Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2022.05.16. 15:17  Hozzászólás
  •   2977   


---
 
Sok éve megvan /meglevő fába oltva/, de eddig még nem termett, most is a legtöbb virágot, kezdeményt leszórta...talán 1-2 megmarad...Sorbopyrus

...és egy érdekes almavirág :
 






  2022.04.18. 09:39  Hozzászólás
  •   2974   


---
 
Végignéztem 4 videót Babicz Szabolcs előadásában , kb erre volt szükségem, sokkal többet jelentett, mint amit eddig olvasgattam, ezt jobban tudtam értelmezni , akiket esetleg érdekel :

~

~
 


  2022.04.17. 21:03  Hozzászólás  Válasz laca12 (2972) hsz.-re     Olvasás  
  •   2973   


---
 
Az alternancia fajtafüggő, van ami nagyon pl a Jonagold klónok, vagy a Fujik...ezeket muszáj spontán termő évben ritkítani , mert köv évben semmi vagy alig...sőt a Goldeneket is idesorolhatom, de pl a Pinova vagy a Kanzi vagy a Sampion szépen terem akkor is, ha elmarad a ritkítás.A körtékben...de igazából mindenben reménykedek, hogy minél többet meg tudok menteni.
 


  2022.04.17. 17:33  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2971) hsz.-re     Olvasás  
  •   2972   
Avatar

---
 
Az almákkal Én is így jártam tavaly tele volt terméssel a fagyok után is idén ennek iszom a levét /almalé/ idén nagyon kevés almám lesz,van olyan fajta amin 4-5 virág csokor van és kész .A Golden-Starking-Idared trión lesz értékelhető termés , körték viszont tele vannak ,de azok meg még kicsik ezért is szorítok,hogy ne legyen fagy mert a barack az viszont lenne...
 


  2022.04.17. 16:47  Hozzászólás
  •   2971   


---
 
Almák a hegyen...a régebbieken azért lesz kihagyás, mert tavaly elmaradt a ritkítás és van amelyik ezt nem tolerálta : Gibson Golden-Jonagored-Sampion kombiitt változó a kép
pár fiatal : Allegro...és egyebek :
 




  2022.04.10. 14:58  Hozzászólás
  •   2969   


---
 
Néhány kerti körte : VilmosDoppelte PhillipsbirneHarrow SweetFarold 40 anyafa...az idén egész szépek a körték..persze csak azok, amelyek túlélték az elmúlt évek bolha-terrorizmusát...remélem idén meg tudom védeni a fákat.Mindenesetre szerekkel felkészültem...
 




  2022.04.04. 11:00  Hozzászólás
  •   2967   


---
 
Szerintetek Jonathán almára lehet még Vegesolt fújni?

Ilyen állapotban van jelenleg a fa:


D86B9BE3-E31A-42A3-AA9D-71031FEB3755.jpeg
------------------------
Megtekintve 11280 alkalommal.

 


  2022.04.03. 18:22  Hozzászólás  Válasz laca12 (2965) hsz.-re     Olvasás  
  •   2966   


---
 
Nekem az a baj, hogy permetezni csak hétvégén érdemes kimennem , mert úgy végzek a melóhelyen, hogy mire kiérek a hegyre már sok idő nem marad...így meg szinte mindig tűzoltást csinálok...de hát ezt már tudom régóta, szóval nem panasz, csak tény. Meghozattam a gazdaboltba a Surround WP-t /szabadforgalmú / , remélem a körtét-is-meg tudom védeni.
 


  2022.04.02. 19:05  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2964) hsz.-re     Olvasás  
  •   2965   
Avatar

---
 
Akkor jobban állsz mint Én .Az almák és körték eddig csak lemosót kaptak talán jövőhéten valamelyik délután lesz lehetőségem /időjárástól függ/ lefújni fákat ilyen- olyan szerrel....
 


  2022.03.31. 06:49  Hozzászólás
  •   2964   


---
 
Tegnap még belefért egy permetezés , muszáj volt, mert 1-2 almafán már láttam tetveket / zöld és levélpirosító / , a körténél meg fokozottan kell figyelni a levélbolhára, mert az elmúlt 2 évben nagy pusztítást végzett a körtéimben. Így most együtt egy Mospilan+Karate Zeon+Wetcit kombót kaptak ...aztán majd jöhet a Movento /ill. körténél még a Surround Wp is játszik /,
 




  2022.03.12. 18:53  Hozzászólás
  •   2962   


---
 
Ma végeztem a hegyen az alma, körte metszéssel...de jó lesz belehúznom, mert a csonthéjasok tovább fognak tartani...és ugye ott van a kert...igaz az ottani fáimtól már lélekben búcsúzok, de amíg az enyémek, addig a termésük is az enyém, hát vmit azokkal is kellene kezdeni...az ültetések sok időt elvettek, de azok legalább tavaszra megvannak.
 


  2022.03.07. 18:03  Hozzászólás  Válasz emendasajt (2960) hsz.-re     Olvasás  
  •   2961   
Avatar

terra alapító
 
A halott részeket faragd le, a sebet Fagéllel zárd le, túléli a fa. A lyukat ugy zárhatod le legkönyebben, ha faragsz egy bele pászoló fadarabot, bele dugod és lekened. :thumbup:
 


  2022.03.07. 16:56  Hozzászólás  Válasz Alibá (2959) hsz.-re     Olvasás  
  •   2960   


---
 
Csak félig ér körbe, pont egy fél kör. Meg felfelé 18-20 cm ameddig a negyedik képen látszik a drót vége...
 


  2022.03.07. 06:47  Hozzászólás  Válasz emendasajt (2958) hsz.-re     Olvasás  
  •   2959   
Avatar

terra alapító
 
Ha körbe ér a sérülés, akkor áthidalás segít. Még megszedhető hozzá az oltóvessző a fáról és nemsoká alkalmazható is.
 


  2022.03.06. 20:13  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2957) hsz.-re     Olvasás  
  •   2958   


---
 
Tavaly is "elcsíptem" egyet akkor egy Golden almafát talált meg. (Még annó tőled kaptam az oltóvesszőt.)
Azt hamar benőtte a fa, nem okozott maradandó károsodást.
Most komolyabb a kártétel, és egy Redlove Era az áldozat...
 


  2022.03.06. 19:51  Hozzászólás  Válasz emendasajt (2956) hsz.-re     Olvasás  
  •   2957   


---
 
Ismerős...nekem egy termő Linda cseresznyét vágott haza...bár alatta megfakadt és elkezdtem újra kinevelni , nem tudom lesz-e belőle még normális fa.
 


  2022.03.06. 19:05  Hozzászólás
  •   2956   


---
 
IMG20220306122250.jpg
------------------------
Megtekintve 8824 alkalommal.

IMG20220306122514.jpg
------------------------
Megtekintve 8824 alkalommal.

IMG20220306122415.jpg
------------------------
Megtekintve 8824 alkalommal.

IMG20220306122441.jpg
------------------------
Megtekintve 8824 alkalommal.

IMG20220306122342.jpg
------------------------
Megtekintve 8824 alkalommal.



Na, azért csak meglett a páciens... (Farontó lepke lárvája)
 


  2022.01.31. 21:39  Hozzászólás
  •   2955   


---
 
Sziasztok...érdeklődök nem szokott e véletlenül vki Albertirsa/Dánszentmiklós környékén járni ?
 


  2022.01.27. 17:44  Hozzászólás  Válasz levi332 (2952) hsz.-re     Olvasás  
  •   2954   


---
 
Ha jól látom a profilom üres....egyik mail címemre se kaptam üzit.
 


  2022.01.26. 23:27  Hozzászólás  Válasz levi332 (2952) hsz.-re     Olvasás  
  •   2953   
Avatar

rendszer admin
 
Csak javaslom, hogy küldd el Privát Üzenetben is! :)

Már megint nem tudok belépni a fórum email rendszerébe, és ez lehet, hogy kihatással van az email küldésre is.
Jeleztük ezt a problémát a tárhely tulajdonos felé is.
Akkor egy időben megint jó volt, de úgy látszik, megint vissza tért a probléma. :(
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -






  2022.01.24. 22:45  Hozzászólás
  •   2950   


---
 
atifoci2 írta:Hali, én meg tuti fajtaazonos COnferance körte vesszőt keresek...cserealapon.


Hali, küldtem emailt.
 


  2022.01.23. 18:13  Hozzászólás
  •   2949   


---
 
Hali, én meg tuti fajtaazonos COnferance körte vesszőt keresek...cserealapon.
 


  2022.01.22. 17:52  Hozzászólás
  •   2948   


---
 
Szevasztok.
Arkansasi fekete alma oltóvesszőt keresek. Csere is érdekel.
 


  2022.01.05. 11:08  Hozzászólás
  •   2947   
Avatar

terra alapító
 
Sziasztok!

Keresnék az új magyar fajtákból oltóvesszőt: Damara, Bellona, Isolda.

Sok mindent tudok adni cserébe!
 


  2021.12.27. 17:13  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (2945) hsz.-re     Olvasás  
  •   2946   


---
 
A zöld alma megnevezés elvileg a granny smith-nek járna ki, de előfordul, hogy golden is "közékeveredik", főleg ha az is korán szedett, zöld.
A húsvéti rozmaring ilyenkor már kásásodni szokott nálam a pincében (idén már elfogyott), igaz azt se szedem korán.
 


  2021.12.27. 08:37  Hozzászólás
  •   2945   
Avatar

---
 
A bolti alma ízéből nem lehet reális következtetést levonni. Mert ott nem az íz dominál, hanem a pulton tarthatóság, szállíthatóság. Almánál még aránylag tűrhető a helyzet, de kajsziból aki csak a boltit kóstolja, az soha se tudja meg milyen íze van egy érett baracknak. Én nem vásárolok gyümölcsöt, de látom, hogy mennyire éretlenül árulják. A Goldenre nem azt írják ki, hogy Golden, hanem zöld alma. Éppen a napokban válogattam át a pince tartalmát. A Húsvéti Rozmaringban nem találtam romlottat. A többiben bőven.
20211128_082416.jpg
------------------------
Megtekintve 12681 alkalommal.

 


  2021.12.25. 23:42  Hozzászólás
  •   2944   


---
 
Szilvás topikból itt folytatva: Én is szeretem, ha van az almában sav is. De az aroma és cukor mellett.
A nyári fontost viszont én sem éreztem aromásnak, legalábbis frissen, és cukorhiányos is volt.
Viszont egy barátomtól kaptam saját termésű granny smith almát. Hát más volt mint a bolti, nem volt olyan aromaszegény, ízben talán kb. egy húsvéti rozmaring szintet megközelített, és kellemesen édeskés volt az erősebb savak mellett. Nem is kásásodik be, szemben pl. a h.rozmaringgal. Persze mivel sokáig fán hagyta (ezért volt más mint a bolti), nem volt annyira zöld. Szóval megváltozott róla a véleményem. Ízre azért még a mutsu jobban bejön nekem. :)
 


  2021.12.21. 20:42  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2942) hsz.-re     Olvasás  
  •   2943   


---
 
Na mi sem ezer hektár számra termeljük. Őstermelők vagyunk. Arra lehetőségünk nincsen hogy olyan beruházást hajtsunk végre mint automata öntözés, jégelhárító hálós rendszer, fagykárelhárító öntözéses rendszer. Ezért váltottunk környezettudatosra. Én csak példaként írtam mennyi mindenre kell figyelni bármilyen termesztési mennyiségnél. Egy biztos. A Magyar mezőgazdaságot a lelkes kertészek és természetet szerető emberek viszik előre. Nélkülük éhen halna az emberiség. Mert lehet termelni almát fólia alatt is hydro kultúrában, mennyiség is a végletekig növelhető, de amikor mind ez kimerül, elfogynak a készletek (víz) akkor mi lesz? Mi azért, akik kicsiben csináljuk odafigyelünk még arra is, hogy a víz is gazdaságosan legyen felhasználva.
 


  2021.12.21. 20:34  Hozzászólás  Válasz Kertész (2940) hsz.-re     Olvasás  
  •   2942   


---
 
Nekem az összes faj "csak" hobby...állandó kísérletezéssel, változtatásokkal. Régebben csináltam volna nagyban, de nem volt meg a családi támogatottság , maradt hobbynak ...de már így is jó. A családot ellátom mindenféle gyümölccsel, frissen, feldolgozva...normális évben meg hoz annyit, hogy a fenntartási költségek kijönnek belőle...esetleg minimális kis fejlesztési lehetőséggel . A visszajelzések meg...jók...aki tőlem vett gyümölcsöt azok nagy része visszatér és várja , hogy mikor viszek, mert az enyémeknek van ÍZE, ZAMATA és nem multis ízű...és ez is jó érzés...ja és nem elhanyagolható, hogy sok barátot is köszönhetek a kertészkedésnek , többsége itt is megfordul/t.
 


  2021.12.21. 20:26  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2939) hsz.-re     Olvasás  
  •   2941   


---
 
A fórum jellegéből adódóan nem tekintem beleszólásnak a mondanivalódat...sőt...ez az a téma, amiről talán a legszívesebben beszélgetek :thumbup: Ha rövid akarnék lenne...ott a válasz az utolsó mondatodban .Én nem árutermelő vagyok , tehát ez a visszatartó erő kilőve. A tárolás, értékesítési idő egyértelmű . Az ár...nos én inkább adok /adnék /el minden évben 10-15-20 mázsa almát mondjuk 250-400 ftos kilónkénti árért / ez évtől , fajtától, minőségtől függ /, mint 5-6 évente mondjuk 1 mázsa kajszit bármennyiért / na...annyiért nem tudnám, mert az én vevőköröm azért árérzékeny...a vidéki kis falvakban kevés a milliomos /. Növényvédelem : az almát sokkal könnyebben meg tudom védeni , mint a barackokat. ...még úgy is hogy van köztük különbség érzékenységben .A kajszi sharka-monilia-gutaütés ill az őszi tafrina-sztigmina-tetű-poloska -hogy csak a legproblémásabb károkozókat említsem -sokkal több problémát okoznak, mint az alma általad említett károkozói / persze nyílván azzal is van munka és költség / . A körte mondjuk neccesebb..a tűzelhalás időnként megjelenik , akkor csak a gyors csonkolás segít, de ezt eddig tudtam kezelni...a bolha viszont nagyobb gond. 20 évig semmi , tavaly meg olyan szinten támadtak, hogy nemigen tudtam mit kezdeni velük és ez az idén is folytatódott... eléggé meg is szelektálta a körte fajtagyűjteményemet...emiatt ill. a lassú termőre fordulás miatt a körtéből kicsit vissza is veszek ill. sok fát átalakítok. Itt amúgy is kevesebb a jó fajta , de most már van annyi jó, hogy tudjak belőlük egy tűrhető sort összerakni .
Ha annyi időt és pénzt fordíthatnék a hobbymra amennyi igazán kellene akkor sokkal többet ki lehetne hozni belőle , de én így is örülök annak ami van.
 


  2021.12.21. 13:30  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2939) hsz.-re     Olvasás  
  •   2940   


---
 
Teljes mértékben egyetértek veled egy kis többlettel,
Az alma hűtése és más gyümölcsöké majdnem egy idejű. Olyan tárolási megoldások vannak, hogy egy kultúra tárolása nagyon sok hónap is lehet.
Mi is gyakorló gazdák vagyunk, és azt kell mondanom, hogy egyre több almafát vágunk ki más fajta javára. Ráadásul környezettudatos technológiával, ami még nehezebbé teszi az élő munka többlet miatt a termesztést. Még az is nehezíti, hogy több a hullott gyümölcs ami nem piac képes.
Nálunk (Mátra déli lejtője) egyszerre több fajta van jelen és nagyon jól megférnek egymás mellett. Mi a választó kultúrát gyógynövényekkel és bogyós gyümölcsökkel oldottuk meg. Kiváló társ és gyógyító növény az orvosi zsálya, az orvosi izsóp, levendula, rovar csapdák pedig minden fán vannak, hiszen a legtöbb növény betegséget ezek terjesztik. Érdemes méheket telepíteni azért, hogy a beporzás minél magasabb legyen. Metszéssel pedig korlátozható a termés mennyisége, ami kiválthatja az élő munkát (gyümölcsritkítás). Mindenképpen az első telepítésekor érdemes több fajtaazonos, de más típusú fát választani, hiszen nem biztos, hogy az egyik míg alkalmas a másik már érzékeny lesz. Figyelni kell a táj klímájára, mert lehet, hogy 5 km-el arrébb már más a klíma. A talaj is nagyon függő. Nálunk mezőségi kötött talaj van, csak addig művelhető míg nedves. Figyelni kell arra, hogy ugar, vagy tarló művelésű. Szóval nagyon sok összetevője van a gazdálkodásnak, ami a hobbi kertészekre is igaz. Mi szőlőt választottunk hobbinak, mely jó mulatságnak tűnik.
Sok sikert mindenkinek a kertészkedéshez!
 


  2021.12.21. 12:39  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2938) hsz.-re     Olvasás  
  •   2939   


---
 
Semmiképp beleszólás jelleggel, csak véleménnyel írom. Attila, meglátásom szerint az egy helyen termesztett sokféle alma v. körte ugyanolyan, vagy nagyobb kockázatot jelent több területen, mint akár a sokféle kajszi vagy őszi.Nehogy átess a ló másik oldalára.
Többször olvasom tőled az "átnyergelést", háát.... Egy biztos, az alma vagy körte tovább, jobban tárolható mint a kajszi
vagy az őszibarack, ezáltal az értékesítés másabb is, az ár már nem annyira jó sokszor, mint például a barackoknál.
De az almáknál például a hosszabb tenyészidő miatt sokkal több, és más károsítók is vannak. Ahány fajta, annyiféle érzékenység lisztharmatra, varasodásra, tűzelhalásra, tetűre-vértetűre, molyra....stb.
Meg merem kockáztatni tapasztalataim alapján, hogy egy-két érzékenyebb fajta bevitelével a területre sokkal többe
kerül adott terület növényvédelme, mint egy kevésbé érzékeny kajszié vagy őszibaracké.
Igen, ez a gyűjtési szenvedély sajnos fertőző mindannyiunknál ugyanakkor keserű saját tapasztalatom, vagy árutermelő vagyok egy adott területen max 2-3 fajtával, vagy hobbista sok fajtával ami szinte gyógyíthatatlan szenvedély, mindegy is hogy szőlő, barack, alma vagy körte.
 


  2021.12.19. 16:14  Hozzászólás  Válasz Kertész (2937) hsz.-re     Olvasás  
  •   2938   


---
 
Az a baj, hogy túl régóta gyűjtöm a fajtákat ill. egyre több a lehetőség...a terület meg véges...ahogy persze az erő is.
 


  2021.12.19. 11:24  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2936) hsz.-re     Olvasás  
  •   2937   


---
 
Igen, a kertészkedést szeretők bele esnek ebbe a csapdába. Mi is már ott tartunk, hogy a kapás növények kárára kezdtük el a fák telepítését. Újabb kertben gondolkodunk, de korunknál fogva bizony jól át kell gondolni! Nem egyre többet, ha nem egyre kevesebbet bír az ember. Elveszünk az útvesztőbe!
 


  2021.12.18. 21:19  Hozzászólás
  •   2936   


---
 
Hogy lehetek ilyen hülye ? Azt sem tudom elültetni amiket oltottam, erre tavaszra rendeltem egy Galarina almát, egy Alexander Lucas körtét és egy Vranja birset... :nahat: :nahat: :nahat:
 


  2021.11.12. 18:24  Hozzászólás
  •   2935   


---
 
Dübörög az ültetési szezon, az eddigi mérleg 26 alma és 2 körte a hegyre, 5 alma anyu kertjéből átmentve hozzánk...még van vissza 11 körte...meg....huha sok alma :hiha: Csonthéjasokat majd tavasszal, de az sokkal kevesebb lesz.
 




  2021.10.15. 19:26  Hozzászólás
  •   2933   


---
 
Sziasztok,

Elsőre terem Dédi papám kertjéből kivágás előtt mentett téli körte.
Fajta tippek?
IMG_20211015_190936.jpg
------------------------
Megtekintve 13082 alkalommal.


IMG_20211015_190940.jpg
------------------------
Megtekintve 13082 alkalommal.

 


  2021.10.14. 22:31  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2931) hsz.-re     Olvasás  
  •   2932   
Avatar

terra alapító
 
Dehogyis!
Csak ez egy körtetermő vidék a vízpart mellett, én pedig kíváncsi természet vagyok :)
 




  2021.10.14. 13:35  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2927) hsz.-re     Olvasás  
  •   2930   
Avatar

terra alapító
 
:fejvaka: hát majd biztos lesz szebb meg jobb is, egyelőre idén virágzott először és sokat, abból lett ez a 3 nehezen. Talán most már beindul. Talán.
 




  2021.10.13. 17:56  Hozzászólás  Válasz gaabre (2926) hsz.-re     Olvasás  
  •   2928   


---
 
Nem akarlak elkeseríteni...nekem lassan 20 éve van, de alig ettem róla, nem bírja a mi klímánkat, főleg a száraz , forró nyarakat. Én nagy részét már rég átoltottam...talán 1 ág maradt meg...hátha...
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron