a legkesőbb viragzik, mi lenne ha a magoncat kiprobalnam alanynak....hatha vmit tovabbadna a raszemzett nemesnek? Mivel őszialanyokra is szoktam kajszit rakni, azokkal is megprobalnam, hatha...igaz majd csak jovore, mert majd iden osszel vetnek Ghiacciot.
 


  2020.04.15. 19:07  Hozzászólás  Válasz gaabre (159) hsz.-re     Olvasás  
  •   163   
Avatar

---
 
Bocsi a késői válaszért.
Az Aliexpressen rendeltem, egy gyenge műszer.
Olcsó volt, de a célnak megfelel.
0,5 egységenként méri a pH-t.


Ha31e9eb37c5d4b16a00c223b22fb2e61y.jpg
------------------------
Megtekintve 11559 alkalommal.

 




  2020.04.14. 22:25  Hozzászólás
  •   161   
Avatar

terra alapító
 
Kapható valamilyen spéci gyökereztető cucc gazdaboltban? Ledugtam tavaly néhány vesszőt, egyik megfogta. Foszfortúlsúlyos műtrágya kéne neki?
 


  2020.04.14. 22:22  Hozzászólás
  •   160   
Avatar

terra alapító
 
Volna esetleg valakinek 1-2 darab feleslegessé vált GxN-15 alanya? :mivanm: Ha igen, írjon rám lszi.
 




  2020.04.07. 14:40  Hozzászólás
  •   158   


---
 
Sok minden nem egészen, vagy egyáltalán nem úgy van, ahogy az interneten keringő szakcikkek írják, saját
káromon-hasznomon tanultam.
Azon az 5,5 ph-n még nem ég a ház, én 3,5-ről indultam és most jutottam el 5,5-6 ra.
Tavaly Jani71-vel fórumoztunk a témában.
A javító anyagnak sokkal nagyobb ph-val kell rendelkezni, mint a javítandó területinek. Például
kezdtem 7-8 ph értékű javítókkal, 2-3 az interneten talált adagú kezelés után semmi nem változott, ki sem zökkentette
a műszert és a talajt, egyszerűen lepufferolta az agyagos, savanyú talaj.
Két olyan anyagot találtam, ami igazán dobott és javított, a fahamu és a mészhidrát, ph-ja mindkettőnek kb 12-13 érték.
Ebből sem 2-10 dkg kellett valamiféle javításhoz négyzetméterenként, hanem 40-50 dkg, Egy gyümölcsfa csurgó
kb 4-5 négyzetméterére 2 kg-ot szórtam. Nagyon fontos, hogy ezt holt időszakban, mondjuk októberben gyümölcsösben, semmiképpen nem palántákhoz és zöldségekhez április-májusban szabad tenni. Esők, víz nagyon kellenek hozzá, és be kell dolgozni a talajba 10-20 cm mélyen. Ezt kb. kéthavonta eddig háromszor megcsináltam, így sikerült 2 egység ph-t emelnem.
De nagyon fontos a fokozatosság, én úgy látom, legalább két-három év kell sajnos egy normál értékre fölhozatalhoz.
 


  2020.04.07. 10:21  Hozzászólás  Válasz andras (155) hsz.-re     Olvasás  
  •   157   


---
 
Nálam is savanyú a talaj, de a baj nem a kémhatás, hanem az, hogy nagyon kötött. Kötött agyagból nehezebben veszik fel a fák a tápanyagot. A meggy alig fejlődik, viszont a cseresznye elfogadhatóan növekszik.
Úgy próbálok a helyzeten javítani, hogy erős növekedésű alanyokat használok. Nem meszezem a talajt.
 


  2020.04.07. 07:08  Hozzászólás  Válasz andras (155) hsz.-re     Olvasás  
  •   156   
Avatar

---
 
Meszet kellene hozzakeverned a talajhoz -pl. takarmenymeszet- az a semleges iranyba fogja tolni a talaj PH-t. Arányt nem tudok. A gipsz ott jo, ahol megfelelo a talaj PH, de szukseg van kalcium potlasra. A gipsz nem fogja befolyasolni a PH-t. A dolomit akkor erdekes ha egyben magnezium szegeny is a talajod, viszont inkabb homokos talajon idealis, mert kotottebbe teszi a foldet. A mesz es a gipsz, kotott, agyagos talajra kivalo, azt porhanyosabba is teszi egyuttal.
 


  2020.04.06. 19:34  Hozzászólás
  •   155   
Avatar

---
 
Nem tudom, hol osszam meg ezt a témát, de ma mértem le a földemet és 5-5,5 a pH-ja.
Kicsit ledöbbentett, először azt hittem rossz a gépem, de miután több mindent lemértem vele, rájöttem, hogy ez a hibalehetőség kizárva.
Tudom, hogy a szilva, birs, alma és körte is bírja, némelyik szereti is az ilyen talajt, de mit csináljak a cseresznyével, meggyel és a kajszival.
Tegyek meszet, gipszet vagy dolomitot. Nem tudtok egy jó írást az ilyenfajta talajjavításról?
 


