Oltás, szemzés, dugványozás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2022.03.09. 20:51  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2652) hsz.-re     Olvasás  
  •   2655   


---
 
Hát ízlés dolga...nekem a kézügyességem nem az igazi, ezt kiküszöböli az omega olló ...nem is akarok kísérletezni más oltásmódokkal, ez bevált.
 


  2022.03.09. 20:49  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2651) hsz.-re     Olvasás  
  •   2654   


---
 
Én őszit nem is nagyon szoktam tavasszal...idő sincs rá /sok az alma meg a körte /...csak akkor, ha olyankor kapok vmi kurrens fajtát...viszont sikerült már sima T-vel is.
 


  2022.03.09. 20:46  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (2650) hsz.-re     Olvasás  
  •   2653   


---
 
Hát...én már évek óta használom , ha nem sikerül jellemzően nem az olló hibája.Almát, körtét szinte csak ezzel...mást csak kényszerből, pl ha nagyon vékony az oltóvessző, akkor héj alá oltás , elég jól szokott sikerülni. Most ugyan rendeltem én is egy Felcó oltókést / szemzőkésem már van, szintén Felco.../ , de azt csak ha az olló vmi miatt nem használható. Az ékoltást azért nem szeretem, mert nagy bumszli lesz a helyén , az omegásnál meg jó esetben szinte nem is látszik hol volt az oltás...persze ettől még mindenki úgy csinálja, ahohy neki megfelel :)
 


  2022.03.09. 14:42  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2649) hsz.-re     Olvasás  
  •   2652   
Avatar

terra alapító
 
Nekem az alma és a körte még ollóval is elég jó arányba sikerült, de késsel sokkal jobb, minden szempontból.
 


  2022.03.09. 14:40  Hozzászólás
  •   2651   
Avatar

terra alapító
 
Nekem nagyon bejött most a chip szemzés. Vittem be alanyokat, meghajtatni, és chip szemzéssel raktam bele a nemest. Egy hét után indulnak, az őszi is, pedig azt még sohasem tudtam tavasszal szaporítani.
 


  2022.03.09. 08:08  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2649) hsz.-re     Olvasás  
  •   2650   
Avatar

---
 
Nekem az oltóollóval egy oltás sem sikerült, oltókéssel (szintén Felco) viszont szinte mindegyik alma és körte oltás megered. Sima párosítást és lapozást, ritkábban ékoltásokat csinálok általában.
 


  2022.03.08. 21:15  Hozzászólás
  •   2649   


---
 
Tele a hűtő vesszőkkel...rendeltem az oltóollóhoz pótpengéket, de a biztonság kedvéért rendeltem egy hagyományos oltókést is /Felco /...nem szeretnék felkészületlenül nekiállni majd... :hiha:
 


  2022.02.27. 16:47  Hozzászólás
  •   2648   


---
 
A szakleírások szerint a Maxma 14-et lehet fásdugványozással szaporítani..kérdésem szerintetek mikor és hogyan kellene ?
 


  2022.02.22. 21:27  Hozzászólás
  •   2647   


---
 
Néhány oltóvessző :hiha: ...ezek a saját szedések...és ehhez jön néhány ...khm...barátoktól kapott.
 




  2022.02.14. 20:48  Hozzászólás  Válasz firpolino (2641) hsz.-re     Olvasás  
  •   2645   


---
 
Tavasszal az alanyok, gyümölcsfák nagyrészt a tavaly őszi felhalmozott tápanyag készletből indulnak.
A talajhő és a levegő hőmérséklet miatt is a gyökerek tevékenysége is korlátozott, illetve fölül a kalluszosodás is.
Ezért sikerül kevésbé a meggy, cseresznye, őszibarack tavaszi T szemzés, mert másképp érintkezik, gyengébben forrad.
A rügylapozás, az angolnyelves párosítás, ékoltás a nagyobb felületű érintkezés miatt részben tudja ellensúlyozni
a negatív körülményeket, így kicsit jobb eredményeket tud adni.
 


  2022.02.14. 16:28  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2639) hsz.-re     Olvasás  
  •   2644   


---
 
Én pár éve csináltam, mert úgy voltam mint te...oltani az őszit nem szoktam, így maradt a T, és többség sikrült, gondolom a számít hogy ne fázzon meg...a chip is lehet alternatíva.
 


  2022.02.14. 13:56  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2640) hsz.-re     Olvasás  
  •   2643   
Avatar

terra alapító
 
Köszönöm Jana!

Van egy jó fajtából oltóvesszőm, ezt szeretném a legjobban felhasználni. Arra gondoltam, hogy behozok melegre egy alanyt, és beszemzem, vagy beoltom attól függően, hogy melyik mellett jobb a tapasztalat.
 


  2022.02.14. 11:11  Hozzászólás
  •   2642   
Avatar

terra alapító
 
Látom mindenki készülődik, helyes :thumbup:

Én szilvákat fogok oltani április elején, amennyit csak lehetséges :mrgreen:
 


  2022.02.13. 21:58  Hozzászólás
  •   2641   


---
 
Meggynél tavaszi szemzések közül melyik javasolt? Eddig a T szemzést próbáltam, de sose sikerült.
 


  2022.02.13. 20:53  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2639) hsz.-re     Olvasás  
  •   2640   


---
 
A héj alá szemzést őszibarakcnál tavasszal nem javaslom, nem nagyon szokott sikerülni. A szedett oltóvesszők eltárolása után a március végi-április eleji alany meginduláskor chip szemzés vagy ha módodban áll a hasítékoló oltás /bár nem szép, de hasznos/ nekem már eredményt adott.
 




  2022.02.13. 19:14  Hozzászólás
  •   2638   


---
 
Tegnap és ma volt az oltóvessző vagdosás napja...a feleség arcát kellett volna látni...hiába mondtam, hogy egy része az utazni fog...már egy is sok helyet foglal a hűtőben :hiha:
 


  2022.02.01. 21:00  Hozzászólás  Válasz firpolino (2636) hsz.-re     Olvasás  
  •   2637   


---
 
A fehér besztercei a legígéretesebb.
A goldrich nem rossz, és elég igénytelen, plusz jól érzi magát nálam.....a törzsbetegség a baja, ezt próbálnám kikerülni a helyben jó alanyokkal.
Ha lesz sikeres oltvásom felesleges, jelezni fogom, de az még messze van.
 


  2022.02.01. 19:18  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (2634) hsz.-re     Olvasás  
  •   2636   


---
 
Melyik szilva alanyod tűnik a legígéretesebbnek?

Ha esetleg marad felesleg, szívesen átveszek egy-két darab fácskát, cserébe tudok adni oltóvesszőt. Az egy kicsit elbizonytalanít, hogy Goldrich a nemes. Még nem kóstoltam, de azt hallottam róla, hogy nem egy ízbajnok.
 




  2022.01.31. 20:42  Hozzászólás
  •   2634   


---
 
Kedves fórumtársak!
A következőkre jutottam az oltásokkal kapcsolatban:
vannak fehér besztercei ki fáim, a kertben a helyükön, 3 db, ezeket goldrich vesszőkkel beoltom
vannak bógyi szilva kis fáim, nem a helyükön, ezeket is goldrich vesszőkkel oltom, ha sikerülnek, jövőre átültetem
lesznek egy év alatt "egri veres" szilva kis fácskáim (valszeg ez a svájci Wangenheim szilva) melyeket jövőre oltok be (ezt is goldrich vesszővel), és ha sikerülnak utána ültetem át a helyükre
egy adag oltóvesszőt megszedtem, a hűtőben van, alaposan fóliába tekerve
a következő adagot két-három hét múlva szedem
március végén oltom, amihez veszek oltó ollót
Ha véletlenül túl sok sikerül, akkor nem tudom hova teszem...:)
 


  2022.01.11. 16:42  Hozzászólás  Válasz Mezőföldön (2632) hsz.-re     Olvasás  
  •   2633   
Avatar

---
 
Amiatt is, meg így rövidebb lesz a tárolási idő is. Én ennek a híve vagyok, mások gond nélkül eltárolják az ősz végén szedett vesszőket is (pl. szőlő). Utóbbi abból a szempontból előnyös, hogy így biztosan nem fagynak el a megszedett nemesek. Szerintem vannak gyümölcsfélék, amiknél kifejezetten rossz hatással van a korai metszés, ezáltal a hosszú tárolás: tapasztalatom szerint a datolyaszilva például ide sorolható.
 


  2022.01.11. 13:04  Hozzászólás  Válasz délkelet (2630) hsz.-re     Olvasás  
  •   2632   
Avatar

---
 
A nemesen ejtett sebek miatt érdemes megvárni a tél végét? Vagy más okból?
 




  2022.01.09. 20:46  Hozzászólás  Válasz danicsadam (2629) hsz.-re     Olvasás  
  •   2630   
Avatar

---
 
Természetesen mindkét oltás megfelelő, a nemes megszedésével azonban várnék február közepéig/végéig (időjárás függvényében)
 


  2022.01.09. 20:14  Hozzászólás
  •   2629   


---
 
Tervezek tavasszal meggyet oltani angolnyelves párosítással és ékoltással. Vajon műkődhet e a módszer egy csonthéjas esetében is? Illetve célszerű lenne e már most megszedni az oltóvesszőket?
 


  2022.01.09. 20:12  Hozzászólás  Válasz firpolino (2627) hsz.-re     Olvasás  
  •   2628   


---
 
Úgy hallottam hogy a szilva magoncok az egyik legjobb alanya a kajszinak. Még saját tapasztalatom nincs ilyen téren bár láttam már utcafronton kb 30 éves szilvaalanyú fákat.
 


  2022.01.08. 20:36  Hozzászólás
  •   2627   


---
 
Vajon jó lehet bármilyen kékszilva magjából kikelt növény kajszi alanynak?

Nálam a kajszi mirabolán alanyon eléggé hajlamos megbetegedni, kipusztulni, ezért gondolkodom azon, hogy milyen alanyt kéne használnom nagyon kötött agyagtalajra, amelyen hosszabb életű lenne a kajszi.
 


  2022.01.08. 18:20  Hozzászólás  Válasz Alibá (2624) hsz.-re     Olvasás  
  •   2626   


---
 
Igen, ez lesz, elhatároztam, holnap fogok meszelni.
Ma felmértem a terepet, három kis fehér besztercei szilva fácskát fogok beoltani goldrich vesszőjével, ezek a helyükön vannak, kettő elágazásba, a harmadik olyan kicsi, hogy a törzsbe.
Ezen kívül gyakorlok a szomszéd bógyi fácskáin, van bőven.
A veres szilvának mondott gyökér sarjaim nagyon kicsik, ott nem tudom tudok-e valamit oltani.
 






  2022.01.05. 22:07  Hozzászólás  Válasz Kertész (2619) hsz.-re     Olvasás  
  •   2623   


---
 
Szia!
Jó pár éve eltettem vagy száz kajszi magot, lett sok kis fa, melyek ugyanúgy törzsbetegséget kaptak, mint a mirabolán alanyúak. Ezért próbáloznék szilva alannyal.
 


  2022.01.04. 16:40  Hozzászólás  Válasz meandnature (2620) hsz.-re     Olvasás  
  •   2622   
Avatar

---
 
Nem feltétlenül szükséges, mert a magoncok is hasonló gyümölcsöket hoznak, mint az oltottak és több fajta esetén a beporzás is rendben lesz (ettől függetlenül meg lehet próbálkozni az átoltásukkal, illetve - főleg az első időszakban - a mesterséges beporzás is előnyös lehet). Az eddigiek az indián banánra vonatkoztak. A datolyaszilva esetében - főleg a gyümölcs méretében - tapasztalat hiányában nem tudok biztosat mondani, de szerintem itt is működik a dolog, átoltás nélkül. Kicsit fagyérzékenyebb lesz a növény, mintha lotus vagy virginiai alanyra oltották volna.
 




  2022.01.04. 15:28  Hozzászólás
  •   2620   


---
 
Sziasztok! Új vagyok ezen a felületen és az oltás, szemzés témában is. A most futó magcserében látom az indián banán és a datolyaszilva mag felajánlásokat. Jól sejtem, hogy ezeket alanynak nevelitek? Tehát majd kell szerezni hozzájuk oltóvesszőt?
 


  2022.01.04. 12:47  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (2602) hsz.-re     Olvasás  
  •   2619   


---
 
Szevasz. Tedd magonc alanyba ami ott honos azon a vidéken, De ha bármilyen kajszid van ami bírja, vagy a szomszédba kérjél magot, ültesd el és abba oltsál.
Én sosem töröm meg, dobom ki a magokat. A kertnek van egy sarka ahová elültetem őket. Amelyik ki kel az tökéletes oltáshoz. Én almát is csináltam így és kiváló lett. Persze ez szubjektív.
 


  2021.12.29. 22:11  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (2610) hsz.-re     Olvasás  
  •   2618   


---
 
Nagyon szerencsés vagy a talajjal és a fajtákkal. :thumbup: :dejo:
Nálam a Stanley is ugyanerre a vírusos sorsra jutott tavaly. :( Több vödör makulátlanul gyönyörű, "egészséges" termés, de tökéletesen íztelen, cukor semmi!
A termés a gödörbe, a fa pedig a kályhába került. Én minden csonthéjassal így jártam eddig, ami nem bírta a vírust.
Nem igen van köztes állapot. Nálam értelmezhetetlen fogalom a "toleráns".
 


  2021.12.29. 22:00  Hozzászólás  Válasz gergerg (2611) hsz.-re     Olvasás  
  •   2617   


---
 
Én is már csak kést használok. ;) Többek között a tőled tanult ékoltásos módszerrel szilvaoltásra, de ezek egy részét mutattam már.
Őszintén szólva az olló már eszembe se jut... Ez persze nem azt jelenti, hogy ne lett volna ezzel készített, sikeres oltásom (jellemzően alma, szőlő).
Az időpont tág határairól pedig csak egy plusz adat (talán ezt is említettem már valahol), hogy helyben levő egérfüles állapotú szilvát szedtem nemesként,
oltottam és megeredt. :nahat:
Ma is meglehetne, ha lett volna annyi sütnivalóm, hogy a fejlődő hajtást rögzítsem...
Jött a szél és sajnos akkorát nyomott rajta, hogy a forradásnál megszakadt a kapcsolat. :(
 


  2021.12.29. 21:26  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (2615) hsz.-re     Olvasás  
  •   2616   
Avatar

terra alapító
 
Meg fognak. Majd kérdezősködj, hogy ideje van-e már ennek vagy annak.
Én az omega olló mellett az ékoltásra esküdtem sokáig.

http://terra-kert.hu/viewtopic.php?p=10744#p10744
 


  2021.12.29. 21:08  Hozzászólás  Válasz gergerg (2614) hsz.-re     Olvasás  
  •   2615   


---
 
Ja...már látom, persze..
Hát tiszta csoda lesz, ha az oltásaim megerednek ekkora szaktudás után....:)
 


  2021.12.29. 21:05  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (2613) hsz.-re     Olvasás  
  •   2614   
Avatar

terra alapító
 
Nem hosszúk azok, 2 rügyesek. A kép egy évvel későbbi. Nem az új hajtásokkal keverted össze?
 


  2021.12.29. 20:46  Hozzászólás  Válasz gergerg (2611) hsz.-re     Olvasás  
  •   2613   


---
 
Értem a vessző szedési ideje dolgot, valami ilyesmire gondoltam.
Veszek egy ilyen ollót, és készítek linóleumvágó késsel angol nyelves párosítást.
Már csak egy gondom van, az alany fácskáim elég kicsik, néhánynál tudok majd elágazásba oltani, a többinél csak a függőleges törzsbe.
Néztem a régi beszámolót is, számomra meglepően hosszúak az oltóvesszők a képen.
 




  2021.12.29. 20:34  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (2609) hsz.-re     Olvasás  
  •   2611   
Avatar

terra alapító
 
Az ollóval ne sokat foglalkozz szerintem. Legtöbben végigjártuk ezt az utat, de már jó ideje én sem használok csak egy komolyabb sniccert. De végül is, miért ne járd be te is ezt az utat. :)
A vesszőt azért kell korábban megszedni, hogy nyugalomban legyen, az alany pedig már dolgozzon az oltás pillanatában. Így mire a nemes kihajt, addigra már lesz valamilyen forradás, és nem a vesszőt éli fel. Ezzel némileg ellentmond az a tény, hogy több esetben is oltottam már igen jó eredménnyel kibomlott rügyű vesszővel is.
A dátum nincs kőbe vésve, sőt, én azt látom, hogy évről évre korábbra csúszik. Szóval akkor kell oltani, amikor az alany már dolgozik. Persze erre is tudok cáfolatot, mert mikor én az omega ollót rendeltem, ha jól emlékszem februárban érkezett meg, és nem bírtam magammal, rögtön levágtam az egyik cseresznyéről egy ágat, és áttettem a másikba. Még minden nyugalomban volt. Sikerült.
 


  2021.12.29. 20:33  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2607) hsz.-re     Olvasás  
  •   2610   


---
 
Nagyon sajnálom.
Sógoromnál Debrecenben sem birta, ott is homok van, de ezt már írtam. Nálam nagyon szerény és időszakosan előjövő levéltünetek vannak csak, a termés tökéletes.
Idén vettem lekvárfőző réz üstöt és kb. 120 kg ilyen szilvából készítettem lekvárt, valami isteni lett, 40 db 720ml üveggel.
Idén a fehér besztercei pihent, a stanleyek, a cacanska lepotikák és a veres szilvám, valamint az althann ringlók szépen teremtek, az aszály ellenére is.
Dőlt a lé....:)
 


  2021.12.29. 20:26  Hozzászólás
  •   2609   


---
 
Jaj de sokan írtatok!
Köszönöm!
Goldrich fám van a kertben, tetszik a gyümölcse, gyönyörű vesszők vannak rajta, adja magát, hogy azt oltsam.
Oltó ollót láttam aneten extol ollót, nem egy ökör az ára. Láttam videót is, hogyan működik.
A szilva alanyok ahol vannak, oda oltanék, és egy év múlva ültetném át.
Már csak azt nem értem, miért kell egy hónappal hamarabb megszedni az oltóvesszőt. (ez a pancser kérdés érzem)
Azért, hogy a megindulóban lévő alany "indítsa be" a nemes részt?
Azt olvastam, hogy az oltóvesszőket hogy kell tárolni oltásig. Tényleg a március 25. az irányadó nap az oltásra? (precíz vagyok, a kert közel van, be tudom tartani).
 




  2021.12.29. 20:16  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (2602) hsz.-re     Olvasás  
  •   2607   


---
 
Ez a fajta még a javított barna homokban is jól érzi magát. :nahat: :thumbup:
(Csak az a fránya PPV ne lenne... :( Most tartok ott, hogy ha jövőre is olyan értéktelen termést hoz, mint idén, akkor sajnos kénytelen leszek megválni tőle. :(
Ezzel az átoltásos felvetéssel új alternatívát pendítettetek meg... :nahat: ;) )
 


  2021.12.29. 20:09  Hozzászólás  Válasz gergerg (2604) hsz.-re     Olvasás  
  •   2606   


---
 
Ha lehet tudni, érdeklődnék, hogy milyen fajta kajszi volt a nemes ebben az esetben.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég