Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2020.06.06. 21:27  Hozzászólás
  •   2677   
Avatar

---
 
Mi a véleményetek: ha az április legvégén kirakott egy darab feromoncsapda idáig kb. 70-80 almamolyt fogott, akkor az kevésnek vagy soknak számít? (ez az első próbálkozásom vele)
 


  2020.06.05. 17:02  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2675) hsz.-re     Olvasás  
  •   2676   


---
 
Köszönöm a válaszokat. A 3.képen 'hagyományos' vérbélű alma csemete.
 


  2020.06.05. 16:44  Hozzászólás  Válasz danicsadam (2672) hsz.-re     Olvasás  
  •   2675   


*
 
A 3. vmelyik Redlove vagy Baya Marisa ?
 


  2020.06.05. 12:27  Hozzászólás  Válasz danicsadam (2672) hsz.-re     Olvasás  
  •   2674   
Avatar

terra alapító
 
Csatlakozom gaabre javaslatához. A 4. képen lévő fa kialakítása már jó lesz termőkaros orsóhoz, jövőre a többieket is elkezdheted lekötni. Arra kell nagyon figyelni a kialakításnál, hogy a következő ágemeleten is le kell kötözni majd az egyéves hajtásokat, amiből a termőkar lesz.
 


  2020.06.05. 12:07  Hozzászólás  Válasz danicsadam (2672) hsz.-re     Olvasás  
  •   2673   
Avatar

terra alapító
 
Szépek, szerintem amire szükségük van, az a türelmed :)
(a termőkaros orsóhoz nem értek, de én most hagynám a növényeket erősödni és elhelyezkedni)
 


  2020.06.05. 09:03  Hozzászólás  Válasz gaabre (2671) hsz.-re     Olvasás  
  •   2672   


---
 
Csatolok néhány képet is.
20200601_154654.jpg
------------------------
Megtekintve 11055 alkalommal.

20200601_154504.jpg
------------------------
Megtekintve 11055 alkalommal.

20200601_154546.jpg
------------------------
Megtekintve 11055 alkalommal.

20200601_154314.jpg
------------------------
Megtekintve 11055 alkalommal.

 


  2020.06.04. 22:55  Hozzászólás  Válasz danicsadam (2670) hsz.-re     Olvasás  
  •   2671   
Avatar

terra alapító
 
Szia!
Könnyebben tudnánk tanácsot adni, ha volna lehetőséged néhány fotó feltöltésére.
Amennyiben ősszel telepítetted a fá(ka)t, nyilván ültetéskor visszametszetted. Erről is jó volna látni valamit. Azt majd tapasztaltabbak elmondják, hogy középerős alanyon hogyan alakíts termőkaros orsót (én nem tudom), de abban biztos vagyok, hogy hagyd most a fákat és a gyökerüket elhelyezkedni, légy türelmes. 20-30 cm kihajtás egy ilyen hűvös tavaszon akár még ígéretes is lehet, de biztosan nem úgy hajt a fád, mintha a gyökere már megszokta volna a helyét; valószínűbb, hogy a gyökérben tárolt energiát használja, és próbál alkalmazkodni a körülményekhez (a gyökérzóna egyébként általában ősszel, a vegetációs időszak végén fejlődik, aminek következő tavasszal érkezik az eredménye a kihajtás képében).

Nem vagyok egy alma guru, de ne légy türelmetlen, egy frissen telepített fának kell pár év, hogy termőre forduljon.
Alternatívaként próbálj meg esetleg letölteni szakkönyveket a metszésről. Jó ötleteket kaphatsz, a fa meg addigis nő ;)
 


  2020.06.04. 20:48  Hozzászólás
  •   2670   


---
 
Köszönöm hogy itt lehetek. Fiatal almafáim közül néhánynak csak 20 vagy 30 cm körüli hajtásai vannak őszi ültetésű fák mm 106 alanyon. Ennyi hajtáshossznál lehet e már koronát, termőkaros orsót kialakítani vagy célszerű rövidre metszeni a hosszabb hajtások érdekében? Köszönöm.
 


  2020.06.01. 19:46  Hozzászólás
  •   2669   


*
 
Ma érdekes dolgot vettem észre az almáimnál. Csak az M9-es alanyúaknál találtam levéltetveket(majdnem minden új hajtásvégen), az M7 EMLA és az M26 alanyon lévőkön egy darabot sem. Vajon véletlen?
Pedig vegyesen vannak ültetve. Szerencsémre még nagyon idejében felfedeztem őket. Holnap reggel permetezés.
Az idén oltott fajtáimnál is az M9 alanyon lévők jócskán gyengébbek a többinél.
Az 1-2 éves fák esetén az M7 alanyúak észre sem vették a szárazságot, az M9-nél már több kezdő tünet is volt a locsolás előtt.
 


  2020.05.31. 18:00  Hozzászólás
  •   2668   


*
 
Vannak még csodák...még most is, bő másfél hónappal a szemzések után is indult meg alma : Brighton Elizabeth ...ez utóbbinak különösen örülök, mert ebből csak ez az egy sikerült / ?/ és szégyelltem volna újra megkérni. A másikból az alanyba oltás amúgy sikerült.
Amúgy idén 34 fajta almát oltottam, szemeztem , ebből 3-at tuti elvesztettem , ill. van 2-3 amiből 1-1 gyenge szemzés van, szóval necces, hogy megmarad-e. Ha nem lettem volna türelmetlen és nem csinálok szemzéseket valszeg jobb lett volna az arány...ez volt a tanulópénz :(
 




  2020.05.31. 15:42  Hozzászólás  Válasz danicsadam (2665) hsz.-re     Olvasás  
  •   2666   


---
 
Ez nyilván sok mindentől függ. A gyökér állapotától, talajtól, táp- és vízellátottságtól, hőmérséklettől, stb. A kérdésedre nem lehet igazán pontos választ adni, mert túl sok a tényező.
Általában azt mondanám, hogy éljen, növekedjen és egészséges legyen! A többit a körülmények eldöntik.
 


  2020.05.31. 15:28  Hozzászólás
  •   2665   


---
 
Első évben kb mennyit hajtanak alma illetve körtefák nagyjából máshol? Őszi ültetésű körténél 30 cm körüli eddig almánál is kb 20 cm eddig mm 106 alanyon. Ez kb jó e?
 


  2020.05.30. 11:37  Hozzászólás  Válasz Misimanó (2662) hsz.-re     Olvasás  
  •   2664   


*
 
A Wetcit + Vertimec együtt eddig a leghatékonyabb szerintem, 2 nap után már lényegesen csökkent a bolhák létszáma. Még egyszer kapnak belőle kedden...
 


  2020.05.26. 23:25  Hozzászólás  Válasz Misimanó (2644) hsz.-re     Olvasás  
  •   2663   


*
 
Az elmúlt 10 nap alatt kétszer is kaptak. Hatott a szer, de 1-2 fajtán még mindig vannak...
 


  2020.05.26. 23:22  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2651) hsz.-re     Olvasás  
  •   2662   


*
 
Besétáltam a helyi mezőgazdasági boltba és volt nekik. Sajnos az elmúlt napokban nem tudtam kipróbálni, de talán holnap.
 


  2020.05.26. 20:23  Hozzászólás  Válasz délkelet (2634) hsz.-re     Olvasás  
  •   2661   
Avatar

---
 
Megtaláltam, Vétek Gábor írta sok évvel ezelőtt a Gazdabolt fórumában:
" Kezelés előtt érdemes jól átmosni a fát (pl. slaggal), hogy a mézharmattól is minél jobban megtisztuljon a növény."
 


  2020.05.25. 04:46  Hozzászólás  Válasz Alibá (2656) hsz.-re     Olvasás  
  •   2660   


---
 
Igen,jól elkötöttem,és a locsolását is próbálom nem elfelejteni :)
 


  2020.05.24. 20:34  Hozzászólás  Válasz délkelet (2658) hsz.-re     Olvasás  
  •   2659   


*
 
Hidd el ez nem az, már nem először találkoztam vele...eléggé másképp néz ki...ez tuti erwinia.
 


  2020.05.24. 20:32  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2657) hsz.-re     Olvasás  
  •   2658   
Avatar

---
 
Hátha csak hajtáshervasztó... a napokban én is megijedtem egy kicsit, mert egy nagyon hasonló kép fogadott az egyik körtefánál, ráadásul pásztorbot kinézettel. Szerencsére gyorsan megtaláltam az átlós szúrásnyomokat.
 


  2020.05.24. 20:26  Hozzászólás
  •   2657   


*
 
Na ez pont nem hiányzott...erwinia...
 




  2020.05.24. 18:14  Hozzászólás
  •   2655   


---
 
IMG_20200524_185018.jpg
------------------------
Megtekintve 11927 alkalommal.

Szép napot mindenkinek!Teszek egy próbát erre a gyökereztetési formára,kiváncsi leszek sikerül,vagy sem.Valaki csinált már ilyet,vagy hasonlót?
 


  2020.05.22. 02:45  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2653) hsz.-re     Olvasás  
  •   2654   
Avatar

terra alapító
 
Szia, rengeteg az alma, hosszú menet lesz, szerintem 1 héten belül / május végén elkezdem és tartani fog pár napig. Ahol látok berágást, ott nyilván lemegy a gyümölcs.
 


  2020.05.20. 20:06  Hozzászólás  Válasz gaabre (2652) hsz.-re     Olvasás  
  •   2653   


---
 
Köszi az infót. Gondolom, ritkítod az almát. Mikorra időzíted (az említett permetezéssel kapcsolatban merült fel bennem)?
 


  2020.05.20. 12:34  Hozzászólás
  •   2652   
Avatar

terra alapító
 
Tegnap késő este kiszórtam a mospilan+dipel kombót az összes almára és körtére. Adtam még az őszibarackoknak is, mert ott is megjelent a moly kárképe.
Meglátjuk, hogy elkéstem-e, vagy szerencsém lesz...
 


  2020.05.17. 20:05  Hozzászólás  Válasz Misimanó (2650) hsz.-re     Olvasás  
  •   2651   


---
 
Én már gondolkoztam a beszerzésén, de nem szeretnék érte Pest megyébe menni... :nahat: :(
Egyelőre alternatív megoldások jöhetnek szóba. Hasonlóan jó szerek ill. házi kutyulékok. Épp mikor melyik. :alvaka:
 


  2020.05.17. 08:47  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (2649) hsz.-re     Olvasás  
  •   2650   


*
 
A Wetcit a leírása alapján szimpatikus szer, veszek belőle.
 


  2020.05.17. 07:04  Hozzászólás  Válasz vighzsolti (2643) hsz.-re     Olvasás  
  •   2649   
Avatar

---
 
Az iden eloszor, a kortelevelbolha nyomas miatt nemely fiatal korte oltvanyra, Mospilan + Wetcit kombinaciot fujtunk ki. Masnapra minden levelbolha eltunt, azota se jottek vissza. Hozza kell tenni, hogy mivel nalunk szinte 0-hoz kozelit a permetezesek szama per ev, elofordulhat a kortelevelbolhak kevesbe ellanalloak az ilyen-olyan hatoanyagokra, itt most special az Acetamiprid-re.
 




  2020.05.16. 20:46  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2646) hsz.-re     Olvasás  
  •   2647   


*
 
Virágzáskor nem. Eddig ha megjelent a csonkolás valt csak be.
 


  2020.05.16. 20:41  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2645) hsz.-re     Olvasás  
  •   2646   


---
 
Valami olyasmi rémlik, hogy régebben egyszer olvastam valahol a következő módszert (akármennyire is szentségtörésnek hangzik elsőre):
virágzásban rézzel megszórni. Nyilván itt valamelyik 'nagyon nano' cuccról van szó. Bordói lé Neo SC vagy Cuproxat.
Esetleg nem próbáltad még ezt az eljárást?
Hangsúlyozom: nem teljesen biztos, hogy jól emlékszem, de valamiért mégis ez rémlik.
 


  2020.05.16. 20:04  Hozzászólás
  •   2645   


*
 
Hogy ne erezzem jol magam ismet megjelent a hegyen a tuzelhalas...mint ha mas bajom nem is lenne, most alandóan leshetem a korteket...neki is alltam parat csonkolni.
 


  2020.05.16. 10:52  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2642) hsz.-re     Olvasás  
  •   2644   


*
 
A Dimilin mellé már én is tettem szappant, várom az eredményt.
 


  2020.05.16. 10:41  Hozzászólás
  •   2643   


---
 
A körtebolhát a narancsolaj pusztítja?
Esetleg,a mospilan,vertimec hez keverve van hatàsfokozó hatàsa? :(
 


  2020.05.16. 07:20  Hozzászólás
  •   2642   


---
 
A levélbolha nagyon agresszív és nagyon ellenálló a permetszerekkel szemben.
A "sima" rovarölőket dupla dózisban is kineveti, mivel a kiválasztott mézzel körbeveszi magát
és nem éri el a szer.
Ezért is tettem szappant a Dimilin mellé. A szappan hatásfokozó, oldja a védelmet, és hat a szer.
Bármit is használsz, azért 3-4 napot adj neki a hatáshoz,
mert a totális azonnali tisztítás a levélbolha ellen egyik szernek sem megy.
 


  2020.05.14. 20:53  Hozzászólás  Válasz gaabre (2640) hsz.-re     Olvasás  
  •   2641   


*
 
Elgondolkodtató az írásod. Amióta lombtrágyázom a körtéket, azóta van körtebolhám, de csak a szépen növő fákon. Amelyik alig halad valamire, azon egy darab sincs. Az idén a 4. és 5. permetezésem már ötszörös dózisban Mospilan-Karate volt, meg se kottyant a bolháknak. Persze ezeken a fákon már nincs körte. A kétszeri Envidor sem segített. Sikerült szereznem Dimilin-t, holnap reggel azt is kapnak. Aztán ha kell, még megpróbálom a Vertimec-et is, és vége... Ezt már végig csinálom, hiába taglózó a kezelés...
Itt még nincs mézharmatos fa, még nem jutottam el odáig. :fejvaka:
 


  2020.05.13. 21:45  Hozzászólás  Válasz Misimanó (2638) hsz.-re     Olvasás  
  •   2640   
Avatar

terra alapító
 
Nagyjából 10 évvel ezelőtt nekiálltam feltűrt ingujjal én is ennek a levélbolha-gyérítésnek, aminek az lett a következménye, hogy 2014-ben valami elképesztően brutális mennyiségű lett belőlük. Persze nyár derekán, amikor már folyt a mézharmat az összes fáról, semmilyen vegyszer nem segített, hiszen a ragadós nyálka megvédte őket.
Akkor nagyon sokat olvastam erről a kártevőről, és teljesen átalakítottam a hozzáállásomat.
A legfeltűnőbb közös nevező a cikkekben az volt róla, hogy taglózó szerekkel történő permetezése a körtének rendkívül kedvez a felszaporodásuknak. Mint kiderült azért, mert a természetben csak Magyarországon 23 ellensége található meg. Ezek jelentős részét leöli a taglózó permetezés, így szabad utat engedve a felszaporodásuknak. Emellett a következő összefüggéseket említették még: erős metszés mellőzése, lomb- és egyéb műtrágyázás kerülése, lemosózás. Én a következő "fogásokat" használom:
- tél végén, március folyamán minden évben igyekszek legalább 1x megszórni a körtefák törzsét agrokénnel. Ez azt is jelenti, hogy nem használok a körtében rezes lemosót, de legalább másban sem :) (a rezet cuproxat formájában szórom ki később). Az olajos mészkénlé jó hatásfokkal gyéríti a bolha áttelelő egyedeit.
- sosem metszem a körtét erősen, épp csak igazítom. A fa magasságát tartom karban, a vízhajtásokat tőből kimetszem. Egyébként is szabályként követem, hogy a körte ágait nem metszem vissza semmilyen mértékben, nem ágaztatom el. Ez alól kivétel a megöregedett termőágak, termődárdák visszametszése pár évente, de nagyon minimális mértékben. Amit kivágok, azt tőből, elágaztatás nélkül!
- leszoktam a lombtrágyáról. Amikor bekeverem, az rendszerint gyümölcsszedést követően van, kondicionálás céljából, egyszer évente. Műtrágyázást egyébként sem használok, inkább pelletált marhatrágyát ások be a fák csurgója alá.
- a gombabetegségek elleni kezeléseket körtében kiegészítem káliszappannal, 1%-os töménységben. A szappannak nincs hatása egy felszaporodott bolhaállomány ellen, viszont gyéríti a tetveket, így csökkenti a kártevők elleni kezelések szükségességét.
- és a legfontosabb, amit már említettem: körtében zéró taglózó szeres kezelés évek óta! A körtében a körtelevélbolha egyedüli 3-as kategóriájú ellenszere a mospilán, amit évente 1x szabad kifújni rá. Ha a levélbolha az ellenség, akkor javaslom a mospilánt valamikor április közepe és vége között bevetni, miután a sziromhullást követően kilevelesedik a fa. Ekkor megtizedelheti a szívogató állományt. Későbbi időszakban javaslom a körtefa feltetvesedése esetén a Teppeki használatát, amennyiben szükséges! Ez évente 2x engedélyezett.

Fenti módszereket 2014 óta használom minden évben. Mára elértem odáig, hogy ha nagyon közelről nézem a körte hajtásait, akkor látok 1-2 egyedet, de a nyomait egyáltalán nem tapasztalom, semennyire sem. Az a pár egyed arra elegendő, hogy az ellenségeik jóllakjanak velük.
 


  2020.05.13. 12:36  Hozzászólás  Válasz Misimanó (2638) hsz.-re     Olvasás  
  •   2639   
Avatar

terra alapító
 
Ezt nem tudom megmondani... Kb. kétévente felüti a fejét (korompenész, stb), ilyenkor egy kezelés, utána nem látom. De hogy mennyi idő múlva hat, azt nem tudom...
 


  2020.05.12. 19:44  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2626) hsz.-re     Olvasás  
  •   2638   


*
 
A Vertimec nálad milyen gyorsan hatott? Vasárnap este megszórtam ezzel az Envidor-ral, majd tegnap este újra, és még mindig ott röhögnek rajtam a fán a bolhák. Lehet, hogy kevesebben vannak, de még mindig túl sokan... :fejvaka:
 


  2020.05.10. 19:46  Hozzászólás
  •   2637   
Avatar

---
 
Az almák idén nagyon kevés virágot hoztak ,de mivel tavaly rogyásig voltak ezért nem is ért meglepetésként /kivéve a golden az tavaly pihent/adtam nekik káliumban gazdag műtrágyát jövőre kutya kötelességük sokat teremni...
 


  2020.05.10. 19:39  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2621) hsz.-re     Olvasás  
  •   2636   
Avatar

---
 
Nálam változatos a kép van ami teljesen elfagyott és van amin meglepően sok van ennek ellenére gyenge közepesre értékelem eddig az idei évet körte fronton.. :(
 




  2020.05.10. 16:50  Hozzászólás  Válasz Misimanó (2622) hsz.-re     Olvasás  
  •   2634   
Avatar

---
 
Én egyszer valahol azt olvastam, hogy körtelevél-bolha ellen jót tesz, ha a lombozatot slaggal erőteljesen és rendszeresen locsolgatjuk.
 


  2020.05.10. 16:07  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2617) hsz.-re     Olvasás  
  •   2633   


*
 
Némi módosulás /igaz most beleszámoltam 1-2 korábban kimaradtat is / : MM106 55/48 itt max 1-2 még esetleg megindulhat, de már így is tökéletesen elégedett vagyok , M9...hát sajnos itt nincs változás és már nem is nagyon várható, max lefele...ez nagy csalódás, de én tehetek róla , körte 41/21 sztem ahhoz képest, hogy alig volt idejük megkapaszkodni az alanyoknak már oltottam , azóta viszont gyakorlatilag egyszer sem áztak le rendesen sztem jó arány és sztem ha lesz normális eső még javulhat is az arány. Almából sajnos lesz fajtavesztésem , 5 tuti, de még 1-2 necces, körtéből viszont szerencsére még így is minden új megvan /igaz közelében sincs az almának az új fajták tekintetében/
 


  2020.05.10. 15:51  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2629) hsz.-re     Olvasás  
  •   2632   


*
 
Amúgy idén mindenképpen próbálkoznék kálium és bórtartalmú lombtrágyákkal majd a termőrügy differenciálódás időszakában..persze ember tervez...
 


  2020.05.10. 15:49  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2629) hsz.-re     Olvasás  
  •   2631   


*
 
Ez ugye főleg pénzkérdés , ezt az Elmélkedésekben... kifejtettem. Általában ültetéskor kapnak műtrágyát, szerencsés esetben / úgy 5 évente/ egy része kap szervest is .Később műtrágyaként nitrogént ha szükséges, a többit időnként vmiyen lombtrágya formájában. De ez sem rendszeres , ahogy van rávaló ill. van időm kifújni, mert sajnos ez sem úgy működik, hogy akkor megyek amikor kellene, hanem akkor amikor tudok...amúgy meg rábízom a drága jó anyaföldre, amit biztosít a fáknak , azt kapják...tudom nem ideális, de nekem rengeteg kompromisszumot kell kötnöm hogy vmit megvalósíthassak az elképzeléseimből...gyakorlatilag a vázlatát tudom mindig megcsinálni, elérni annak, amit amúgy ideális esetben szeretnék.
 


  2020.05.10. 15:43  Hozzászólás  Válasz Misimanó (2628) hsz.-re     Olvasás  
  •   2630   


*
 
Alakulnak. A kertben én is tudnék öntözni, de a java ugye a hegyen van. Azon filóztam, hogy esetleg veszek jövőre még egy köbös tartályt, de a gond, hogy kint nincs épület amiről gyűjthetnék vizet, teletartályt meg mivel vigyem ki...pedig a vízpótlást nagyon jó lenne megoldani.
 


  2020.05.10. 14:42  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2621) hsz.-re     Olvasás  
  •   2629   


---
 
Kálium? Akár ilyen Humus  -félék (hivatalos leírás  )? Próbáltad ezeket?
Általánosságban: miként táplálod a fákat (most tekintsünk el a hegyen levő szegényesebb viszonyoktól - pl. a víz tekintetében).
 


  2020.05.10. 14:13  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2625) hsz.-re     Olvasás  
  •   2628   


*
 
A körtéim minden héten egyszer kb 50 liter vízzel locsolom, a többit ritkábban. Az M7-es alanyokon lévő almáim sokkal szebbek az M9-nél és M26-nál, a szárazságot jobban bírják. A tavalyi beszerzések szépen megindultak. Az általad várt Summercrisp 30 cm-es hajtásokat hozott már az idén.
1-2 első bálozó almám, a Zestar almáinak 2/3-át leszedtem ma...


DSCF8319 Zestar.JPG
Zestar
Megtekintve 11748 alkalommal.

DSCF8321 White cloud.JPG
White cloud
Megtekintve 11748 alkalommal.

DSCF8322 Lord Lambourne.JPG
Lord Lambourne
Megtekintve 11748 alkalommal.

DSCF8323 Lobo.JPG
Lobo
Megtekintve 11748 alkalommal.

 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 12 vendég