  2020.04.06. 18:31  Hozzászólás
  •   154   


---
 
Totálisan egyezik saját megfigyelésem is az előttem szólókkal. Tsunami fajtát szemeztem 60 cm magasan szilva
törzsbe. Egymás mellett vannak a myrobalan 29 c alanyos anyucival. A szilva törzs és 60 cm magasság
kb. 4-5 napot tolt odébb a virágzásban, az anyafa totál virágzásban volt, míg a leány piros bimbóban.
Az sajnos más kérdés, hogy jelen helyzetben ez is kevés volt az idén, mindkettő lefagyott.
 


  2020.04.05. 18:37  Hozzászólás  Válasz CAMROM (151) hsz.-re     Olvasás  
  •   153   
Avatar

---
 
Én mást mondok: azt vettem észre ugyanazon nemes esetén (Lady cot), hogy a magas törzsbe oltás virágzást késleltető volt (egy év tapasztalata mondatja velem). Az idén alig volt rajtuk virág, ráadásul nem is figyeltem - jövőre viszont fogom. (Off: képet megkaptad?)
 


  2020.04.05. 17:28  Hozzászólás  Válasz CAMROM (151) hsz.-re     Olvasás  
  •   152   
Avatar

terra alapító
 
Nincs sok nekem, de a vadkajszira oltott Aurora elég későn virágzik a többi koraihoz képest nálam. Az őszinél is a őszi magoncon lévők később virágoznak, mint a hibrideken lévők.
 


  2020.04.05. 15:05  Hozzászólás
  •   151   


---
 
Milyen tapasztalatok vannak, kajszinál melyik alany késlelteti a virágzást és melyik lehet ez az alany őszibarackok esetén?
 


  2020.04.03. 09:10  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (138) hsz.-re     Olvasás  
  •   150   


*
 
Egy éve ültettem citation alanyon 3 fajta kajszit. Itt a száraz homokos talajon is szépek a fák. Viszont kell pár év az igazi véleményhez. Az idén próbálok szaporítani belőle, mert a korai kajszikból én is tennék 50 literes konténerbe. Így ilyen fagyos időkben behoznám a fákat a garázsba.
 


  2020.04.01. 20:03  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (135) hsz.-re     Olvasás  
  •   149   
Avatar

terra alapító
 
Nekem van Kuresiam weiwan, mindig sok virág van rajta és nem is nőtt túl nagyra, évek óta sámliról igazítom.
 


  2020.03.24. 21:31  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (146) hsz.-re     Olvasás  
  •   148   
Avatar

terra alapító
 
Most nem azért, de ha a panellakás teraszán akarja tartani, szerintem akár vírusos is lehet.
 


  2020.03.24. 21:27  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (143) hsz.-re     Olvasás  
  •   146   


*
 
Nem tudom, csak gondolom, hogy hasonló tünetei lehetnek, mint a szilvánál / pl foltos levelek stb.../
 


  2020.03.24. 21:07  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (139) hsz.-re     Olvasás  
  •   141   


*
 
Akkor marad a Weiwa...vagy a vírusmentes kökény / bár annak a beszerzése.../
 


  2020.03.24. 21:05  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (139) hsz.-re     Olvasás  
  •   140   
Avatar

terra alapító
 
Arra gondoltál már, hogy inkább a garázsra kellene kerekeket szerelni? ;)
 


  2020.03.24. 20:44  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (137) hsz.-re     Olvasás  
  •   138   


*
 
Hát akkor azzal próbáld :)

Egy lehetséges törpe alany : CITATION (Cit.)
Peaches and nectarines dwarfed to 8-14 ft.; apricots and plums dwarfed to 12-18 ft. Very tolerant of wet soil; not drought tolerant (induces early dormancy in dry soil) so needs very regular water in hot climates. A top dressing of mulch can help maintain soil moisture. Resists root knot nematodes. Induces heavy bearing at a young age. Very winter hardy. Strong and well anchored. Pat. No. 5112 (Zaiger).

Magyar

CITÁCIÓ (Cit.)
Az őszibarack és a nektarin 8–14 láb hosszúra törpült; a kajszibarack és a szilva 12-18 lábnyira törpődött. Nagyon toleráns a nedves talajon; nem szárazságtűrő (korai nyugalmi állapotot idéz elő a száraz talajban), ezért nagyon rendszeres vízre van szüksége forró éghajlaton. A talajtakaró fedőlapja segíthet fenntartani a talaj nedvességtartalmát. Ellenáll a gyökércsomó fonálférgeknek. Fiatal korban indukálja a nehéz csapágyat. Nagyon télálló. Erős és jól rögzítve. Pat. 5112 (Zaiger).
 


  2020.03.24. 20:34  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (135) hsz.-re     Olvasás  
  •   136   


*
 
Végül is Weiwán megpróbálhatnád...pár évig biztos kézben tudnád tartani...mondjuk rendszeres zöldmetszéssel , a fajta meg...lehet bármi , lehetőleg finom legyen / a Mino nem az .../
 


  2020.03.24. 20:21  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (130) hsz.-re     Olvasás  
  •   134   


*
 
Nem kötekedésképp, de a garázsod, meg a lakásod között van némi távolság...ha meg a garázs előtt hagyod, valszeg más előbb leszedi, mint te ;) :hiha:
 


  2020.03.24. 20:20  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (130) hsz.-re     Olvasás  
  •   133   


*
 
Hát...én nem beszéllek le róla, de azért az alanyon is gondolkodj még...meg azért a fajtán is.
 


  2020.03.24. 20:18  Hozzászólás  Válasz baby-lon (131) hsz.-re     Olvasás  
  •   132   


*
 
Elég sok fám van Ishtarán...erősebb mint a wawit , dézsához tuti erős .
 






  2020.03.24. 20:06  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (125) hsz.-re     Olvasás  
  •   128   


*
 
A hegyi utak melletti kökényeket azért nézd meg...némi vírus lehet bennük , ha meg Mino-ban gondolkodsz , mondanám gyere majd ki a hegyre éréskor és rájössz, hogy nem akarsz olyant , de idén alighanem csak az üres ágat tudom megmutatni...de tényleg a harmadikon akarsz kajszifát ? :lol:
 




  2020.03.24. 19:55  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (120) hsz.-re     Olvasás  
  •   122   
Avatar

terra alapító
 
Fajta és alany együtt. A wawit jó szerintem. Nemes jó lehet a Compacta, Mino, de akár a Gönci is. Szerintem.
 




  2020.03.21. 16:14  Hozzászólás
  •   119   


*
 
Pár éve egy nektarin+szilva hybrid helyett kaptam ezt : bal oldali a mandulabarack, jobb oldali Rubira ...a levélszín stimmelt is, de a termés nem .Akkor bosszankodtam, persze gondolom nem direkt vert át a srác , akitől kaptam...biztos ő is így kapta. Annyira szép virágzáskor minden évben, hogy meghagytam, pedig dísznek nem szokásom fákat tartani...tavaly aztán termett is, ebből megállapítottam, hogy vmelyik mandulabarack alany lehet...hogy melyik ? Nem tudom...lehetne akár GXN 15 is, de nem vagyok biztos benne , mindenesetre egyik őszibarackomon meghagytam abból is egy ágat, aztán ha terem kiderül, hogy azonos-e vagy másik alanyról lesz szó.Az biztos, hogy erős növekedést biztosít . Ősszel vetettem is belőle, már el is kezdtek kelni...remélem nem viszi el a fagy.
 


  2020.02.06. 11:19  Hozzászólás  Válasz Laca (117) hsz.-re     Olvasás  
  •   118   
Avatar

---
 
Én így jártam a C29-el . A leszúrt ágvégek kb. 50% megfogant.
Egyesek olyan jól nőttek, hogy az idén már oltok is beléjük.
 


  2020.02.05. 22:25  Hozzászólás
  •   117   


---
 
Üdv,
A tavaly márciusban kicsit megmetszettem az elbokrosodott wavit alanyokat, az ágvégek egy részét kíváncsiságból leszúrtam a kert legnedvesebb részen ( sose szárad ki a talaj).
Tavaly májusi kép
Kep

Tavaly ősz (mert muszáj volt megnéznem)
Kep

Kep

A 20 db-ból 6 gyökeresedett meg, a többi év közben kiszáradt. Nem egy túl jó arány de több a semminél.
Az idén valószínűleg újra megpróbálom de most gyökereztető hormonnal.
 


  2019.11.06. 17:51  Hozzászólás
  •   116   


---
 


1:36-tól!
Minden rossz amit a fával teszünk! Rossz kiásni,rossz metszeni, rossz oltani. Magról szabad csak ültetni!
De amíg az termőre fordul addig mit eszünk és hogy lehet így tömeget ellátni gyümölccsel?
 


  2019.10.29. 18:05  Hozzászólás  Válasz csehrigo (114) hsz.-re     Olvasás  
  •   115   
Avatar

terra alapító
 
Azt hiszem, hogy kajszira sem vonatkozik a csak tavaszi ültetés. (Ho olvastad?)

Én csak őszibaracknál tapasztaltam hátrányát az ősszel történő ültetésnek.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég